Kolagen do picia
Kolagen do picia

KreatyninaKreatynina (gr. kreas, czyli mięso) to organiczny związek chemiczny powstający pośrednio z kreatyny. Ocenę jego stężenia wykonuje się na podstawie badania krwi, najczęściej podczas podejrzenia upośledzenia funkcji nerek, ale również u kobiet ciężarnych i w przebiegu różnego rodzaju chorób ogólnoustrojowych. Kreatynina powstaje wskutek przemiany białek w organizmie człowieka.

Kreatynina – charakterystyka

Występuje zarówno w moczu, jak i we krwi, stanowiąc produkt metabolizmu. Kreatynina ulega wydaleniu z organizmu wraz z moczem, stanowiąc tym samym jeden z głównych związków azotowych. Szacuje się, że wraz z moczem w ciągu doby wydala się od 14 do 26 mg tego związku w przeliczeniu na 1 kg masy ciała.

Kreatynina – synteza

Kreatyna występująca w moczu powstaje z fosfokreatyny. Można przedstawić ten proces w skrócie. Na samym początku, w wątrobie powstaje kreatyna, do czego potrzebne są aminokwasy: metionina, glicyna i arginina. W mięśniach szkieletowych kreatyna ulega fosforylacji do fosfokreatyny – istotnego magazynu energii dla syntezy ATP. Cząsteczki ATP powstające w procesach glikolizy i fosforylacji oksydacyjnej reagują z kreatyną tworząc tym samym ADP i duże ilości fosfokreatyny. Można zatem podsumować, że kreatynina nie powstaje bezpośrednio z kreatyny, lecz poprzez pośrednie przekształcenie jej do fosfokreatyny.

Badanie kreatyniny

Oznaczenie kreatyniny wykonuje się rutynowo w zautomatyzowanych analizatorach, w których wykorzystuje się reakcję barwną kreatyniny z kwasem pikrynowym bądź różnego rodzaju swoiste reakcje enzymatyczne. Do badania wykorzystuje się krew pobraną na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Jednocześnie rekomenduje się oznaczenie GFR, czyli ocenę wielkości przesączania kłębuszkowego. Nie ma innych wymagań odnośnie przygotowania się do badania.

Wskazaniami do wykonania takiego badania są przede wszystkim podejrzenie i monitorowanie:

Oznaczenie kreatyniny ma zastosowanie przed niektórymi badaniami obrazowymi, np. tomografia komputerową z kontrastem, jak również w przebiegu dializy i po ciężkich zabiegach operacyjnych. Wskazaniem są wszelkie przewlekłe choroby nerek, ale i przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. autoimmunologiczne), w trakcie których istnieje ryzyko upośledzenia funkcji nerek.

Wartości prawidłowe kreatyniny u dorosłego człowieka wynoszą 53-115 umol/l, co daje 0,6-1,3 mg/dl. U kobiet ciężarnych stężenie kreatyniny w osoczu obniża się w związku z fizjologicznym wzrostem przepływu krwi przez nerki. Za prawidłową wartość uznaje się więc wynik poniżej 50 umol/l.

Podwyższona kreatynina

Wzrost poziomu kreatyniny w organizmie najczęściej jest dowodem pogorszenia się czynności wydalniczej nerek. Może wskazywać na:

  • ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek;
  • uszkodzenie nerek w związku z przewlekle przyjmowanymi lekami, np. sulfonamidami;
  • nadczynność tarczycy;
  • kwasicę ketonową w przebiegu cukrzycy;
  • zatrucia organizmu;
  • rabdomiolizę;
  • znaczne odwodnienie organizmu;
  • rozległe uszkodzenia, w tym oparzenia.

U osób z dużą masą mięśniową kreatyninemia może być dość duża, jednak rzadko przekracza górną granicę normy. Wzrost poziomu kreatyniny może mieć miejsce również po intensywnej aktywności fizycznej.

Zobacz również: Zastój moczu w nerce.

Obniżona kreatynina

Obniżony poziom kreatyniny może występować w przebiegu:

  • niedożywienia, skrajnego wygłodzenia;
  • przyjmowania glikokortykosteroidów;
  • bardzo niskiej masy mięśniowej.

Znacznie częściej obserwuje się jednak podwyższoną wartość tego związku.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami