Aktualizacja: 20 listopada 2023
Smółka (łac. meconium) stanowi pierwszy stolec w życiu każdego noworodka. Ma on dość charakterystyczny wygląd – jest ciemny, gęsty, lepki, na co wpływa jego skład. W praktyce wiele osób zwie smółką kilka kolejnych stolców, które zanikają w okolicach 4. dnia życia, przybierając postać klasyczną, typową dla późniejszego wieku. Jednak stolce te nie są smółką z biologicznego punktu widzenia, lecz tzw. stolcem przejściowym.
Smółka – charakterystyka
U noworodka pierwszym stolcem jest smółka – ciemnozielona lub niekiedy nawet czarna, gęsta i lepka masa składająca się z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonego nabłonka błony śluzowej przewodu pokarmowego i enzymów trawiennych. Znajdują się w niej również: cholesterol, bilirubina oraz meszek pokrywający fizjologicznie skórę noworodka. Dzięki takiemu składowi smółka przybiera tak charakterystyczny wygląd. Smółka zaczyna zbierać się w jelitach płodu w okolicach 16. tygodnia ciąży (4-5 miesiąc ciąży).
Oddanie smółki następuje u 99% donoszonych noworodków i 95% wcześniaków w ciągu 24 godzin po narodzinach. Może ona ważyć od 60 do 200 gramów. Następnie przez kilka kolejnych dni dziecko oddaje tzw. stolce przejściowe. Mają one zielonkawą barwę i luźniejszą konsystencję.
Mikroflora jelitowa noworodka
Powszechnie przyjmowano jeszcze do niedawna, że przewód pokarmowy zdrowego noworodka jest jałowy, a kolonizacja rozpoczyna się dopiero w momencie porodu (intensywniej przy porodzie siłami natury, ponieważ jama ustna dziecka kontaktuje się z drogami rodnymi matki). W dużej mierze to prawda, choć udowodniono, że flora bakteryjna matki oddziałuje w pewnym stopniu na płód znajdujący się w jej łonie. Kolonizacja przewodu pokarmowego noworodka jest kluczowym procesem warunkującym jego późniejsze samopoczucie i zdrowie. Najważniejsze czynniki determinujące skład mikroflory jelitowej to: rodzaj porodu, sposób karmienia i wiek ciążowy. Niemniej jednak pojawiają się dowody na to, że czynniki prenatalne także mogą wpływać na skład mikroflory jelitowej noworodków.
Do najistotniejszych funkcji mikroflory jelitowej należą m.in.: stymulacja rozwoju układu immunologicznego, oporność na kolonizację mikroorganizmami patogennymi, funkcja metaboliczna i troficzna. Z perspektywy noworodka szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój i koordynowanie czynności układu immunologicznego. Jeśli dziecko znajduje się w potrzebie (np. jest wcześniakiem, zmaga się z chorobami przewlekłymi lub urodziło się drogą cięcia cesarskiego) matka po konsultacji z pediatrą może podawać mu probiotyki i prebiotyki. Oddanie smółki ma po części spore znaczenie dla prawidłowego późniejszego działania całego układu pokarmowego, a więc i mikroflory jelitowej.
Smółka – problem z wydalaniem
W przypadku ciąż przenoszonych, gdy dziecko urodzi się po terminie, może dojść do oddania smółki jeszcze w momencie, gdy znajduje się ono w łonie matki. To poważne zagrożenie dla jego zdrowia, ponieważ tak oddana smółka może zostać ponownie połknięta. Przy zachłyśnięciu się płodu smółką mówi się o zespole aspiracji smółki. Dochodzi do niego w 2-10% przypadków. Konsekwencją może być zachłystowe zapalenie płuc, znacznie osłabienie organizmu, odma opłucnowa, niedrożność oskrzelików, nadciśnienie płucne, a nawet groźne niedotlenienie, będące czynnikiem ryzyka m.in. dziecięcego porażenia mózgowego. Charakterystycznym objawem wskazującym na przedwczesne oddanie smółki jest odejście zielonych wód płodowych. Ich obserwacja powinna wiązać się z pilną wizytą w szpitalu.
Odwrotną sytuacją jest zbyt późne oddanie lub brak smółki u noworodka. Może się zdarzyć, że rodzice pomimo właściwej opieki nad noworodkiem, nie są w stanie doczekać się pierwszej kupy. Może to mieć zarówno fizjologiczne podłoże (niewielki odsetek noworodków oddaje smółkę po 24 godzinach od narodzin), jak i patologiczne. Taką sytuację obserwuje się w przebiegu niektórych problemów zdrowotnych, np. choroby Hirschsprunga (niedrożność przewodu pokarmowego) czy mukowiscydozy. Jeśli więc minęło ponad 24 godziny, a dziecko wciąż nie oddało smółki, warto skonsultować ten stan z lekarzem pediatrą.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pniewska M., Janiec A., Niedojrzałość układu pokarmowego niemowlęcia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Bartnicka A., Gałęcka M., Mazela J., Wpływ czynników prenatalnych i postnatalnych na mikrobiotę jelitową noworodków, Standardy Medyczne. Pediatria, 13/2016.
- Lissauer T., Carroll W., Pediatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
Zostaw komentarz