Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 maja 2022

LipogenezaLipogeneza to proces odkładania się i magazynowania tłuszczu w tkance podskórnej. Głównym narządem odpowiedzialnym za to zjawisko jest wątroba. Ważne jest, aby utrzymywać równowagę pomiędzy lipogenezą, a lipolizą.

Lipoliza a lipogeneza

Lipoliza jest procesem rozkładu i trawienia związków tłuszczowych, co możliwe jest głównie dzięki obecności lipaz (specjalnych enzymów). Lipogeneza zaś, jak wspomniano, obejmuje proces odwrotny, czyli magazynowanie tłuszczu w organizmie. Nie należy zatem mylić obu pojęć, co często się zdarza.

W utrzymaniu równowagi między lipolizą a lipogenezą istotną rolę ogrywa prawidłowe krążenie limfy, przesączu płynu międzykomórkowego, która rozprowadza po całym organizmie między innymi składniki lipidowe. Zatory limfy wpływają na miejscowe hamowanie lipoliz. Najważniejszym czynnikiem regulującym szybkość lipolizy jest jednak aktywność fizyczna. Oprócz okresów głodzenia organizmu, to właśnie jej intensywność reguluje fizjologiczne mechanizmy kontrolujące równowagę między lipolizą a lipogenezą.

Przebieg lipogenezy

Tkanka tłuszczowa nie jest głównym miejscem, gdzie powstają triacyloglicerole. Jest jedynie miejscem, gdzie są one magazynowane. Głównym miejscem lipogenezy jest wątroba. Kwasy tłuszczowe powstałe w wątrobie służą do syntezy trójglicerydów i pod tą postacią ulegają wbudowywaniu w VLDL, skąd mogą zostać wchłonięte i zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Natomiast zespół czynników metabolicznych i żywieniowych ma istotne znaczenie w uwalnianiu zapasów składników wysokoenergetycznych z tkanki tłuszczowej. Stąd tak istotna jest prawidłowo zbilansowana dieta, zawierająca przede wszystkim odpowiednią ilość węglowodanów złożonych oraz tłuszczów o odpowiednim składzie.

Zwiększanie zawartości lipidów w adipocytach (komórkach tkanki tłuszczowej) może przebiegać na 2 różne sposoby:

  • wskutek transportu trójglicerydów z układu krążenia, co ma miejsce po spożyciu posiłków;
  • wskutek syntezy z nielipidowych substratów, głównie węglowodanów.

Wzrost zapasów lipidów w tkance tłuszczowej nasila produkcję leptyny. Hormon działa bezpośrednio na receptory w obrębie podwzgórza. Poprzez zahamowanie łaknienia oraz nasilenie wytwarzania energii leptyna wpływa na regulację bilansu energetycznego ustroju. Poza tym adipokina redukuje ekspresję genów odpowiedzialnych za lipogenezę oraz nasila ekspresję genów lipolitycznych. W rezultacie zmniejsza się ilość nagromadzonego w organizmie tłuszczu.

Zobacz również: Naturalne hormony w służbie wymarzonej sylwetki.

Bibliografia

  1. Korek E., Krauss H., Nowe adipokiny o potencjalnym znaczeniu w patogenezie otyłości i zaburzeń metabolicznych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
  2. Wilczak J., Jank M., Fizjologiczne i biochemiczne mechanizmy związane z przemianami energetycznymi zachodzącymi w czasie wysiłku fizycznego, Problemy Nauk Biologicznych, 3-4/2010.
  3. Murawska-Ciałowicz E., Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
  4. Siemińska L., Tkanka tłuszczowa. Patofizjologia, rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych, Endokrynologia Polska, 4/2007.
Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami