Aktualizacja: 15 listopada 2020
Guarana to roślina pnąca ceniona przede wszystkim za swoje charakterystyczne owoce. Jej właściwości terapeutyczne znane były już plemionom Ameryki Południowej. Jednak popularność zyskała stosunkowo niedawno, kiedy wykazano, że posiada działanie odchudzające. Czym dokładnie jest guarana oraz jak wpływa na zdrowie człowieka? Oto wskazówki.
Spis treści
Co to jest guarana?
Guarana (paulinia, gwarana lub cierniopląt) jest pnączem krzewiastym występującym na obszarach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Roślina ta może osiągać nawet 12 metrów wysokości, przyczepiając się do drzew. Wytwarza owoce o brązowej lub czerwonej skórce, z czarnym nasieniem w białej osnówce, które przypomina oko ludzkie. Plemiona zamieszkujące tereny Amazonii używały guarany w postaci sproszkowanej jako preparat o działaniu stymulującym, dodającym sił witalnych, przeciwbólowym oraz zmniejszającym uczucie głodu. Popularność zyskała dzięki jezuickim misjonarzom, którzy zaobserwowali jej niezwykłe właściwości.
Jakie właściwości ma guarana?
Obecnie guaranę powszechnie stosuje się szczególnie jako dodatek do napojów energetycznych oraz suplementów diety. Ale jest także dostępna w postaci proszku, który można wykorzystać do koktajli oraz parzenia naparów.
1. Wpływa na wagę.
Guarana znana jest ze swojego działania odchudzającego, ze względu na zawartość kofeiny. Kofeina jest stymulantem, który wpływa na sprawność fizyczną i pobudza organizm. Taki stan wymaga zużycia większej energii, co wpływa na zużycie przechowywanych tłuszczów i glukozy w organizmie i w konsekwencji zmniejszenie masy ciała.
Co więcej istnieją badania, które wykazały wpływ guarany na tłumienie genów odpowiedzialnych za produkcję komórek tłuszczowych.
2. Poprawia pamięć i koncentrację.
Guarana charakteryzuje się również zdolnością poprawiającą pamięć oraz koncentrację. Wykazuje bowiem stymulujące działanie na układ nerwowy poprzez obecność w jej składzie kofeiny, teobrominy i teofiliny. Największe działanie guarana wykazuje w momencie zmęczenia oraz wyczerpania fizycznego i psychicznego. Obecność tego związku powoduje zwiększenie wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny (hormonu szczęścia). Efektem tego jest stymulacja ośrodkowego układu nerwowego, przyspieszenie akcji serca oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych. Należy zaznaczyć, że działanie guarany jest bardziej efektywne od kaw, poprzez stopniowe uwalnianie kofeiny.
3. Poprawia życie seksualne.
Kofeina obecna w guaranie wpływa również na poprawę życia seksualnego. Zapobiega bowiem powstawaniu zaburzeń erekcji u mężczyzn, ze względu na rozluźniający wpływ na tętnice ślimakowate prącia oraz mięśni gładkich ciał jamistych, co z kolei przyczynia się do zwiększonego dopływu krwi do tych miejsc.
4. Zapobiega infekcjom.
Guarana wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Wyciąg z jej nasion niszczy bakterie typu Escherichia coli, Pseudomonas fluorescens i Bacillus cereus oraz grzyby: Aspergillus niger, Trichoderma viride i Penicillium cyclopium.
Zobacz również: Właściwości guarany.
Kto powinien unikać spożywania guarany?
Do codziennej diety guarany nie powinny włączać przede wszystkim osoby z osteoporozą, chorobą wrzodową, refluksem, chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, a także kobiety w ciąży i matki karmiące.
Wykorzystanie guarany
Guarana wykorzystywana jest przede wszystkim jako suplement diety w postaci sproszkowanej, którą dodaje się najczęściej do napojów. Stosuje się ją również przy produkcji chleba, który w odróżnieniu od tradycyjnego pieczywa jest bardziej trwały. Bardzo często guaranę wykorzystuje się jako składnik napojów energetyzujących.
Dawkowanie guarany
Zaleca się przyjmować guaranę w dawce 50-75 mg, jeden raz dziennie, najlepiej do południa. Nie zabrania się również stosowania dwóch dawek suplementu w ilości 50 mg, rano i po południu.
Maksymalna ilość preparatu to 100 mg w ciągu całego dnia. Nie zaleca się stosowania guarany wieczorem oraz na noc ze względu na jej właściwości pobudzające.
Skutki uboczne guarany
Wystąpienie skutków ubocznych związane jest głównie ze spożyciem nadmiernej ilości kofeiny. Zbyt częste jej przyjmowanie może spowodować psychiczne uzależnienie, z kolei nagłe przerwanie jej stosowania może wywołać bóle i zawroty głowy, nerwowość i napięcie.
Obecność kofeiny w guaranie może spowalniać wchłanianie składników odżywczych z pożywienia oraz wywołać wrzody żołądka. Przedawkowanie kofeiny natomiast może przyczyniać się do skurczów mięśni oraz padaczki.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Ciekawa jestem czy mogłabym ją wcielić w moją dietę zamiast kofeiny 😉
Uwielbiam Kawę. Obawiam się, że nie dla mnie ten suplement bo nie chciałabym rezygnować z mojego ulubionego napoju ?
Parę razy jadłam ten owoc – polecam! Nie wiedziałam, że ma aż tyle cennych właściwości!
A mnie tam najbardziej podoba się jej wygląd – wypisz, wymaluj OCZY 😉
Noo, masz rację 🙂 oczy nieco wyłupiaste jakby od nadmiaru kofeiny 🙂
Ciekawy suplement 🙂
Może się skuszę na ten produkt? W Nowym Roku wypada coś zrobić dla swojego zdrowia ;).
Ma bardzo ciekawe właściwości muszę kiedyś spróbować
Tak, słyszałam o jej właściwościach i zastanawiało mnie bardziej czy spożycie jej nie spowoduje u mnie czegoś wręcz niepożądanego , z tego co widzę w opisie ma tez wiele zalet, może wiec przy następnej wizycie w sklepie sięgnę po herbatkę z dodatkiem guarany. Będzie jak znalazł dodatkiem do mojej herbatki przed treningiem.