Kolagen do picia
Kolagen do picia

InhibinyInhibiny to białka znajdujące się w ciele każdego człowieka, odpowiadające przede wszystkim za hamowanie produkcji hormonu folikulotropowego (FSH) przez przedni płat przysadki mózgowej. Ma to ogromne znaczenie choćby dla płodności, regularności cyklu miesiączkowego czy ogólnego zdrowia kobiet, ale i płodności i rozwoju mężczyzn. Inhibiny występują bowiem u obu płci.

Inhibiny – charakterystyka

W wydzielinie jąder u mężczyzn oraz w zatokowym płynie pęcherzyków jajnikowych u kobiet zidentyfikowano 2 inhibiny, syntezowane i wydzielane z 3 podjednostek polipeptydowych:

  • glikozylowanej poodjednostki alfa o masie cząsteczkowej 18 000;
  • dwóch nieglikozylowanych podjednostek beta, każda o masie cząsteczkowej 14 000.

Na podjednostki te składa się szereg białek prekursorowych. Podjednostka alfa łączy się z jedną z podjednostek beta, tworząc tym samym heterodimery. W ich obrębie podjednostki łączą się ze sobą wiązaniami dwusiarczkowymi. W organizmie kobiety pewne ilości inhibin mogą być też produkowane przez łożysko, przysadkę mózgową oraz ciałko żółte, jednak są to ilości znacznie mniejsze niż w przypadku tych wydzielanych przez jajniki (a dokładniej – pęcherzyk dominujący). W przypadku mężczyzn za największą syntezę odpowiadają komórki Sertolego.

Inhibiny – funkcje

Inhibiny odpowiadają głównie za hamowanie wydzielania hormonu FSH przez przysadkę mózgową (zwłaszcza inhibina beta). Dodatkowo udowodniono, że inhibiny wspomagają lokalną regulację spermatogenezy. Ocena stężenia inhibin ma również znaczenie diagnostyczne, zwłaszcza w przypadku monitorowania rezerwy jajnikowej u kobiet i przebiegu procesu spermatogenezy u mężczyzn. Ma to miejsce przy diagnostyce i leczeniu niepłodności obu płci.

Inhibiny B – kiedy zrobić badanie?

Medyczne znaczenie ma zwłaszcza badanie poziomu inhibiny B u kobiet, a podstawowe wskazania do tego obejmują:

Normy dla inhibiny B prezentują się następująco:

  • 1-2 dzień cyklu: 15-70 g/ml;
  • 3-5 dzień cyklu: 45-120 g/ml;
  • późna faza folikularna: 30-90 g/ml;
  • do czasu owulacji: 80-200 g/ml;
  • faza lutealna: <50 g/ml;
  • postmenopauza i stan po usunięciu jajników: <10 g/ml.

Cena badania wynosi powyżej 200 zł, a polega ono na analizie próbki krwi żylnej pobranej w odpowiednim momencie cyklu miesiączkowego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami