Skurcze macicy to pojęcie stosowane do opisywania zjawiska kurczenia się i rozkurczania mięśniówki macicy. Należy wiedzieć, że jest ona w całości zbudowana z tkanki mięśniowej gładkiej, zatem nie mamy wpływu na jej zdolność do kurczenia się. Pojawia się ono niezależnie od woli kobiety w określonych sytuacjach życiowych.
Porodowe skurcze macicy
W okresie okołoporodowym wyróżnia się 2 rodzaje skurczów macicy: przepowiadające oraz porodowe właściwe. Początek porodu może być rozpoznany na podstawie tych pierwszych, które są przejawem czynności skurczowej macicy inicjującej postęp porodu, a więc skracanie i rozwieranie szyjki macicy. Mogą po raz pierwszy wystąpić nawet 2-3 tygodnie przed porodem. Ich charakterystyczne, najważniejsze cechy:
- nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy;
- zazwyczaj nie są regularne;
- w obserwacji 1-2 godzinnej nie ulegają nasileniu zarówno pod względem częstości, jak i intensywności;
- najczęściej pacjentki opisują je jako okresowe bóle podbrzusza;
- stają się mniej dolegliwe lub ustępują po lekach uspokajających albo spazmolitykach.
Dla porównania, skurcze porodowe:
- wywołują postęp porodu, czyli skracanie i rozwieranie szyjki macicy;
- nasilają swoją częstość i intensywność wraz z upływem czasu;
- występują z jednoczesnym pojawieniem się bólu w podbrzuszu i okolicy krzyżowej;
- nie ustępują po podaniu leków uspokajających lub spazmolitycznych.
W razie wątpliwości, czy obserwowane skurcze są skurczami porodowymi, konieczna staje się obserwacja trwająca nawet do 2 godziny. Przebieg postępu porodu ocenia się natomiast na podstawie badań per vaginam i analizy rozwarcia szyjki macicy. Oba rodzaje skurczów silnie wiążą się z gospodarką hormonalną organizmu kobiety. Odnosząc się do skurczów okołoporodowych macicy, warto zaznaczyć, że mogą one przebiegać na wiele sposobów. Słaba czynność skurczowa z niskim lub prawidłowym napięciem jest obserwowana w porodach, gdzie mamy do czynienia ze znacznym ciężarem płodu (wysoka masa urodzeniowa, ciąża mnoga). Wówczas mięsień macicy jest nadmiernie rozciągnięty i nie ma zdolności tak silnego kurczenia się.
Jak wywołać skurcze macicy?
Jeśli termin porodu już nastąpił, a mimo tego dziecko wcale nie ma ochoty przyjść na świat, podejmuje się decyzję o wywołaniu skurczów macicy. Początkowo kobieta może wypróbować domowych metod, takich jak ciepły, spokojny prysznic czy umiarkowana, tlenowa aktywność fizyczna. Niektóre ciężarne decydują się na spożycie oleju rycynowego, który ma działanie przeczyszczające, jednak nie jest to do końca bezpieczne rozwiązanie dla każdego. Jeśli domowe sposoby nie działają, warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. W warunkach szpitalnych skurcze macicy wywoływane są poprzez dożylną podaż hormonów inicjujących akt rodzenia – takim hormonem jest oksytocyna.
Menstruacyjne skurcze macicy
Menstruacyjne skurcze macicy towarzyszą każdej prawidłowo rozwijającej się kobiecie średnio raz w miesiącu. Odnoszą się do systematycznego kurczenia się i rozkurczania mięśnia macicy pod wpływem działania hormonów, których poziom znacznie się obniża w momencie, gdy nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej podczas owulacji. Wówczas pojawia się menstruacja, czyli wydalanie przez pochwę złuszczonego endometrium macicy wraz z krwią menstruacyjną. Jest to możliwe właśnie dzięki wspomnianym skurczom macicy. Wywołują one ból podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej pleców.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czajkowski K., Bręborowicz G., Kotarski J., Kwaśniewska A., Leszczyńska-Gorzelak B., Poniedziałek-Czajkowska E.,
- Oleszczuk J., Poręba R., Ronin-Walknowska E., Sikora J., Szymański W., Wilczyński J., Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu, Ginekol Pol. 2009, 80, 548-557.
- Ziętek Z., Sikora J., Horoba K., Matonia A., Jeżewski J., Magnucki J., Kobielska L., Aktywność mechaniczna i elektryczna macicy. Część I. Monitorowanie skurczów, Ginekol Pol. 2008, 79, 791-797.
Zostaw komentarz