Aktualizacja: 18 czerwca 2024
Ejakulacja (łac. eiaculatio) to termin stosowany w odniesieniu do wytrysku. Choć najczęściej zjawisko to dotyczy mężczyzn, można je spotkać także w przypadku kobiet. Bez względu na płeć jest naturalną, fizjologiczną reakcją organizmu na podniecenie seksualne. Problemem, który można spotkać u mężczyzn, jest brak ejakulacji, z czym warto zgłosić się do androloga.
Spis treści
Ejakulacja – na czym polega?
Proces ejakulacji jest w całości nadzorowany przez ośrodkowy układ nerwowy. Odnosi się do wytrysku nasienia z jąder, gruczołu krokowego (inaczej: prostata) oraz pęcherzyków nasiennych. Gęsty płyn wydostaje się na zewnątrz przez prącie drogą cewki moczowej, do czego niezbędna jest jednak stymulacja seksualna. Porcję nasienia wydobywającego się z prącia nazywa się ejakulatem, a jej uchodzenie możliwe jest nie tylko dzięki pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego, ale i rytmicznych skurczów ciał jamistych prącia, które podczas podniecenia wypełniają się obficie krwią. W składzie ejakulatu znaleźć można m.in.:
- plemniki (około 1% całego składu);
- składniki mineralne – w tym potas, sód, wapń, selen, cynk, magnez;
- witaminę C;
- glukozę i fruktozę;
- białko;
- lipidy;
- prostaglandyny;
- aminokwasy;
- witaminę B12;
- hormony, w tym testosteron i estrogeny;
- wodę.
Charakterystyczny zapach i smak męskiej spermy pochodzi od składników takich jak putrescyna, spermina czy kadaweryna.
Kobieca ejakulacja
Kobiecy wytrysk jest tematem, o którym mówi się w coraz szerszym kontekście. Jeszcze do niedawna stanowił powód do wstydu i był zdecydowanie tematem tabu, aktualnie jednak, wraz ze wzrostem świadomości ludzi na temat ciała i fizjologicznych odruchów, nikogo już nie dziwi. Kobiecą ejakulacją nazywa się nagły wytrysk bezbarwnej wydzieliny z gruczołów Skenego, zlokalizowanych obficie w ścianach pochwy. Może do niego dojść zwłaszcza podczas stymulacji przedniej ściany pochwy – zarówno dłońmi, jak i penisem. To odruch całkowicie bezwarunkowy, co oznacza, że kobieta doświadczająca ejakulacji podczas stosunków seksualnych nie jest w stanie nad tym zapanować czy go powstrzymać.
Płyn ten nie jest moczem, pozbawiony jest bowiem kreatyniny i mocznika, które fizjologicznie znajdują się w ludzkim moczu. Skład tego płynu jest zbliżony do płynu produkowanego podczas męskiej ejakulacji, nie zawiera jednak plemników. Warto także zaznaczyć, że nie każda kobieta doświadcza ejakulacji, nawet podczas odpowiedniej stymulacji. Zjawisko to dotyczy mniej niż 30% żeńskiej populacji.
Ejakulacja – jakie ma znaczenie?
Męska ejakulacja jest bardzo ważna w procesie zapłodnienia partnerki. Dzięki temu zjawisku porcja spermy może przedostać się z męskich do żeńskich dróg rozrodczych, gdzie napotyka komórkę jajową. Jest ona zapładniana przez plemnik, który jako pierwszy do niej dotrze i przebije się przez jej ochronną otoczkę. Ejakulacja u mężczyzn umożliwia więc zachowanie ciągłości gatunku. Jednak żeńska ejakulacja nie ma większego znaczenia w tym właśnie kontekście. Uważa się, że jest prawdopodobnie wyłącznie przejawem podniecenia.
Brak ejakulacji u mężczyzn
Długotrwały lub często powtarzający się brak wytrysku u mężczyzn, nawet pomimo odpowiedniej stymulacji seksualnej, zawsze jest zjawiskiem niepokojącym i niepożądanym. Może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, a jego występowanie przekłada się na pogorszenie jakości życia seksualnego, spadek pewności siebie, a nawet konflikty partnerskie. Brak ejakulacji może wynikać m.in. z następujących przyczyn:
- cukrzyca;
- stwardnienie rozsiane;
- niedobór testosteronu i inne zaburzenia hormonalne;
- zablokowanie odpływu nasienia np. przez guzy czy anatomiczne zwężenia dróg wyprowadzających je;
- stosowanie niektórych leków jako działanie niepożądane;
- przebyte operacje gruczołu krokowego;
- rak gruczołu krokowego.
Brak wytrysku może również wynikać z zaburzeń psychicznych i różnego rodzaju problemów emocjonalnych, do których zaliczyć można np. konsekwencje permanentnego stresu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Słowikowska-Hilczer J., Andrologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz