Aktualizacja: 22 marca 2022
Najnowsze, potwierdzone badania wskazują, że ekstrakt z granatu może pomóc w zwalczaniu przewlekłych stanów zapalnych i zakażeń. Badacze odkryli, iż przyjmowanie ekstraktu z owocu granatu opóźnia proces wystąpienia i nasilania zapalenia stawów.
Właściwości granatu
Do najcenniejszych zalet spożywania owoców granatu należą między innymi:
- poprawa pamięci;
- wspomaganie odchudzania;
- oczyszczanie, detoksykacja organizmu;
- obniżanie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów;
- obniżanie stresu oksydacyjnego;
- regulacja poziomu glukozy i ciśnienia krwi.
Osoby chore na cukrzyce, jak również te, u których szkliwo zębów jest wrażliwe na kwas nie powinny spożywać soku z granatów w postaci płynnej. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie suchego ekstraktu w kapsułkach, który będzie utrzymywał łagodny proces fermentacji przeciwutleniających składników. Należy także wspomnieć, że granat uznawany jest za cenny i skuteczny afrodyzjak.
Zobacz również: Ekstrakt z granatu – właściwości i zastosowanie.
Ekstrakt z granatu a stany zapalne
Badania są zgodne z wcześniejszymi założeniami naukowców, które przedstawiają słuszność działania wyciągu z granatu i pokazują, że może on blokować skutecznie enzymy przyczyniające się do degradacji chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Meenakshi Shukla z Case Western Reserve University, Cleveland przedstawił przekonujące wyniki badań na zapobieganie reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. W badaniach klinicznych nad ekstraktem z owocu granatu wykazał, że jego fenomenalne działanie ma wpływ na poprawę zdrowia serca, łagodzenie objawów menopauzy oraz wzmocnienie systemu odpornościowego chroniącego przed rakiem prostaty i jego przerzutami do kości. Wszystko to dzieje się głównie przez działanie przeciwzapalne tego owocu. Dzięki temu zmniejsza się również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o podłożu zapalnym.
Granat w kosmetologii
Ekstrakt z granatu jest często stosowanym dodatkiem do kosmetyków, nie tylko ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wykazano, że może zapobiegać powstawaniu przebarwień skóry. Jednocześnie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, tworząc na jej powierzchni ochronny biofilm. Olej z pestek granatu wykazuje działanie łagodzące i odnawiające. Jest przy tym cennym źródłem NNKT. Olej sprawia, że skóra i włosy stają się odżywione, nawilżone oraz odświeżone.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaczmarczuk R., Granat – owoc mało nam znany, Wszechświat, 10/2012.
- Kulczyński B., Michałowska A., Pomegranate – a tropical fruit rich in bioactive compounds with health-promoting properties, Nauka Przyroda Technologie, 3/2015.
- Zielonka-Brzezicka Synowiec L., Nowak A., Klimowicz A., Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, Postępy Fitoterapii, 2/2017.
Zostaw komentarz