Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

MoczMocz (inaczej uryna) to płyn wytwarzany przez nerki, zawierający produkty przemiany materii, niepotrzebne lub wręcz szkodliwe dla ustroju. Właśnie dlatego mocz zostaje wydalony z organizmu za pośrednictwem moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Powstaje w procesach filtracji i resorpcji.

Produkcja i wydzielanie moczu

Jedną z podstawowych i najważniejszych funkcji nerek jest wytwarzanie moczu o składzie odpowiadającym aktualnym potrzebom organizmu. Powstaje on wskutek filtracji osocza w kłębuszkach nerkowych, co z kolei jest wywołane różnicą między ciśnieniem hydrostatycznym panującym w kapilarach kłębuszka a sumą ciśnienia onkotycznego i wewnątrztorebkowego. W ten sposób powstaje około 180 ml moczu pierwotnego, z którego następnie podczas przechodzenia przez kanaliki nerkowe reabsorbowana jest woda. Jednocześnie następuje wchłanianie lub wydzielanie różnych substancji, w tym: sodu, potasu, kreatyniny, aminokwasów, chlorków, jonów wodoru, amoniaku czy urobilinogenu. Aż 99% moczu pierwotnego ulega zwrotnemu wchłanianiu w kanalikach, zaś 1% wydalany jest w postaci moczu.

Dobowa ilość wydalanego moczu nie jest wartością stałą, zależy przede wszystkim od aktualnego nawodnienia organizmu, ilości i jakości spożywanych produktów, stanu zdrowia, temperatury i wilgotności powietrza czy nawet aktywności fizycznej. U zdrowego człowieka wartość dobowego wydalania moczu wynosi od 600 do 2500 ml, przy czym jednorazowa mikcja zazwyczaj ma objętość około 200 ml.

Schemat powstawania moczu

Powstawanie moczu można przedstawić w skrócie jako następujący schemat:

  1. doprowadzenie do nerek krwi zawierającej mocznik, nadmiar wody, a także zbędne produkty przemiany materii, za co odpowiada tętnica nerkowa;
  2. przedostanie się doprowadzonej krwi do warstwy korowej kłębuszków nerkowych;
  3. filtracja krwi w kłębuszkach nerkowych;
  4. resorpcja moczu pierwotnego w kanalikach nerkowych (wchłonięcie związków, które jeszcze mogą zostać wykorzystane przez organizm);
  5. przedostanie się moczu ostatecznego do kanalików zbiorczych;
  6. przedostanie się moczu ostatecznego z miedniczek nerkowych do moczowodów;
  7. spłynięcie moczu do pęcherza moczowego;
  8. wydalenie moczu z organizmu przez cewkę moczową.

Proces został bardzo dobrze poznany, a wszelkie nieprawidłowości w jego przebiegu powinny być skonsultowane z lekarzem urologiem lub nefrologiem.

Mocz – skład

W składzie moczu znajdziemy przede wszystkim:

  • wodę – aż 96% moczu stanowi właśnie woda;
  • azotowe produkty przemiany materii, w tym amoniak, mocznik czy kwas moczowy;
  • sole mineralne, w tym chlorki, fosforany, węglany;
  • barwniki żółciowe.

W moczu zdrowego człowieka z całą pewnością nie powinno się wykryć:

Obecność któregokolwiek związku lub patogenu może świadczyć o stanie chorobowym, choć nie zawsze tak jest. Przykładowo, niewielkie ilości krwinek czerwonych w moczu u kobiet może wskazywać na oddanie moczu do badania podczas menstruacji.

Badanie moczu

Badanie moczu jest szybkie, proste i nieinwazyjne, dlatego każdy człowiek raz w roku powinien poddawać się mu w celach profilaktycznych. Szczególnymi wskazaniami do wykonania badania moczu są:

Wyróżnia się przy tym kilka rodzajów badania moczu. Badanie ogólne moczu ocenia parametry takie jak barwa, wygląd, zapach, ciężar właściwy oraz przejrzystość. Badanie chemiczne ocenia obecność w moczu białka, ciał ketonowych, bilirubiny, glukozy i wielu innych związków chemicznych. Jest więc nastawione bardziej na skład uryny. Badanie osadu moczu odnosi się do jakościowej, ilościowej i półilościowej oceny wszystkich składników moczu, które mogą tworzyć w nim osad. Z kolei posiew moczu wykonuje się wówczas, gdy badanie ogólne dało wynik nieprawidłowy lub niepokojący.

Zobacz również: Kolor moczu.

Próbkę moczu do badania należy pobrać z samego rana, najlepiej tuż po przebudzeniu się. Przed jej pobraniem należy dokładnie umyć ręce oraz okolice cewki moczowej i narządów płciowych. Co ważne, najlepiej pobrać ją ze środkowego strumienia moczu, a więc dopiero po chwili od rozpoczęcia mikcji podstawiamy pojemniczek. Pojemniczek zawsze powinien być sterylny, zakupiony wcześniej w aptece. Próbkę należy oddać do laboratorium najszybciej po pobraniu moczu, najlepiej w ciągu 2 godzin.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Górski J., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami