Renina to enzym produkowany przez nerki, odpowiedzialny głównie za utrzymanie prawidłowego stężenia sodu i potasu w organizmie. Wpływa więc na całą gospodarkę wodno-elektrolitową. Stanowi glikoproteinę składającą się z 340 reszt aminokwasowych, przy czym gen reniny znajduje się na chromosomie 1. O funkcji reniny mówi się głównie w odniesieniu do układu renina-angiotensyna-aldosteron.
Renina – budowa i fizjologia
Ludzka renina jest cząsteczką składającą się z dwóch domen, pomiędzy którymi w zagłębieniu znajduje się część aktywna enzymu. Aktywność ta uwarunkowana jest przez dwie, leżące blisko siebie reszty kwasu asparaginowego. Można więc podsumować, że renina stanowi proteazę asparaginową. Omawiany enzym produkowany jest w postaci dużej cząsteczki prehormonu, w takiej formie składa się aż z 406 reszt aminokwasowych.
Część proreniny ulega w nerkach przekształceniu do reniny, zaś pozostała część ulega wydzieleniu do krwi. Renina produkowana jest przez tzw. aparat przykłębuszkowy w nerkach. Zdolność jej syntezy wykazują również jajniki i inne komórki w ciele człowieka. Okres połowicznego rozpadu reniny w ustroju wynosi najwyżej 80 minut.
Renina – funkcje
Renina powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. To kwaśna proteaza wydzielana do krwi przez nerki, która wraz z enzymem konwertującym angiotensynę prowadzi do powstania angiotensyny II. Jak wcześniej wspomniano, aby zrozumieć czynność reniny należy poznać mechanizm działania układu renina-angiotensyna-aldosteron. Otóż renina działa na angiotensynogen (peptyd wątrobowy), odcinając z niego dekapeptyd angiotensynę I (forma nieaktywna). Angiotensyna I ulega następnie konwersji do oktapeptydu angiotensyny II pod wpływem enzymu konwertującego. Angiotensyna II, oprócz stymulacji wydzielania aldosteronu, obkurcza tętniczki obwodowe i w konsekwencji tego zwiększa ciśnienie tętnicze krwi.
Następnie angiotensyna II ulega przekształceniu do heptapeptydu angiotensyny III, za co odpowiada enzym angiotensynaza. Także angiotensyna III zwiększa wydzielanie aldosteronu i kurczy naczynia krwionośne. Z kolei aldosteron reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, eliminując jony potasu w organizmie i regulując absorpcję zwrotną jonów sodu.
Aktywność reninowa osocza
Często wykonywanym badaniem diagnostycznym jest aktywność reninowa osocza. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są przede wszystkim:
- podejrzenie wtórnego nadciśnienia tętniczego w przebiegu hiperaldosteronizmu;
- różnego rodzaju zaburzenia gospodarki elektrolitowej;
- podejrzenie obecności nowotworu produkującego reninę;
- aldosteronizm pierwotny;
- nadciśnienie nerkowo-naczyniowe;
- pheochromocytoma;
- monitorowanie przebiegu leczenia powyższych problemów zdrowotnych.
Objawami, które powinny skłonić do wykonania badania są natomiast:
- nadciśnienie tętnicze;
- wysoki poziom aldosteronu we krwi;
- niskie stężenie potasu w organizmie.
Badanie polega na pomiarze aktywności reniny w osoczu. Na około dwa tygodnie przed badaniem należy odstawić leki takie jak: inhibitory konwertazy angiotensyny, beta blokery, spironolakton. Dodatkowo należy stosować odpowiednią dietę – lekarz decyduje o tym czy należy wykluczyć z niej sól. Badanie wykonuje się w godzinach porannych, unikając tego samego dnia intensywnego wysiłku fizycznego oraz silnego stresu.
Renina – normy
Normy dla zdrowych osób dorosłych prezentują się następująco:
- aktywność reninowa osocza spoczynkowa: 0,32 ± 0,05 pmol/l/h (1,46 ± 0,23 ng/ml/h);
- aktywność reninowa osocza popionizacyjna: 1,29 ± 0,19 pmol/l/h (6,5 ± 0,87 ng/ml/h).
Warto pamiętać, że dużą aktywność reninową obserwuje się u kobiet ciężarnych, a także podczas przyjmowania doustnych preparatów antykoncepcyjnych czy w przebiegu marskości wątroby.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ganong W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
- Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Pizoń T., Rajzer M., Kameczura T., Rola układu renina–angiotensyna–aldosteron w etiologii i patogenezie nadciśnienia tętniczego oraz jego powikłań narządowych — co pozostało z koncepcji
- Laragha i Aldermana?, Nadciśnienie Tętnicze, 6/2011.
Zostaw komentarz