Poród to proces kończący 9-miesięczny okres ciąży każdej kobiety. Spowodowany jest fizjologiczną dojrzałością płodu i indukowany wydzieleniem określonych hormonów. Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje porodu: poród siłami natury oraz poprzez cięcie cesarskie. Do porodu można przygotować się poprzez uczęszczanie na zajęcia szkoły rodzenia oraz korzystając z wiedzy i doświadczenia fizjoterapeutki uroginekologicznej.
Spis treści
Poród siłami natury
Kiedy kobieta rodzi siłami natury, jej ciało produkuje specyficzny zestaw hormonów zawierający m.in. oksytocynę, adrenalinę, endorfiny i prolaktynę. Są one wydzielane do krwi podczas porodu w odpowiednim czasie, w odpowiedniej kolejności i proporcjach, zgodnie z tym, co akurat jest potrzebne w procesie porodu i zaraz po nim. Prawidłowo wydzielane hormony porządkują proces porodu i indywidualizują jego przebieg. Poród siłami natury można podzielić na kilka faz:
- I – faza pierwsza i najdłuższa, może trwać nawet kilkanaście godzin. Obejmuje skracanie i rozwieranie się szyjki macicy w taki sposób, aby finalnie uzyskać rozwarcie 10 cm. Pojawiają się pierwsze bóle porodowe, dochodzi do pęknięcia błon płodowych i odpłynięcia płynu owodniowego. Chodzenie, aktywność fizyczna i ogólny relaks przyspieszają tę fazę;
- II – gdy uzyskamy rozwarcie 10 cm, zaczyna się drugi etap porodu. Trwa od kilku minut do 2 godzin. Pojawiają się instynktowne skurcze parte, które przesuwają dziecko w dół kanału rodnego. Warto przyjąć pozycję wertykalną, która ułatwia poród siłami natury, w przeciwieństwie do standardowej pozycji leżącej na plecach;
- III – faza trwająca do 30 minut, w trakcie której następuje oddzielenie się łożyska i jego urodzenie;
- IV – zszycie rany, opieka nad kobietą rodzącą, kangurowanie dziecka.
Podczas porodu siłami natury może dojść do defekacji lub mikcji. Jest to całkowicie naturalne i nie powinno wzbudzać w kobiecie wstydu czy niepokoju. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia.
Brak postępu porodu i wskazania do cięcia cesarskiego
Interwencji medycznej wymagają sytuacje, w których podczas porodu siłami natury obserwuje się:
- tempo rozwierania szyjki macicy po 4 godzinach poniżej 0,5 cm/h w aktywnej fazie I porodu;
- krzywą rozwierania się szyjki macicy przesuniętą o 4 godziny względem krzywej Friedmana;
- długość całego okresu II porodu u pierworódek ponad 3 godziny u kobiet znieczulonych zewnątrzoponowo lub ponad 2 godziny u kobiet bez znieczulenia;
- długość całego okresu II porodu u wieloródek ponad 2 godziny u kobiet znieczulonych zewnątrzoponowo lub ponad 1 godzinę u kobiet bez znieczulenia;
- silne, niedające się powstrzymać parcie, zajmujące większą część skurczu, trwające ponad godzinę i nieprzynoszące efektów.
Jednocześnie sytuacje takie jak niewydolność łożyska, pęknięcie błon płodowych, infekcja wewnątrzmaciczna płodu czy stan przedrzucawkowy i rzucawka również mogą wymagać pilnej interwencji. Na poród poprzez cięcie cesarskie kierowane są zapobiegawczo kobiety, które cierpią na przewlekłe choroby, których przebieg mógłby się zaostrzyć pod wpływem silnego parcia związanego z porodem naturalnym. Takimi chorobami są m.in. zaawansowana cukrzyca, jaskra, wysokie nadciśnienie tętnicze, przewlekłe choroby układu oddechowego.
Pozostałe wskazania do cięcia cesarskiego to łożysko przodujące, owinięcie szyjki dziecka pępowiną, konflikt serologiczny, nieprawidłowe ułożenie płodu (pośladkowe lub poprzeczne), a także bardzo duża masa płodu przy drobnej budowie ciała kobiety rodzącej.
Poród przez cięcie cesarskie – na czym polega
Cięcie cesarskie to poważna operacja, po której kobieta dłużej dochodzi do siebie i która wiąże się z ryzykiem powikłań. Dlatego jeśli tylko jest to możliwe, zaleca się poród naturalny. Jak dokładnie wygląda tzw. cesarka?
Operacja trwa zazwyczaj 30 minut i odbywa się w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Następnie lekarz dezynfekuje brzuch przyszłej mamy i kolejno nacina wszystkie powłoki ciała, aby przedostać się do macicy. Po nacięciu mięśnia macicy wyłania noworodka, wydobywa go i przekazuje w ręce położnych i neonatologów. Następnie wyjmuje łożysko i tamuje krwawienie. Tkanki zszywa za pomocą szwów rozpuszczalnych, każdą warstwę ciała należy zszyć osobno. Po kilku godzinach od cesarki powinna odbyć się pierwsza pionizacja pacjentki. Wadą porodu poprzez cięcie cesarskie jest to, że dziecko nie przechodzi przez kanał rodny, w którym bytują drobnoustroje wspierające jego późniejszą odporność.
Bez względu na rodzaj porodu, każda przyszła mama powinna skorzystać z usług fizjoterapii uroginekologicznej. W trakcie ciąży fizjoterapeutka przygotuje kobietę do porodu siłami natury, nauczy sposobów mobilizacji blizn po cięciu cesarskim oraz da instruktaż postępowania w pierwszych dniach po porodzie. Z kolei po porodzie i połogu fizjoterapia pozwala na szybkie i bezpieczne obkurczenie macicy oraz powrót do aktywności.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Baranowska B., Otffinowska A., Rytm i czas porodu, Fundacja Rodzić po Ludzku, Warszawa 2009.
- Suchowiak S., Kłobus M., Plagens-Rotman K., Poród w warunkach domowych – opieka położnej podczas porodu i w połogu, Pielęgniarstwo Polskie, 1/2020.
- Simkin P., Ancheta R., Udany poród, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zostaw komentarz