Estron (łac. estronum) to organiczny związek chemiczny zaliczany do grona estrogenów, czyli hormonów płciowych żeńskich. Warto jednak wiedzieć, że występują one również w organizmie mężczyzn, choć ilości te są wyraźnie mniejsze. W określonych sytuacjach lekarz może zalecić oznaczenie poziomu estronu z krwi.
Spis treści
Estron – charakterystyka
Estron jest ketonowo-hydroksylową pochodną estranu, zaliczaną do grona hormonów płciowych o charakterze steroidowym. Posiada wzór sumaryczny C18H22O2 oraz masę molową 270,37 g/mol. Po wyizolowaniu przybiera formę białych kryształków lub jasnego, biało-kremowego proszku. Został odkryty dość dawno, ponieważ już w 1929 roku, za co przyznano nagrodę Nobla. Produkcja estronu odbywa się w jajnikach w przypadku kobiet, w jądrach w przypadku mężczyzn oraz w nadnerczach u osobników obu płci. Choć odkryto go wiele lat temu, nie ma dużej liczby badań na jego temat. Znaczna większość badaczy i naukowców skupia się na pozostałych estrogenach.
Estron – funkcje w organizmie człowieka
Estron w organizmie kobiety odpowiada przede wszystkim na rozwój i kształtowanie się żeńskich cech płciowych, do których zaliczyć możemy m.in.:
- stymulację jajników do produkcji komórek jajowych, które z kolei są niezbędne w procesie zapłodnienia;
- powiększanie gruczołów piersiowych i warg sromowych;
- charakterystyczny rozkład tkanki tłuszczowej, która kumuluje się głównie w obrębie pośladków i ud;
- wcięcie w talii i fizjologiczne poszerzenie bioder;
- inicjację miesiączkowania;
- stymulację libido.
Z kolei w organizmie mężczyzny estron, podobnie jak inne estrogeny, odpowiada za ruchliwość i rozwój plemników. To męskie komórki rozrodcze (gamety męskie), które po przedostaniu się do pochwy i szyjki macicy wędrują aż do komórki jajowej, zapładniając ją i dając początek nowemu życiu. Bez względu na płeć estron uczestniczy w:
- zmniejszaniu ryzyka osteoporozy i wzmacnianiu kości;
- zwiększaniu przepuszczalności błon komórkowych;
- utrzymaniu odpowiedniego stanu emocjonalnego;
- utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry (jego niedobór może nasilać przebieg trądziku i innych problemów dermatologicznych).
Grono estrogenów jest niezmiernie ważne, dlatego jeśli pojawiają się ku temu wskazania, warto określić poziom tych hormonów we krwi.
Estron – normy
W organizmie kobiety, która dostała już swoją pierwszą miesiączkę, ustalone normy estronu wynoszą od 17 do 200 ng/l, natomiast w okresie pomenopauzalnym norma zmienia się na od 7 do 40 ng/l. Z kolei u mężczyzn estron powinien zawierać się w przedziale od 10 do 60 ng/l. Oznaczenie poziomu estronu i pozostałych estrogenów odbywa się na podstawie próbki krwi pobranej z palca lub ze zgięcia łokcia.
Badanie laboratoryjne estronu – ile kosztuje?
Badanie estronu prywatnie to koszt rzędu około 100 zł. Można uzyskać skierowanie na badanie w ramach NFZ w określonych przypadkach. Są nimi najczęściej:
- opóźnienie rozwoju cech płciowych;
- niepłodność;
- zaburzenia miesiączkowania;
- łamliwość kości;
- osteoporoza, zwłaszcza we wczesnym wieku;
- brak libido;
- silne wahania nastroju.
Okresową ocenę estronu wykonuje się też podczas starania się o potomstwo, także w ramach in vitro. W przypadku mężczyzn głównym wskazaniem jest niepłodność lub ocena płodności.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pietrzak B., Wlaźlak E., Zwierzyńska E., Estrogeny stosowane długotrwale: korzyści czy ryzyko, Postępy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 285-293.
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz