Funkcje potu obejmują wiele aspektów dotyczących naszego organizmu. Należy zaznaczyć, że pocenie się jest czynnością fizjologiczną, odpowiedzialną za wiele procesów w naszym ciele. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego czemu służy pojawianie się kropel potu na powierzchni skóry. Przedstawiamy zatem jego najważniejsze funkcje.
Spis treści
Pot
Organizm produkuje pot poprzez gruczoły potowe, które zlokalizowane są niemalże na całej powierzchni naszego ciała. Ich największa ilość występuje na wewnętrznej powierzchni stóp, dłoni oraz w rejonie pachwin.
W skład potu wchodzi:
- woda;
- kwas mlekowy;
- węglowodany;
- mocznik;
- amoniak;
- lipidy;
- aminokwasy;
- zbędne produkty przemiany materii.
Pot ekrynowy to przeźroczysty płyn, który w 99% zbudowany jest z wody. Z kolei 1% stanowią składniki komórkowe. Jest bezwonny i posiada delikatnie kwaśny odczyn.
Pot apokrynowy posiada lekko żółte zabarwienie i dość charakterystyczny zapach. Spowodowany jest on przez bakterie, które przez proces rozkładu wywołują nieprzyjemny aromat.
Zobacz również: Nadpotliwość
Funkcje potu
Podstawowym zadaniem potu jest oczywiście funkcja termoregulacyjna. Wydzielając pot automatycznie ochładzamy nasze ciało, jednocześnie oczyszczając organizm z zalegających w nim toksyn. Przez wzrost temperatury otoczenia, organizm zwiększa produkcję potu. Z kolei gdy na powierzchni skóry następuje zjawisko parowania w tym momencie organizm samodzielnie ochładza się.
Jak już wspomniano wcześniej oprócz działania termoregulacyjnego, pot posiada również funkcje oczyszczające. Wszystko dlatego, że wraz z jego treścią usuwane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii.
Dodatkowo pot stanowi również warstwę ochronną dla naszej skóry przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nosi ona nazwę płaszcza hydrolipidowego.
Należy zaznaczyć, że na ilość wydzielanego potu wpływa wiele czynników. Nie tylko temperatura otoczenia, ale w dużym stopniu obecny stan emocjonalny oraz gospodarka hormonalna organizmu.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz