Właściwości guarany są znane od dawna. Owoc kojarzy się przede wszystkim ze zwiększaniem energii, dlatego jest częstym składnikiem między innymi popularnych energetyków. Nie każdy jednak wie, że działanie guarany jest bardziej obszerne.
Czym jest guarana?
Guarana jest rośliną naturalnie rosnącą w dorzeczu Amazonki. Jej owoce mają kształt czerwono-pomarańczowych torebek, w środku których znajdują się czarne nasiona i biały miąższ. Nasiona te zawierają więcej substancji pobudzających niż kawa.
Owoce guarany charakteryzują się kwaśnym, lekko gorzkim smakiem. Należy pamiętać, że ze względu na zawartość substancji pobudzających spożycie guarany może nie być wskazane w:
- chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
- zaburzeniach pracy serca i układu krążenia (nadciśnienie, arytmia)
- bezsenności
- nadmiernym pobudzeniu
Skład
Najbardziej znanym składnikiem owoców jest guaranina, która działa na organizm człowieka tak samo jak kofeina. Również kofeinę można znaleźć w guaranie, jednakże w zdecydowanie mniejszych ilościach. Wśród substancji aktywnych znajdują się: adenina, cholina, katechina, hypoksantyna, saponiny, teofilina, teobromina, skrobia oraz olejki eteryczne.
Suplementacja
Ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz liczne, korzystne właściwości, guarana może być wprowadzona do codziennej diety jako element uzupełniający, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności fizycznej bądź psychicznej.
Preparaty z nasienia guarany uzyskuje się poprzez suszenie i proszkowanie lub rozdrabnianie nasion. Leki roślinne z nich otrzymywane są zwykle dostępne w postaci stałej do przyjmowania doustnego. Suplementy należą do efektywnych oraz bezpiecznych produktów. Ich przyjmowanie pozwala uniknąć gorzkiego posmaku owoców.
Głównym wskazaniem do suplementacji jest okres zmęczenia, wyczerpania bądź rekonwalescencji.
Właściwości guarany
Guarana działa stymulująco, znosi zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Wpływa także na zwiększenie koncentracji i zapamiętywania, dlatego można ją spożywać w okresach intensywnej nauki bądź pracy. Dodatkowo guarana działa termoregulacyjnie i zwiększa odporność fizyczną. Ekstrakt z pestek posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.
Ze względu na zawartość pewnych ilości błonnika może regulować prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Między innymi dlatego polecana jest jako element diety osób odchudzających się. Guarana podkręca metabolizm, co umożliwia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Istnieją przesłanki, że roślina może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu bądź zawałów serca. Wyciągi z guarany działają bakteriobójczo, dlatego mogą być wykorzystywane do płukania jamy ustnej.
Pozostałe właściwości guarany
- poprawa nastroju
- stymulowanie układu nerwowego
- hamowanie tworzenia się tromboksanu
- działanie moczopędne
Dawniej (a niekiedy i obecnie) owoc stosuje się jako afrodyzjak. Zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do kawy czy herbaty efekt działania guarany jest długotrwały – może utrzymywać się nawet do 6 godzin. Dzieje się tak, ponieważ guaranina wchłania się w przewodzie pokarmowym wolniej niż kofeina. Dodatkowo guarana wydaje się być znacznie bezpieczniejsza, ponieważ nie powoduje uzależnień i nie zawiera niepożądanych substancji.
Istnieje również możliwość stosowania guarany w leczeniu bólów migrenowych lub stanów depresyjnych (jako substancja wspomagająca).
Zobacz także: Naturalne dopalacze, które dodają energii
Bibliografia:
- Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health, 47/2012.
- Sienkiewicz J., Góralczyk J., Superowoce i ich właściwości, Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, 27/2013.
- Guarana, Kulturystyka i Fitness, 1/2007.
- Nasienie guarany, European Medicines Agency, 12.07.2013.
- Siwek R., Witkowska-Banaszczak E., Szamański M., Kofeina w lekach i suplementach diety – znaczenie w lecznictwie, Farmacja Polska, 9/2013.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
A ja mimo wszystko ciągle jestem zwolenniczką naturalnych owoców.
Jak poprawia nastrój to zacznę brać!
Pamiętam że przed maturą jadłam gurane w jakiś suplementach, całkiem sensowne wpływało na naukę:)
Uwielbiam guaranę i rzeczywiście dodaje energii. Ale kawy z rana nie zastąpi. To jednak jest mój rytuał i chwila przyjemności po przebudzeniu 🙂
Jestem zaskoczona że guarana ma tak pieknie intensywnie pomarańczowe owoce i tyle wspaniałych własciwości. 🙂
Mi guarana jednoznacznie kojarzy się z właściwościami podobnymi do kawy – pobudza, rozbudza i pociesza 😀
Po takim wpisie konieczne muszę poeksperymentować tym
Dzięki Tobie łykam codziennie spirulinę, a teraz okazuje się, że podczas podróży po Ameryce Poludniowej mogę coś fajnego znalezc na miejscu, dzięki:)))