Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lutego 2023

MaltazaMaltaza (alfa-glukozydaza) to ważny enzym trawienny zaliczany do grona hydrolaz. Bierze udział w rozkładaniu węglowodanów złożonych, które dostarczamy do organizmu wraz z dietą. Przede wszystkim rozkłada maltozę występującą powszechnie w ziarnach zbóż, owocach, warzywach czy mące kukurydzianej.

Maltaza – charakterystyka

Przede wszystkim warto wiedzieć czym jest maltoza. To disacharyd (tzw. dwucukier) powstający wskutek wstępnego trawienia skrobi i glikogenu. W branży gastronomicznej wykorzystywana jest również jako substancja słodząca oraz pożywka dla cennych bakterii, np. w żywności fermentowanej. Maltaza jest enzymem układu pokarmowego odpowiedzialnym właśnie za rozkładanie maltozy podczas trawienia produktów spożywczych. W efekcie tego maltoza ulega rozłożeniu do glukozy, czyli podstawowego cukru prostego. W wyniku takiej hydrolizy z jednej cząsteczki maltozy powstają 2 cząsteczki glukozy.

Maltaza wydzielana jest przez błonę śluzową jelita cienkiego i właśnie w obrębie tego narządu trawienie węglowodanów następuje najintensywniej. Omawiany enzym wyróżnia się swoistością substratową. Oznacza to, że wiąże się on wyłącznie z maltozą i tym samym nie jest w stanie rozkładać innych cukrów, np. laktozy. Mechanizm ten wynika z wzajemnego dopasowania centrum aktywnego enzymu z cząsteczką węglowodanu.

Trawienie wielocukrów

Wielocukry ulegają wstępnemu trawieniu już w jamie ustnej, za co odpowiada alfa-amylaza ślinowa, ważny enzym znajdujący się w ślinie. Gdy pokarm bogaty w cukry złożone przedostanie się przez przełyk do żołądka, trawienie węglowodanów ulega zahamowaniu. Wszystko przez to, że kwas solny posiada kwaśne pH, zaś węglowodany trawione są w środowisku zasadowym. Trawienie ulega wznowieniu w momencie przesunięcia się treści pokarmowej do jelita cienkiego. Wówczas odpowiednie enzymy łączą się z węglowodanami i powodują ich rozkład. Tak więc maltaza rozkłada maltozę i analogicznie –  laktaza rozkłada laktozę itd. Trawienie to ważna czynność układu pokarmowego.

Niedobór maltazy

Niedobór maltazy pojawia się w przebiegu choroby Pompego, która w samej Europie dotyczy do 10 tysięcy osób. To rzadka choroba nerwowo-mięśniowa, dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. Ma postępujący charakter i może być przyczyną przedwczesnej śmierci. Choroba Pompego może się ujawnić w każdym wieku, w sposób ostry u niemowląt bądź w późniejszym okresie życia. Typowe objawy obejmują:

  • niewydolność oddechową, duszności, bezdech senny;
  • hepatomegalia (powiększenie wątroby);
  • postępujący niedowład proksymalny, dotyczący w szczególności mięśni obręczy biodrowej;
  • zwiększone stężenie kinazy kreatynowej (nawet u 95% pacjentów).

Podstawą leczenia jest enzymatyczna terapia zastępcza, polegająca na dożylnej podaży glukozydazy alfa. Alfa glukozydaza (GAA) powoduje rozkład glikogenu. Lek musi być podawany co 2 tygodnie.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dubert F., Kozik R., Krawczyk S., Kula A., Marko-Worłowska M., Zamachowski W., Biologia na czasie, Zakres rozszerzony, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2015.
  2. Ziółkowska-Graca B., Kania A., Zwolińska G., Choroba Pompego – przypadek postaci u osób dorosłych, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami