Transferyna (inaczej: transferryna) jest ważnym białkiem uczestniczącym w transporcie jonów żelaza w surowicy krwi. Można zatem stwierdzić, że wspólnie z ferrytyną ściśle kontroluje zasoby żelaza w organizmie i przenosi je w miejsce największego aktualnego zapotrzebowania.
Spis treści
Transferyna – produkcja
Transferyna ludzka produkowana jest w największych ilościach w wątrobie przez hepatocyty. W nieco mniejszych ilościach za jej syntezę odpowiadają także: komórki glejowe, limfocyty, komórki Sertolego czy gruczoły sutkowe. Znaleźć ją można w osoczu, gdzie jej stężenie wynosi 2-3 g/l, w żółci, płynie owodniowym, płynie mózgowo-rdzeniowym, mleku matki i limfie.
Transferyna – charakterystyka
Transferyna jest białkiem łatwo wychwytywanym przez komórki za pośrednictwem błonowego receptora transferyny 1. Po przekazaniu żelaza do komórki związek ten zostaje uwolniony do krwiobiegu w postaci apotransferyny i może być ponownie użyty przez organizm do wiązania żelaza. Ciekawostką jest, że inhibitorami wchłaniania żelaza niehemowego w jelicie cienkim są niektóre polifenole, zwłaszcza kwercytyna znajdująca się w owocach i warzywach (jabłka, czerwona i biała cebula, żurawina, czarne jagody, figi i wiele innych). Z kolei epikatechina i kempferol, także znajdujące się w owocach i warzywach (kakao, jabłka, pomidory, jeżyny, wiśnie, czarne winogrona), mogą zwiększać biodostępność żelaza.
Jedna cząsteczka transferyny składa się z 679 aminokwasów. W budowie, oprócz pojedynczego łańcucha polipeptydowego, wyróżnia się także rozgałęzione węglowodanowe łańcuchy boczne. Całą strukturę stabilizuje 19 wewnątrzmolekularnych mostków disiarczkowych. Standardowo 60% transferyny występuje w postaci apotransferyny, czyli proteiny niewysyconej żelazem. Krąży ona w krwioobiegu do momentu napotkania wolnego żelaza w okolicy jelit albo żelaza z uszkodzonej hemoglobiny w makrofagach. Łatwo wiąże żelazo.
Transferyna – funkcje
Transferyna odpowiada przede wszystkim za transport żelaza z krwią do wszystkich narządów i tkanek, które aktualnie go potrzebują. Jednocześnie odgrywa kluczową rolę w procesach nieswoistej odporności na zakażenia bakteryjne oraz w swoistych reakcjach immunologicznych. Każda cząsteczka tego związku jest w stanie związać 2 jony żelaza. Jak wygląda jednak wchłanianie i przenoszenie żelaza w praktyce?
Wchłanianie żelaza
Źródłem żelaza niehemowego (występującego w postaci jonu żelazowego Fe3+) są rośliny i mięso, natomiast żelazo hemowe (występujące w formie zredukowanej Fe2+) znajduje się wyłącznie w pokarmach mięsnych. Absorpcji jelitowej może podlegać jedynie forma zredukowana, dlatego warto dbać o uzupełnienie diety produktami mięsnymi. Transport żelaza ze światła jelita do enterocytów dwunastnicy odbywa się poprzez błonę apikalną tych komórek. Miejsce w nich ma redukcja jonu żelazowego przy udziale cytochromu b i białek z rodziny STEAP. Uczestniczy w tym także witamina C. Żelazo wchłonięte do enterocytów może być magazynowane w postaci ferrytyny lub uwolnione do krwi. W procesie tym uczestniczy inne białko transportowe – ferroproteina, a także hepcydyna, której aktywność biologiczna wynika z jej zdolności do wiązania ferroportyny. Ferroportyna jest błonowym receptorem dla hepcydyny. Jest komórkowym eksporterem żelaza. Podczas przechodzenia przez błonę komórkową jon żelazawy zostaje utleniony do Fe3+. W tej postaci wiąże się z białkiem apotransferyną, tworząc transferynę.
Transferyna – badanie
Norma transferyny dla osób dorosłych wynosi 200-400 ug/dl. Można ocenić ją na podstawie badania krwi. Wskazaniami do badania są:
- wzmożona męczliwość;
- ogólne pogorszenie samopoczucia;
- osłabienie;
- problemy z koncentracją;
- zawroty głowy;
- bóle w klatce piersiowej;
- zaburzenia rytmu serca.
Oznaczenie poziomu transferyny najczęściej znajduje zastosowanie w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowości w metabolizmie żelaza spowodowanej m.in. niedokrwistością, zaburzeniami wchłaniania i odżywiania oraz zabiegami operacyjnymi.
Transferyna – cena badania
Koszt badania transferyny wynosi około 30 złotych, jednak istnieje możliwość jego wykonania również na podstawie publicznego systemu opieki zdrowotnej (NFZ).
Wysoka transferyna
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Krzyżowska K., Eszyk J., Gonciarz M., Ferrytyna – udział w gospodarce żelazem i znaczenie diagnostyczne, Lekarz POZ, 5/2020.
- Karakulska-Prystupiuk E., Niedokrwistość z niedoboru żelaza – postępowanie w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ, 1/2019.
- Kubiak T., Rola transferryny w przeciwdziałaniu stresowi oksydacyjnemu indukowanemu wolnym żelazem w organizmie i jej potencjalne związki z rozwojem nowotworów, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2013.
- Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz