Aktualizacja: 23 marca 2022
Lipoliza jest enzymatycznym procesem rozkładu trójglicerydów, przebiegający z udziałem lipaz w tkance tłuszczowej. Prowadzi do powstania glicerolu i kwasów tłuszczowych, które zostają następnie uwolnione do krwiobiegu. Lipoliza jest również zabiegiem wykorzystywanym w medycynie estetycznej – dużą popularnością cieszy się metoda laserowa i iniekcyjna.
Jak przebiega lipoliza?
Lipoliza polega na stałej hydrolizie trójglicerydów do diglicerydów i monoglicerydów. Ostatecznym produktem są 3 cząsteczki kwasów tłuszczowych oraz jedna cząsteczka glicerolu. Ponieważ aktywność glicerokinazy w tkance tłuszczowej jest bardzo mała, powstały glicerol ulega uwalnianiu do krwi i wykorzystywaniu przez inne tkanki. Uwalnianie glicerolu częściowo zależy od akwaporyny w tkance tłuszczowej. Jest to białko tworzące kanały w błonie komórkowej, należące do rodziny, których funkcją jest tworzenie kanałów wodnych. Ich ekspresja ulega zwiększeniu np. podczas głodzenia i redukcji masy ciała.
Powstający podczas lipolizy glicerol ulega wchłonięciu w wątrobie, po czym następuje jego fosforylacja i utlenienie. Produkt tej całej przemiany jest intermediatem w szlakach glikolizy i glukoneogenezy.
Lipoliza w skrócie
Aby przedstawić sytuację jeszcze bardziej zrozumiale, można opisać ją znacznie prostszym językiem. Lipoliza jest przeciwieństwem lipogenezy (procesu tworzenia się tkanki tłuszczowej). Ma miejsce w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania energetycznego, np. podczas:
- znacznego wysiłku fizycznego;
- głodzenia się;
- nieodpowiednio zbilansowanej diety;
- przebywania w niskich temperaturach;
- sytuacji wysoce stresowych.
Lipoliza warunkuje rozkład komórek tłuszczowych. Polega na pozyskiwaniu niezbędnej do przeprowadzenia życiowych czynności energii właśnie z nagromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej, będącej materiałem zapasowym.
Proces kontroluje wiele związków, jednak głównymi są katechlaminy. Zapoczątkowanie hydrolizy lipidów jest możliwe dzięki enzymom zawartym w adipocytach (komórkach magazynujących tłuszcz). Można więc powiedzieć, że proces lipolizy jest pożądany u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, czyli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna to zabieg polegający na iniekcji bezpośrednio w tkankę tłuszczową substancji aktywnych w oparciu o naturalne składniki. Czynność prowadzi do destrukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ wywołuje rozpad tłuszczy złożonych do prostych, które zostają metabolicznie usunięte.
Lipoliza laserowa
Lipolizę laserową wykonuje się laserem diodowym o odpowiednio dobranej długości fali. Po zabiegu rozbitą tkankę tłuszczową pozostawia się do całkowitego wchłonięcia. Nie należy mylić zabiegu laserowej lipolizy z liposukcją, ponieważ w przypadku liposukcji laserowej po zakończeniu działania lasera odsysa się upłynniony tłuszcz ssakiem niskociśnieniowym. Oznacza to, że w tym przypadku nie dochodzi do pozostawienia tkanki tłuszczowej do samodzielnego wchłonięcia.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Siemińska L., Tkanka tłuszczowa. Patofizjologia, rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych, Endokrynologia Polska, 4/2007.
- Murawska-Ciałowicz E., Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
- Bandachowicz D., Przegląd metod likwidacji tkanki tłuszczowej, Kosmetologia Estetyczna, 3/2013.
Zostaw komentarz