Rumień noworodkowy uznawany jest za zjawisko fizjologiczne i samoistnie przemijające. Stanowi reakcję organizmu na nowe otoczenie i zupełnie inne warunki, niż te, które panowały w łonie matki. Dlatego przypuszcza się, że ma podłoże alergiczne, jednak w przeciwieństwie do alergii, przemija po kilku dniach lub tygodniach od narodzin.
Spis treści
Rumień noworodkowy – przyczyny
Skóra noworodków znacznie różni się pod wieloma względami od skóry osób dorosłych. Głównie przez to, że znajduje się w stadium dojrzewania i dynamicznych zmian, w związku z czym niektóre jej funkcje (nawet te podstawowe, jak np. termoregulacja i szczelność bariery naskórkowej) są zdecydowanie inne, niedoskonałe. Tym samym jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia. Wykazano, że nawet do 70% noworodków zmaga się z tzw. rumieniem noworodkowym. Dokładne przyczyny tego zjawiska nie zostały poznane, choć uważa się, że wynikają głównie ze wspomnianej niedojrzałości tkanki skórnej. Reaguje ona nadmiernie na nowe warunki, w których się znalazła, co manifestuje się pod postacią charakterystycznego rumienia. Jako że stanowi reakcję fizjologiczną, nie stanowi powodu do zmartwień.
Rumień noworodkowy – objawy
Rumień noworodkowy pojawia się do 48 godzin od momentu narodzin i utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, po czym samoistnie ustępuje. Nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy takie jak gorączka, niepokojąca wysypka, łuszczenie się skóry, wzmożona płaczliwość czy dolegliwości bólowe. Jeśli którykolwiek ze wspomnianych objawów się pojawi, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ prawdopodobnie dziecko zmaga się z chorobą (infekcyjną, dermatologiczną).
Zmiany rumieniowe umiejscawiają się wyłącznie w obrębie skóry, nigdy zaś nie obejmują błon śluzowych. Wolne od nich pozostają również dłoniowe powierzchnie rąk i podeszwy stóp. Wykwity w przebiegu toksycznego rumienia noworodkowego (warto skonsultować go z lekarzem) przybierają postać plam rumieniowych, grudek obrzękowych i krost. U niektórych dzieci mogą przypominać bąble pokrzywkowe, jednak z pewnością nimi nie są. Rozpoznanie obu zmian przeprowadza dermatolog dziecięcy.
Diagnostyka rumienia noworodkowego
Jeśli u dziecka pojawia się wyłącznie delikatny rumień i nie towarzyszą mu inne objawy, nie ma powodu do niepokoju. Dolegliwość ustąpi samoistnie w najbliższym czasie. Jeśli jednak rodzice mimo tego się martwią lub rumieniowi towarzyszą jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, należy skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Rozpoznanie problemu odbywa się na podstawie oględzin zmian, często w powiększeniu i w dobrym oświetleniu. Należy zróżnicować rumień noworodkowy m.in. z atopowym zapaleniem skóry, alergią kontaktową, trądzikiem noworodkowym, opryszczką noworodków czy egzemą.
Rumień noworodkowy – leczenie
Rumień noworodkowy nie wymaga leczenia. Nie ma konieczności podawania leków czy stosowania dermatologicznych maści na skórę. Już od pierwszych dni życia dziecka należy jednak zadbać o higienę i pielęgnację skóry. Należy pamiętać o następujących zasadach:
- mycie skóry noworodka delikatnymi preparatami przebadanymi dermatologicznie, pozbawionymi sztucznych i drażniących składników oraz z oznaczeniem, że nadają się one do pielęgnacji skóry od pierwszych dni życia;
- unikanie stosowania do mycia skóry noworodka preparatów myjących przeznaczonych dla osoby dorosłej oraz mydeł;
- krótkie kąpiele 3 razy w tygodniu, nie częściej, co mogłoby zaburzać tworzącą się dopiero naturalną mikroflorę bakteryjną skóry dziecka;
- mycie okolic intymnych podczas przewijania pieluszki, nie dopuszczając do sytuacji, w której na skórze pozostałyby resztki moczu czy kału;
- unikanie mocnego pocierania skóry noworodka podczas osuszania go po kąpieli. W zupełności wystarczy osuszanie skóry przez delikatne poklepywanie miękkim ręcznikiem.
W razie wątpliwości dotyczących pielęgnacji noworodka warto skonsultować się z położną. Obowiązkowe jest też dbanie o kikut po odcięciu pępowiny.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A., Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej, Pediatria po Dyplomie, 1/2017.
- Hon K., Leung A., Toczeń rumieniowaty noworodków, Dermatologia po Dyplomie, 1/2013.
Zostaw komentarz