Aktualizacja: 21 września 2022
Grupy krwi to inaczej zestaw antygenów zlokalizowanych głównie na powierzchni erytrocytów, ale i innych komórek krwi. Nie każda krew jest taka sama – udowodnił to Karl Landsteiner, austriacki uczony. Wykazał, że antygeny (jako związki chemiczne) mogą wywoływać odpowiedź immunologiczną organizmu.
Spis treści
Jakie są grupy krwi?
Wyróżniamy 4 podstawowe grupy krwi:
- A – na powierzchni erytrocytów znajdują się antygeny A, natomiast w surowicy krwi – przeciwciała anty-B;
- B – na powierzchni erytrocytów znajdują się antygeny B, natomiast w surowicy krwi – przeciwciała anty-A;
- 0 – na powierzchni erytrocytów nie ma żadnych antygenów, natomiast w surowicy krwi znajdują się przeciwciała anty-A i anty-B;
- AB – na powierzchni erytrocytów znajdują się antygeny A i antygeny B, natomiast w surowicy krwi nie ma żadnych przeciwciał.
Według statystyk, w Polsce mieszka najwięcej posiadaczy grupy krwi A Rh+. Najmniej jest zaś osób z grupą krwi AB Rh-. W przypadku przetoczenia pacjentowi nieprawidłowej grupy krwi mogą wystąpić poważne reakcje poprzetoczeniowe, które na ogół mają fatalne konsekwencje.
Grupa krwi A
Grupa krwi A powstała jeszcze w czasach prehistorycznych, gdy człowiek żywił się głównie roślinami. Właśnie dlatego układ pokarmowy i trawienny osoby z tą grupą krwi jest bardziej przystosowany do diet wegańskich i wegetariańskich. Częste spożywanie ciężkostrawnych pokarmów na ogół kończy się wzdęciami, bólami brzucha i zaparciami. Układ immunologiczny tych osób jest dość słaby – mogą rozwinąć się choroby nowotworowe czy autoimmunologiczne. Niektórzy badacze psychologii twierdzą, że grupa krwi może wpłynąć na charakter jej posiadacza. Wyjaśniają, że grupa krwi A najczęściej wskazuje na cechy takie jak cierpliwość, perfekcjonizm i skrytość.
Grupa krwi B
Cechą charakterystyczną takich osób jest wysoka odporność układu immunologicznego. Nie ma znaczenia również spożywany rodzaj pokarmu – takie osoby reagują dobrze zarówno na pożywienie pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Uważa się, że grupa krwi B wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem kortyzolu w stresujących sytuacjach (znacznie wyższym niż w przypadku innych grup krwi). To zaś może przekładać się na gromadzenie w organizmie wolnych rodników. Na podstawie założeń badaczy psychologii osoby z grupą krwi B są optymistyczne, elastyczne i kreatywne. Łatwo nawiązują kontakty, wczuwając się w emocje drugiej osoby.
Grupa krwi AB
Grupę krwi AB uznaje się za najbardziej uniwersalną. Osoby posiadające ją są odporne na choroby autoimmunologiczne, ponieważ nie posiadają w surowicy krwi żadnych przeciwciał. Dodatkowo uznaje się je za bardzo aktywne fizycznie, ale i niezdecydowane czy pamiętliwe.
Grupa krwi 0
Ta grupa krwi wykształciła się najwcześniej w toku ewolucji. Wiąże się z bardzo wytrzymałym układem immunologicznym, niekiedy wręcz zbyt agresywnym, co powoduje atakowanie własnych tkanek i komórek (a więc i rozwój chorób o podłożu autoimmunologicznym). Osoby z grupą krwi 0 są odporne na stres, mają szybki metabolizm oraz cechują się wysoką sprawnością fizyczną. Badacze uważają, że takie osoby są pewne siebie, ambitne i solidne, co może prowadzić do próżności i arogancji.
Czynnik Rh
W ramach układu grupowego krwi wyróżniamy aż 49 antygenów, jednak wśród nich najistotniejszy jest antygen D. Jeżeli dana osoba go posiada, ma również grupę Rh+. Jeżeli go nie ma – Rh-. Największe znaczenie ma to dla kobiet planujących ciążę. Pojawienie się przeciwciał do antygenów Rh ma miejsce w efekcie kontaktu z obcymi krwinkami. Jeżeli ojciec posiada grupę krwi Rh+, natomiast matka ma Rh-, istnieje spore ryzyko pojawienia się konfliktu serologicznego, czego następstwem jest choroba hemolityczna płodu.
Fizjologia antygenów
Antygeny pojawiają się na powierzchni krwinek czerwonych w okolicach 6. tygodnia życia płodowego. Jednak pełną ekspresję wykazują dopiero kilka miesięcy po urodzeniu. Około 2. roku życia można określić grupę krwi u dziecka. Przynależność ta jest niezmienna, oznacza to, że do końca życia będziemy posiadać tę samą grupę krwi, bez możliwości jej zmiany.
Dlaczego grupa krwi jest ważna?
Znajomość swojej grupy krwi powinna być podstawową informacją o własnym zdrowiu każdego człowieka. Badanie jest proste, można wykonać je podczas rutynowych badań morfologicznych. Zajmie się tym każde laboratorium diagnostyczne na podstawie niewielkiej próbki krwi.
W nieoczekiwanym momencie może przydarzyć nam się niespodziewany wypadek, wskutek którego będziemy potrzebować transfuzji krwi. Aby krew się przyjęła, nie powodując żadnych skutków ubocznych, musi być odpowiednio dobrana do naszych antygenów, czyli grupy krwi. Znajomość jej umożliwia sprawne dobranie dawcy. Analogicznie – chcąc oddać krew komuś bliskiemu po wypadku również musimy wykazywać zgodność. Badanie grupy krwi wykonuje się zawsze przed planowanymi operacjami, porodem czy w różnego rodzaju sytuacjach awaryjnych, gdy chcemy uzyskać tę podstawową informację.
Grupa krwi a przetaczanie jej dawcy
Jak wspomniano, nie każda krew może być przetoczona dowolnemu pacjentowi. Znajomość grupy krwi i czynnika Rh jest niezwykle ważna. Prezentuje się to następująco:
- AB+ – ze względu na brak przeciwciał w surowicy może otrzymać dowolną grupę krwi
- AB- – może otrzymać następujące grupy krwi: 0-, B-, A-, AB-;
- A+ – może otrzymać grupy krwi: 0-, 0+, A-, A+;
- A- – może otrzymać 0- i A-;
- B+ – może otrzymać 0-, 0+, B-, B+;
- B- – może otrzymać grupę krwi 0- i B-;
- 0+ – może otrzymać grupę krwi 0- lub 0+;
- 0- – może otrzymać wyłącznie grupę krwi 0-.
Najtrudniej jest znaleźć dawcę dla biorcy o grupie krwi 0-, ponieważ toleruje on wyłącznie tę samą grupę krwi. Najkorzystniej jest posiadać grupę krwi AB+, ponieważ toleruje się każdą krew, bez względu na jej grupę czy czynnik Rh.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Dembińska-Kieć A., Naskalski J., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.
- Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Kozłowska-Skrzypczak M., Czyż A., Wojtasińska E., Atlas hematologiczny z elementami diagnostyki laboratoryjnej i hemostazy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Zostaw komentarz