Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 grudnia 2024

AndrostendionAndrostendion to ważny, hormon płciowy męski zaliczany do grona hormonów steroidowych, choć w śladowych ilościach znaleźć go można również w organizmach kobiecych. Jest produkowany w największych ilościach przez nadnercza. Poziom tego związku ocenia się na podstawie badań krwi, które są proste, bezpieczne i ogólnodostępne.

Androgeny

Androstendion należy do grona podstawowych hormonów steroidowych, a dokładniej do androgenów. Innymi związkami tej grupy są testosteron (najważniejszy biologicznie aktywny hormon steroidowy) i dihydroepiandrostendion. Do produkcji androstendionu dochodzi w obrębie jąder w przypadku mężczyzn, jajników w przypadku kobiet oraz kory nadnerczy u obu płci.

Androstendion – rola w organizmie

Androstenedion jest wspólnym prekursorem hormonów płciowych – androgenów i estrogenów. W organizmie człowieka odpowiada za rozwój męskich i żeńskich cech płciowych, takich jak:

  • tembr głosu – u kobiet głos jest wyższy, u mężczyzn zaś wyższy;
  • owłosienie twarzy i ciała – u mężczyzn ciało jest mocniej owłosione, u kobiet zaś nieco słabiej;
  • biust – u kobiet gruczoły piersiowe są mocniej rozwinięte, ponieważ biologicznie są przystosowane do karmienia potomstwa;
  • proporcje ciała – u kobiet obserwuje się zwykle wąską talię i szersze biodra, u mężczyzn zaś wąskie biodra i mocniej rozbudowaną klatkę piersiową;
  • umięśnienie i rozkład tkanki tłuszczowej – mężczyźni są z reguły lepiej umięśnieni, a tkanka tłuszczowa ma u nich tendencję do odkładania się głównie w obrębie brzucha, zaś u kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w obrębie pośladków i ud.

Dodatkowo androstendion wpływa na metabolizm organizmu, przyspieszając go, a także regulują czynność nadnerczy.

Androstendion – normy

Zarówno androstendion, jak i testosteron wykazują wysoką zmienność w ciągu dnia. Najwyższe poziomy odnotowuje się z samego rana. W organizmie kobiety w okresie dojrzewania płciowego poziom androstendionu w surowicy wzrasta, natomiast podczas menopauzy ponownie spada. Wysokie wartości androstendionu pojawiają się podczas ciąży. Normy dla kobiet prezentują się następująco:

  • wiek rozrodczy: 0,49-1,31 ng/ml;
  • okres menopauzy: 0,187-1,07 ng/ml.

W przypadku mężczyzn poziom tego hormonu powinien zawierać się w przedziale 0,28-1,52 ng/ml.

Podwyższony androstendion

Nadmierny poziom androstendionu obserwuje się między innymi w przebiegu następujących problemów zdrowotnych:

W przypadku kobiet podwyższony poziom tego hormonu może przyczyniać się do występowania obojnaczych narządów płciowych, nadmiernego owłosienia ciała (hirsutyzm), zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt oraz przedwczesnego okresu pokwitania zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców.

Niedobór androstendionu

Do niedoboru androstendionu dochodzi między innymi w następujących problemach zdrowotnych:

Wszelkie nieprawidłowe wyniki badań krwi należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub od razu z lekarzem endokrynologiem. Endokrynolog zajmuje się bowiem diagnostyką i leczeniem chorób układu hormonalnego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ganong D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Rudnicka E., Kunicki M., Radowicki S., Stężenie hormonów androgennych oraz 17-hydroksyprogesteronu w surowicy krwi a wzorzec miesiączkowania u pacjentek z zespołem policystycznych jajników, Ginekologia Polska, 81/2010.
  3. Holka-Pokorska J., Jarema M., Wichniak A., Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych?, Psychiatria Polska, 4/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami