Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

Jak podnieść poziom dopaminy?Wiele osób zastanawia się, jak podnieść poziom dopaminy. Do czego właściwie potrzebna jest dopamina i czym ona jest? Otóż to neuroprzekaźnik i hormon odpowiadający między innymi za nasze dobre samopoczucie. Między innymi dzięki niej czujemy motywację i zadowolenie z życia.

Co to jest dopamina?

Dopamina, to tuż obok adrenaliny i noradrenaliny, popularny neuroprzekaźnik zwany katecholaminą. Jest syntezowana przez neurony, czyli komórki układu nerwowego i działa za pośrednictwem tak zwanego układu dopaminergicznego.

Zaburzenia funkcjonowania wspomnianego układu w mózgu powodują różnego rodzaju schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, takie jak np.: choroba Parkinsona, schizofrenia oraz uzależnienia psychiczne. Dopamina może działać również w tkankach obwodowych. Receptory wiążące ten hormon występują między innymi w nerkach, trzustce, pęcherzykach płucnych oraz w naczyniach krwionośnych niektórych narządów wewnętrznych. W nerkach dopamina reguluje wchłanianie zwrotne jonów sodu w kanalikach proksymalnych.

Dopamina znana jest najczęściej pod nazwą hormonu szczęścia, ponieważ odpowiada za motywację do działania i dobre samopoczucie. Gdy jest uwalniana w dużych ilościach pojawia się uczucie przyjemności i nagrody, co motywuje nas do powtórzenia czynności, która spowodowała ten stan. Innymi słowy, dopamina odpowiada za zadowolenie z życia oraz uczucie motywacji, przyjemności i szczęścia. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak podnieść poziom dopaminy.

Jak podnieść poziom dopaminy dietą?

Poziom dopaminy można skutecznie podnieść zupełnie naturalnymi, domowymi sposobami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Aby dopamina mogła powstać, konieczna jest obecność jej prekursora – tyrozyny (aminokwas białkowy). Spożywanie produktów bogatych w tyrozynę umożliwi prawidłową produkcję dopaminy. Do takich produktów spożywczych możemy zaliczyć między innymi:

Jak widać, istnieje wiele produktów zawierających tyrozynę. Najwięcej tego aminokwasu zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego. Warzywa i owoce posiadają go znacznie mniej, dlatego warto spożyć ich większe ilości każdego dnia lub zdecydować się na suplementację Spiruliny. Poziom dopaminy w organizmie tymczasowo podnosi cukier. Można więc sięgnąć po ulubiony słodycz, jednak należy mieć na uwadze, że nadmiar cukru szkodzi i powoduje szereg skutków ubocznych.

Ziołolecznictwo

Chcąc poprawić sobie humor warto sięgać po zioła wpływające na naturalną syntezę dopaminy i poprawę czynności układu nerwowego. Takim ziołem jest np. miłorząb japoński. Dodatkowo miłorząb japoński wspomaga koncentrację, zapamiętywanie i przeciwdziała depresji. Wszystko to za pomocą wpływu na układ dopaminergiczny.

Zobacz również: Jak być szczęśliwym?

Innym popularnym ziołem wykazującym podobne działanie jest oregano. Można dodawać je do potraw (pizzy, mięsnych, zapiekanek) lub zdecydować się na kupno olejku z oregano. Za szczególne właściwości takiego olejku odpowiada karwakrol.

Witaminy i minerały a dopamina

Na produkcję dopaminy i poprawę humoru wpływają:

Warto zatem spożywać produkty bogate w te składniki odżywcze. Największe ilości witaminy D organizm przyswaja z promieniowania słonecznego. Wykazano, że większość populacji naszego kraju cierpi na niedobory – nawet latem. Warto zatem zdecydować się na suplementację witaminy D.

Jak podnieść poziom dopaminy innymi sposobami?

Na znaczny wzrost produkcji dopaminy wpływają:

  • aktywność fizyczna – wystarczy już 20 minut aktywności, aby wpłynąć na naturalną syntezę tego związku;
  • skupienie się – wykazano, że medytacja, joga i wszystkie inne czynności wymagające skupienia się zwiększają syntezę dopaminy. Dodatkowo zapewniają uczucie głębokiego relaksu, co także ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia;
  • świeże powietrze – dotlenienie organizmu i wszystkich jego komórek wpływa między innymi na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Tyrozyna może być szybko przyswajana z układu pokarmowego, a komórki układu nerwowego sprawnie produkują z niej dopaminę;
  • sen – dopamina uwalniana jest w największych ilościach w godzinach porannych, zaś w najmniejszych porą wieczorną. Gdy dana osoba nie śpi w nocy, jej rytm biologiczny jest zaburzony, a tym samym produkcja dopaminy nie przebiega prawidłowo, zostaje zahamowana.

Jak widać, na wysoki poziom dopaminy w organizmie ma wpływ przede wszystkim zdrowe tryb życia. Warto zwracać uwagę na zbilansowaną, prawidłową dietę, codzienną aktywność fizyczną, wysypianie się i relaks. Poziom dopaminy wzrasta podczas wykonywania każdej czynności, która powoduje u nas przyjemność. Może to być bieganie, słuchanie dobrej muzyki, sport ekstremalny. Róbmy to, co kochamy, a z pewnością będziemy szczęśliwi.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Drożak J., Bryła J., Dopamina – nie tylko neuroprzekaźnik, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  2. Gryz M., Lehner M., Wisłowska-Stanek A., Płaźnik A., Funkcjonowanie układu dopaminergicznego w warunkach stresu – poszukiwanie podstaw różnic indywidualnych, badania przedkliniczne, Psychiatria Polska, 3/2018.
  3. Szukalski B., Neurobiologiczne podstawy uzależnienia od narkotyków, Farmacja Praktyczna, 9/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami