Guanina to organiczny związek chemiczny będący jedną z pięciu zasad azotowych. Występuje w nukleotydach, które następnie tworzą kwasy nukleinowe: DNA oraz RNA. Zalicza się ją do grona puryn. W łańcuchach nukleinowych tworzy parę komplementarną z cytozyną, jedną z pirymidyn.
Spis treści
Guanina – charakterystyka
Guanina jest zasadą azotową o wzorze sumarycznym C5H5N5O oraz masie molowej 151,13 g/mol. Po wyizolowaniu przyjmuje postać białej substancji krystalicznej nierozpuszczalnej w wodzie. Zalicza się ją do grona puryn, czyli heterocyklicznych, aromatycznych związków organicznych składających się ze skondensowanych pierścieni pirymidyny i imidazolu. Guanina jest jedną z pięciu zasad azotowych w DNA i RNA, a pozostałymi są: adenina, cytozyna, tymina oraz uracyl. Pod względem jej budowy chemicznej wyszczególnić można następujące elementy:
- dwa pierścienie purynowe – pierścień sześciokątny (pirymidynowy) łączy się z pięciokątnym pierścieniem imidazolowym;
- grupa aminowa (-NH₂) – znajduje się przy atomie węgla w pozycji 2 pierścienia sześciokątnego;
- grupa ketonowa (C=O) – znajduje się przy atomie węgla w pozycji 6 pierścienia sześciokątnego;
- grupa karbonylowa (C=O) – znajduje się pozycji 6 pierścienia sześciokątnego;
- atomy azotu – znajdują się w pozycjach 1, 3, 7 i 9.
W łańcuchach DNA guanina tworzy parę komplementarną zawsze z cytozyną za pomocą trzech wiązań wodorowych. Z kolei w łańcuchach RNA guanina także paruje z cytozyną, co jest kluczowe dla stabilności kwasów nukleinowych i funkcji genetycznych. To wiązanie jest bardziej stabilne niż para adenina-tymina, która ma tylko dwa wiązania wodorowe.
Guanina – funkcje
Jako jedna z zasad azotowych, czyli podstawowych elementów budulcowych nukleotydów, guanina jest kluczowa dla przechowywania i przekazywania informacji genetycznej. W mRNA stanowi część kodonów, które są następnie odczytywane w trakcie translacji na rybosomach. Guanina i jej pochodne mogą wpływać na procesy regulacyjne w komórkach. Innymi słowy, jest ona podstawą współczesnej genetyki, wspólnie z innymi zasadami azotowymi.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jorde L., Carey J., Bamshad M., Genetyka medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Zostaw komentarz