Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 października 2022

NoradrenalinaNoradrenalina to neuroprzekaźnik i hormon syntezowany przez komórki układu nerwowego i nadnercza. Pełni w organizmie człowieka ważne funkcje związane między innymi z ciśnieniem tętniczym i przewodnictwem nerwowym. Noradrenalina jest częstym składnikiem niektórych grup leków.

Synteza noradrenaliny

Noradrenalina jest syntezowana przez współczulne neurony pozazwojowe (neurony noradrenergiczne). Łączy się w synapsach z receptorami dwóch kategorii:

  • alfa-adrenergicznymi;
  • beta-adrenergicznymi.

Jest również wydzielana do krwi z rdzenia nadnerczy. Wiąże się w naczyniach krwionośnych z receptorem adrenergicznym alfa.

Za co odpowiada noradrenalina?

Noradrenalina, wraz z acetylocholiną, jest głównym neurotransmitterem w autonomicznym układzie nerwowym. To właśnie ten hormon (wraz z adrenaliną) odpowiada za mobilizację organizmu do działania. Sprawia, że człowiek jest gotowy do podejmowania różnorodnych wyzwań. W kontekście układu nerwowego, noradrenalina odpowiada więc za:

  • poprawę koncentracji i uwagi;
  • wspieranie pamięci krótkotrwałej;
  • zwiększanie uwagi i czujności, a także spostrzegawczości.

Natomiast po połączeniu z receptorami w naczyniach krwionośnych powoduje wzrost ciśnienia tętniczego oraz skurcz naczyń. W przypadku działania hormonu noradrenaliny na resztę układów wyróżnia się:

  • obkurczanie naczyń krwionośnych;
  • wzrost syntezy glukozy;
  • rozszerzanie źrenic;
  • zwiększanie retencji sodu w organizmie;
  • nasilanie rozkładu tkanki tłuszczowej;
  • spowalnianie perystaltyki i motoryki jelit.

Jak zatem widać, działanie noradrenaliny skupia się wokół pobudzania układu współczulnego. Wszystkie działania w obrębie innych narządów wiążą się więc z pobudzeniem układu współczulnego. Należy również wspomnieć, że noradrenalina w mózgu powoduje wzrost lęku i niepokoju – dzięki temu organizm jest bardziej czujny. Jednakże nadmiar tego neuroprzekaźnika może powodować objawy psychiczne, głównie zaburzenia lękowe.

Noradrenalina w medycynie

Jak wspomniano, noradrenalina jest związkiem często wykorzystywanym w medycynie i farmakologii. Jest składnikiem preparatów na astmę, nadciśnienie tętnicze, przerost gruczołu krokowego, środków przeciwpsychotycznych. Jako substancja lecznicza, noradrenalina jest wstrzykiwana w przypadkach nagłego spadku ciśnienia tętniczego.

Przy podawaniu noradrenaliny należy zachować szczególne środki ostrożności. Między innymi należy wcześniej zapewnić pacjentowi odpowiednie nawodnienie. W trakcie podawania leku należy także stale kontrolować stan pacjenta z naciskiem na ciśnienie tętnicze krwi. W przypadku wkłucia dożylnego należy obserwować miejsce docelowe na skórze, ponieważ w niektórych przypadkach (bardzo rzadko) lek może spowodować miejscową martwicę tkanek.

Przeciwwskazania

Noradrenaliny nie można stosować u osób z hipotensją po zawale mięśnia sercowego, w chorobach zakrzepowych oraz przy hiperkapnii znacznego stopnia. Przeciwwskazane jest również podawanie jednocześnie noradrenaliny i leków zwiększających wrażliwość serca.

Względnym przeciwwskazaniem jest ciąża. Noradrenalinę należy podawać kobietom ciężarnym wyłącznie wtedy, gdy korzyści dla ich zdrowia przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi dla płodu. Efektem podawania noradrenaliny kobietom w ciąży może być bowiem bradykardia płodu.

Noradrenalina a adrenalina

Być może niektórzy zastanawiają się, czym różnią się oba hormony? W końcu zarówno jeden, jak i drugi jest syntezowany przez nadnercza i pełni takie same funkcje. Różnice między tymi związkami są jednak znaczące i obejmują zarówno funkcję, jak i budowę.

Noradrenalina nie zawiera w swojej budowie grupy metylowej, a jej bezpośrednim prekursorem jest dopamina. Z kolei adrenalina posiada grupę metylową, a jej bezpośrednim prekursorem jest noradrenalina. W przeciwieństwie do noradrenaliny, adrenalina jest syntezowana wyłącznie przez komórki kory nadnerczy. Adrenalina działa również silniej niż noradrenalina. Aktywuje bowiem cały organizm do działania i odpowiada za reakcję „walcz albo uciekaj”. Noradrenalina zaś działa głównie w obrębie mózgu, a jej pobudzanie pozostałych układów związanych z działaniem współczulnym jest jedynie wsparciem dla adrenaliny.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rudnicki K., Rutkowska A., Wieczorek M., Poziom katecholamin w ślinie podczas stresu egzaminacyjnego i wysiłku poznawczego, Acta Universitatis Lodziensis, 19/2015.
  2. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami