Estriol (łac. estriolum) to jeden z trzech kluczowych estrogenów, czyli hormonów płciowych żeńskich. Stanowi pochodną estranu i występuje w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Pełni ważną rolę zwłaszcza w rozwoju cech płciowych, dlatego jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania.
Spis treści
Estriol – co to jest?
Estriol jest to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie człowieka. Jego działanie wiąże się z obecnością receptorów estrogenowych zlokalizowanych w narządach rodnych kobiety, m.in. w obrębie sromu, pochwy i cewki moczowej. Zalicza się do grona hormonów steroidowych w związku ze swoją budową. W znacznie większych ilościach występuje w organizmach kobiet, a jego najważniejsza rola obejmuje wspieranie przebiegu ciąży, choć w praktyce pełni wiele innych funkcji. Posiada wzór sumaryczny C18H24O3 i masę molową 288,38 g/mol. Po wyizolowaniu przyjmuje formę białego lub niemal białego proszku.
Estriol – wpływ na organizm człowieka
Estriol ma wszechstronne działanie na organizm człowieka. Udowodniono, że:
- zwiększa liczbę trombocytów poprzez wpływ na szpik kostny;
- zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacnia ich ściany, co pozytywnie wpływa na ogólne krążenie krwi w organizmie;
- pobudza syntezę prolaktyny, która odpowiada przede wszystkim za stymulację produkcji mleka przez gruczoły piersiowe u kobiet ciężarnych;
- hamuje owulację podczas ciąży oraz fazy lutealnej;
- wywołuje rozkurcz opłucnej;
- zmniejsza ilość owłosienia na ciele.
W organizmie mężczyzny estriol wpływa po części na płodność, ponieważ oddziałuje na plemniki. Wykazano, że nadmierny poziom tego hormonu u mężczyzn znacznie wiąże się z ryzykiem otyłości, ale także ginekomastii czy brakiem owłosienia na ciele.
Estriol w ciąży
Znaczny wzrost poziomu estriolu obserwuje się u kobiet ciężarnych. Wówczas jest on dodatkowo produkowany przez łożysko, a nawet tkanki płodu. Po przejściu przez łożysko związek ten jest szybko metabolizowany w wątrobie matki do form związanych glukoroidów i siarczanów estriolu. Po części tego względu badanie estriolu u kobiet ciężarnych służy do monitorowania stanu płodu. W połączeniu z innymi oznaczeniami pomiar wolnego estriolu może być niezwykle przydatny przy ocenie ryzyka trisomii 21 (zespół Downa), trisomii 18 (zespół Edwardsa) i wad cewy nerwowej.
Estriol – badanie
Badanie estriolu z krwi pacjentki ciężarnej jest wykorzystywane do monitorowania dojrzałości płodu oraz przede wszystkim do oceny prawidłowości rozwoju płodu w przypadku ciąż wysokiego ryzyka i o nieokreślonym wieku. To również przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej diagnozowanych wad chromosomowych pojawiających się w II trymestrze ciąży. U kobiet nieciężarnych hormon ten można oznaczyć przy niepłodności i zaburzeniach miesiączkowania.
Estriol – normy
W przypadku mężczyzn normy estriolu nie powinny przekraczać 0,18 ng/ml, a w przypadku estriolu wolnego – około 0,08 ng/ml. U kobiet wartość estriolu nie powinna przekraczać 0,2 ng/ml, zaś estriolu wolnego – około 0,07 ng/ml. Poziomy te są znacznie większe u kobiet ciężarnych. W warunkach prawidłowych, wraz z dojrzewaniem płodu, synteza estriolu wzrasta wielokrotnie.
Preparaty dopochwowe z estriolem
Estriol znajduje zastosowanie we współczesnej medycynie, zwłaszcza w farmakoterapii problemów ginekologicznych u kobiet. Dostępny jest w formie preparatów dopochwowych. Po aplikacji w docelowe miejsce pobudza nabłonek oraz błonę śluzową do proliferacji i waskularyzacji, co pozwala na ograniczenie nieprzyjemnych objawów atrofii pochwy. Wpływ estriolu na błonę śluzową pochwy wywołuje ponadto wtórne zwiększenie magazynowania glikogenu, kolonizację kwasu mlekowego oraz normalizację wartości pH. Związek ten bywa więc wykorzystywany w leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą lub chorobami przebiegającymi z niedoborami hormonalnymi. Także u pacjentek onkologicznych. Lek można też rozważyć przy przewlekłych, nawracających infekcjach dróg moczowych.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pietrzak B., Wlaźlak E., Zwierzyńska E., Estrogeny stosowane długotrwale: korzyści czy ryzyko, Postępy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 285-293.
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz