Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2024

noworodekNoworodek to inaczej dziecko od momentu narodzin do ukończenia 28. dnia życia. Okres noworodkowy charakteryzuje się intensywnymi zmianami fizjologicznymi, będącymi elementem przystosowania się człowieka do życia poza macicą. Obserwuje się wyraźne zmiany fizjologiczne, zwłaszcza dotyczące układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego.

Rozwój noworodka

Pierwszy miesiąc to przede wszystkim czas na sen – noworodek przesypia nawet 2/3 doby. Sen wspiera wszelkie intensywne zmiany w organizmie i rozwój, dlatego jest tak istotny. Miesięczne dziecko reaguje już na dźwięki docierające do niego z otoczenia oraz na dotyk, choć jego wzrok wciąż nie jest rozwinięty. Gdy dziecko osiągnie 1. miesiąc życia, chętnie śpi na brzuszku. Ma wówczas główkę skierowaną w bok, choć może także ją lekko unosić i obserwować otoczenie. W ciągu 24-48 godzin po narodzinach rodzice mogą zaobserwować smółkę, czyli pierwszy stolec dziecka zawierający m.in. wody płodowe czy złuszczony naskórek, dlatego będzie on dość charakterystyczny. W okresie noworodkowym charakterystyczne są przede wszystkim:

  • nieporadność ruchowa;
  • uogólnione reakcje ruchowe nazywane ruchami błędnymi;
  • wrodzone odruchy bezwarunkowe.

Cechy fizyczne i funkcjonalne organizmu dziecka do ukończenia pierwszego miesiąca życia zależą głównie od tygodnia, w którym dziecko się urodziło. Rozwój odbywa się nieco dłużej u wcześniaków oraz dzieci urodzonych przez powikłany poród siłami natury. Noworodek donoszony, czyli urodzony między 38. a 42. tygodniem ciąży wykazuje przeciętnie następujące parametry:

  • masa ciała: 3300-3600 g;
  • długość ciała: 50-52 cm;
  • obwód główki: 35 cm.

Jako że układ odpornościowy jest niewykształcony, a przeciwciała dziecko otrzymuje wraz z mlekiem matki, istotne jest karmienie piersią, jeśli tylko jest to możliwe. Należy również unikać kontaktu z osobami chorymi czy wychodzenia na zewnątrz. Rodzice powinni pamiętać o kalendarzu szczepień obowiązkowych. Pierwsza szczepionka na WZW B podawana jest tuż po narodzinach, podobnie jak szczepionka na gruźlicę.

Co zrobić po narodzinach dziecka?

Mając w domu noworodka, należy dopełnić obowiązkowych formalności z tym związanych. Rodzice powinni założyć profil zaufany i z jego wykorzystaniem zarejestrować dziecko jako nowego obywatela. Alternatywą jest osobista wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego znajdującego się w miejscowości, w której dziecko przyszło na świat. Wówczas malec otrzyma indywidualny numer PESEL. Dziecko warto objąć ubezpieczeniem w miejscu pracy jednego z rodziców, a jeśli dochody domowe są niskie, można postarać się o becikowe. Kwota jest wolna od podatku. W dowolnej placówce ZUS można również wnioskować o 500+. Między 1. a 4. Tygodniem życia noworodka powinna ponadto odbyć się wizyta patronażowa, czyli pierwsza wizyta u pediatry, który oceni rozwój dziecka. Prawdopodobnie wykona on również USG bioderek.

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka jest prosta, jednak wymaga podstawowej wiedzy. Warto jeszcze na etapie ciąży uczęszczać do szkoły rodzenia, aby nabyć podstawową wiedzę w tym zakresie. Po narodzinach dziecka może pomóc natomiast położna. Wg zaleceń WHO pierwsza kąpiel noworodka może odbyć się najwcześniej po 24 godzinach od przyjścia na świat. Jeśli konieczne jest, aby zrobić to wcześniej, należy wstrzymać się przynajmniej 6 godzin od momentu narodzin. Optymalnie pierwsza kąpiel przypada na 3 lub 4 dobę po narodzinach.

W ciągu dnia w mieszkaniu powinno być około 21 stopni C, w ciągu nocy zaś około 18 stopni C. Podczas kąpieli w łazience temperatura powinna zawierać się w granicach 23-25 stopni C, aby rozebrany noworodek nie przemarzł. Zbyt ciepłe i suche powietrze może powodować wysuszanie śluzówki w drogach oddechowych maleństwa, co sprzyja rozwojowi infekcji. Warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Aby uchronić dziecko przed pieluszkowym zapaleniem skóry, pieluchę zmienia się bardzo często, nawet co 2-3 godziny, jeśli tylko w pampersie znajduje się choćby odrobina moczu. Zdrowy noworodek zazwyczaj je około 8-12 razy w ciągu doby, a w tym minimum 1-2 razy nocą. Jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań, najlepiej karmić piersią.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  2. Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Lissauer T., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami