Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 sierpnia 2024

LipotropinaLipotropina (hormon lipotropowy, LPH) to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej, przyjmujący dwie różne postacie – gamma i beta lipotropiny. Pełni istotne funkcje zwłaszcza w zakresie wspierania trawienia, ponieważ odpowiada głównie za przyspieszanie trawienia składników tłuszczowych.

Lipotropina – charakterystyka

Lipotropina to hormon przedniego płata przysadki mózgowej, syntezowany z cząsteczek POMC (ang. ProOpioMelanoCortin), a dokładniej – proopiomelanokortyny. Odbywa się to na zasadzie podobnej do produkcji melanotropiny, beta-endorfiny czy CLIP. Cały proces syntezowania i wydzielania lipotropiny pobudza kortykoliberyna produkowana w podwzgórzu. Lipotropina występuje w organizmie człowieka w dwóch postaciach – jako beta lipotropina oraz jako gamma lipotropina, jednak obie wersje nie zostały w pełni poznane.

Omawiany hormon jest pochodną wspomnianej wcześniej proopiomelanokortyny, czyli polipeptydu prekursorowego ulegającego obróbce potranslacyjnej charakterystycznej dla określonej tkanki. Gen dla tego związku lokalizuje się na ramieniu krótkim chromosomu 2.

Lipotropina – funkcje

Jeszcze do niedawna uznawano, że najważniejszą funkcją lipotropiny jest utrzymywanie właściwej masy ciała, wpływ na metabolizm oraz przyspieszanie procesów spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Dziś jednak wiadomo, że jest to głównie hormon wspierający trawienie i rozkładnie tłuszczów na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu może dojść do uwolnienia wolnych kwasów tłuszczowych. U człowieka hormon ten nie wpływa natomiast na stan tkanki tłuszczowej. Udowodniono też, że lipotropina jest istotnym substratem do powstania endorfin (endorfiny alfa, beta, gamma i delta), enkefalin oraz melanotropiny. Dzięki temu pośrednio wpływa na utrzymanie dobrego samopoczucia.

Nadmiar lipotropiny

Najczęstszą przyczyną nadmiaru lipotropiny w organizmie jest nadczynność przysadki mózgowej, nadczynność podwzgórza lub obecność w obrębie układu nerwowego guzów produkujących ten hormon. U osób z nadmiernym poziomem lipotropiny zaobserwować można m.in. zaburzenia nastroju, nagła utrata wagi, zaburzenia trawienia.

Lipotropina – niedobór

Przyczyną niedoboru lipotropiny jest zazwyczaj niedoczynność przysadki mózgowej, niedoczynność podwzgórza oraz znaczny niedobór składników odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. U pacjentów zmagających się z tym problemem obserwujemy zwolnienie metabolizmu, zmęczenie o charakterze przewlekłym, zaburzenia nastroju.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lewandowski K., Klencki M., Zygmunt A., Lewiński A., Zaburzenia czynności układu podwzgórzowo – przysadkowego, Wydawnictwo Czelej.
  2. Pawlikowski M., Budowa i czynność podwzgórza i przysadki, Endokrynologia 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami