Jądro komórkowe (łac. karyon) to charakterystyczna struktura (organellum komórkowe) znajdująca się w komórkach eukariotycznych. Przeważnie jest największa ze wszystkich elementów wewnątrzkomórkowych. Odpowiada głównie za przechowywanie informacji genetycznej, choć uczestniczy ponadto w syntezie rybosomów i białek.
Spis treści
Jądro komórkowe – budowa
Jądro ma stosunkowo niewielkie rozmiary (rzędu 5 um), lecz pomimo tego jest największą strukturą wewnątrzkomórkową w komórkach eukariotycznych. Większość komórek posiada jedno duże, centralnie umiejscowione jądro komórkowe, jednak zidentyfikować można też takie komórki, które wyróżniają się wieloma jądrami lub nie mają ich wcale. Są to np. komórki mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych (mają nawet kilkaset jąder) lub komórki erytrocytów (jądra zanikają w nich po osiągnięciu przez komórkę dojrzałości).
W obrazie mikroskopowym część jądra komórkowego ma dość dużą gęstość i na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie oddzielnej struktury. W rzeczywistości jest to jednak zagęszczenie chromatyny kodującej rRNA, która w tym miejscu ulega intensywnej transkrypcji. Wnętrze jądra komórkowego od cytozolu oddzielają dwie błony. Każda z nich składa się z dwuwarstwy białkowo-lipidowej. Maja one pory jądrowe umożliwiające komunikację jądra z cytozolem. Warto też zaznaczyć, że jądro komórkowe wypełnione jest tzw. kariolimfą. To koloid, którego głównymi składnikami są woda i białka enzymatyczne.
Jądro komórkowe a jąderko
Jąderko jest zupełnie inną strukturą niż jądro komórkowe, lecz bezwzględnie łączą się one ze sobą. Występują bowiem wspólnie. Jąderko jest nieobłonionym organellum obecnym wewnątrz większości jąder komórkowych. W jego skład wchodzą fragmenty pewnych chromosomów, w których występują tandemowe powtórzenia rDNA, DNA odpowiedzialnego za syntezę rybosomalnego RNA (rRNA).
Funkcje jądra komórkowego
Jądro komórkowe zawiera większość materiału genetycznego komórki w postaci wielu liniowych cząsteczek DNA zorganizowanych w struktury zwane chromosomami. Materiał genetyczny to natomiast substancja chemiczna będąca fizycznym nośnikiem informacji genetycznej i dziedziczności. Warunkuje to, jak wyglądać i zachowywać się będzie dany organizm, jakie będzie mieć podatności na choroby oraz jakie będzie mieć predyspozycje pod względem fizjologii i biomechaniki. Na przykładzie człowieka materiał genetyczny świadczy o płci, kolorze włosów, wzroście, budowie ciała, ale także o tendencji do poszczególnych zachowań czy problemów zdrowotnych. Można zatem podsumować, że jądro komórkowe odpowiada za cechy danego organizmu w kontekście cząsteczkowym i całościowym.
Jądro komórkowe – stany
Wyróżniamy 3 podstawowe stany jądra komórkowego:
- jądro komórkowe interfazowe – spotkać je można w komórkach znajdujących się aktualnie pomiędzy dwoma następującymi po sobie podziałami komórkowymi;
- jądro komórkowe mitotyczne – spotkać je można w komórkach intensywnie dzielących się;
- jądro komórkowe metaboliczne – spotkać je można w komórkach już wyrośniętych, ponieważ kieruje procesami przemiany materii.
Wszystko zależy więc od tego, w jakiej fazie znajduje się aktualnie dana komórka.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Rodwell V., Bender D., Botham K., Weil P., Kennelly P., Biochemia Harpera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz