Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2023

Wydzielina z pochwyWydzielina z pochwy to półpłynna substancja, która może mieć różne zabarwienie i konsystencję. Na jej wygląd wpływa wiele czynników, począwszy od wieku i stanu zdrowia, kończąc na higienie intymnej i przyjmowanych lekach. Mówimy więc o fizjologicznej i patologicznej wydzielinie z pochwy.

Fizjologiczna wydzielina z pochwy

Mikroflora bakteryjna pochwy i jej odczyn różnią się w poszczególnych okresach życia kobiety i zależą od aktywności hormonalnej organizmu. Poniżej przedstawione są zmiany dotyczące wydzieliny z pochwy i panujących tam warunków zależnych od wieku.

Okres noworodkowy

Organizmy płodów żeńskich są pozbawione drobnoustrojów, jednak podczas przechodzenia przez kanał rodny zostają skolonizowane przez mikroflorę pochwy matki. U noworodków płci żeńskiej ściany pochwy są pofałdowane, elastyczne, zawierają przy tym znaczne ilości glikogenu. W pochwie znajduje się biaława treść zawierająca śluz szyjkowy, komórki nabłonka pochwy, pałeczki Lactobacillus spp. i bakterie saprofityczne. Z kolei pH pochwy utrzymuje się w granicach 4,8-5,7.

Okres niemowlęcy i pokwitanie

W okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa wraz z ustąpieniem wpływu hormonów matki ściany pochwy stają się gładkie, nabłonek jest cienki i ubogi w glikogen. Nie obserwuje się żadnej wydzieliny w pochwie oraz obecności bakterii z rodzaju Lactobacillus. Z kolei pH pochwy zawiera się w przedziale 6,0-8,0.

Intensywne zmiany następują dopiero w okresie pokwitania, co wiąże się z nagłymi zmianami hormonalnymi i przygotowaniem organizmu do rozpoczęcia miesiączkowania. Odczyn pochwy staje się kwaśny (pH wynoszące 3,5-4,5). Progesteron wytwarzany w fazie sekrecyjnej cyklu miesiączkowego wywołuje przemiany w nabłonku pochwy polegające na przeroście komórek warstwy pośredniej i zwiększeniu liczby pałeczek Lactobacillus spp. Wydzielina może zmieniać się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

Menopauza

Po menopauzie w obrębie dolnego odcinka moczowo-płciowego z powodu niedoboru estrogenów pojawiają się zmiany zanikowe, nazywane atrofią urogenitalną. Spada pofałdowanie i wilgotność pochwy, nabłonek staje się cieńszy, naczynia krwionośne ulegają zwężeniu. Zmniejsza się także zawartość glikogenu w komórkach oraz liczba bakterii Lactobacillus spp. PH pochwy wzrasta do 6,0-8,0. Wszystko to sprawia, że wydzielina niemal nie jest już produkowana, co wpływa na charakterystyczną dla okresu menopauzy suchość w pochwie.

Wydzielina z pochwy płodna i niepłodna

W pierwszej fazie cyklu pojawia się tzw. śluz płodny – gładki, kleisty, śliski i przeźroczysty. Może przypominać białko jaja kurzego. Ochrania on plemniki i ułatwia im przemieszczania się w drogach rodnych kobiety, aby mogły bezproblemowo dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. W dni niepłodne pojawia się z kolei tzw. śluz niepłodny, związany z wysokim poziomem progesteronu. Ma białą (a niekiedy nawet lekko żółtą) barwę, jest gęstszy i mętny. Należy pamiętać, że fizjologiczny śluz, bez względu na jego wygląd i rodzaj, nie wiąże się z wystąpieniem żadnych niepokojących objawów (ból, pieczenie, nieprzyjemny zapach itd.).

Patologiczna wydzielina z pochwy

O nieprawidłowej wydzielinie z pochwy mówimy wówczas, gdy przyjmuje ona zabarwienie inne niż przezroczyste, białe lub lekko żółte, np. staje się intensywnie brązowa (nie dotyczy dni okołomiesiączkowych) lub krwista, a także wówczas, gdy zmienia się jej konsystencja (najczęściej przypomina twarożek). Niepokojące objawy obejmują również nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, pieczenie i świąd okolic intymnych oraz ból podczas mikcji. Takie objawy są wskazaniem do wizyty u ginekologa. Przyczynami patologicznej wydzieliny z pochwy mogą być:

  • bakteryjne zapalenie pochwy;
  • kandydoza, czyli infekcja grzybicza (Candida albicans);
  • rzęsistkowica;
  • chlamydia;
  • rzeżączka;
  • złuszczające zapalenie pochwy.

Normalna wydzielina daje uczucie wilgotności, mokrości. Nie ma dyskomfortu. Nieprawidłowa natomiast może powodować podrażnienie, swędzenie, szorstkość, pieczenie podczas oddawania moczu lub ból podczas współżycia.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Romanik R., Wieja-Wojciechowska A., Gayane M., Zapalenie pochwy powodowane przez bakterie tlenowe – problemy diagnostyki i leczenie, Ginekologia Polska, 6/2007.
  2. Wielgoś M., Pietrzak B., Bacterial vaginosis – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
  3. Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami