Kolagen do picia
Kolagen do picia

DesmosomyDesmosomy to połączenia międzykomórkowe typu mechanicznego. Pełnią rolę łączników między sąsiednimi komórkami, gwarantując ich wytrzymałość na rozciąganie. Można podsumować, że desmosomy stanowią łącznik między cytoszkieletami komórek zlokalizowanych obok siebie. Występują powszechnie w ciele człowieka, wspólnie z innymi połączeniami międzykomórkowymi.

Połączenia między komórkami

Komórki w organizmie człowieka łączą się ze sobą na wiele sposobów. Najczęściej wymienia się połączenia takie jak:

  • plazmodesmy – połączenia występujące u roślin, jako że ich komórki nie łączą się błonami cytoplazmatycznymi, jak ma to miejsce w przypadku komórek zwierzęcych, lecz kanalikami w ścianach komórkowych;
  • koneksony – połączenia szczelinowe, bardzo podobne do plazmodesm, jednak występują w organizmach zwierzęcych. Utworzone przez 6 białek błonowych zwanych koneksynami. Koneksony są szczególnie istotne w mięśniu sercowym;
  • połączenie ścisłe – tworzące wodoodporne uszczelnienie między dwiema komórkami. Są zbudowane przez białka zwane klaudynami.

Niezwykle ważnym połączeniem między komórkami w organizmach zwierzęcych są desmosomy, szczegółowo opisane poniżej.

Desmosomy – charakterystyka

Omawiając wygląd desmosomów, można je porównać do nitkowatych zatrzasków między komórkami. Tworzą je komponenty białkowe o określonym układzie. Część z nich przechodzi na wylot przez błonę komórkową, pozostałe zaś kotwiczą je w błonach. Podstawowym białkiem adhezyjnym budującym desmosomy jest kadheryna, która odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej, prawidłowej odległości między poszczególnymi komórkami. Wewnątrz komórki kadheryna łączy się z płytką cytoplazmatyczną, a ta z kolei łączy się z filamentami pośrednimi.

W większości komórek nabłonkowych z desmosomami łączą się filamenty cytokeratynowe, natomiast w komórkach mięśnia sercowego głównymi białkami filamentów pośrednich są filamenty desminowe. Białka te łączą miofibryle w układ kanalików mięśnia sercowego. Cytoplazmatyczne białka między filamentami wiążą się z kompleksem wewnątrzkomórkowych białek płytki związanej z cytoplazmą,  desmoplakiną i plakoglobiną. Przedstawicielami rodziny kadheryn są również transbłonowe białka łączące w desmosomach, czyli:

  • desmogleina;
  • desmokolina.

Desmosomy występują licznie szczególnie w tych tkankach, które są narażone na częste mechaniczne naprężenia, a więc w skórze, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych oraz tkance nabłonkowej.

Desmosomy – funkcje

Połączenia międzykomórkowe czyli desmosomy, podstawową rolę jaką pełnią jest łączenie sąsiednich komórek i utrzymywanie ich stabilności. Gwarantują, że wskutek działania sił zewnętrznych lub wewnętrznych nie dojdzie do rozerwania komórek. Przykładem jest choćby naciąganie skóry podczas masażu lub operacji, elastyna, kolagen i desmosomy to 3 czynniki współpracujące ze sobą, odpowiadające za wytrzymałość tej tkanki.

Podsumowując , działając w sąsiadujących komórkach, desmosomy oraz filamenty pośrednie tworzą sieć ciągnącą się przez całą tkankę, a sieć ta daje tkance wytrzymałość na rozciąganie.

Desmosomy – problemy kliniczne

W medycynie wyróżnia się choroby, które wpływają na zaburzenie funkcji i jakości desmosomów. Są to między innymi:

  • pęcherzyca zwykła – potencjalnie śmiertelna choroba genetyczna, w przebiegu której tworzą się różne formy pęcherzy skórnych. Organizm pacjenta produkuje autoprzeciwciała skierowane przeciwko desmogleinie-3. Pęcherze są konsekwencją braku adhezji międzykomórkowej we wczesnych stadiach różnicowania się keratynocytów;
  • pęcherzyca liściasta – spowodowana produkcją autoprzeciwciał przeciw desmogleinie-1. Pęcherze są konsekwencją niepełnej adhezji międzykomórkowej w późniejszych stadiach różnicowania się komórek naskórka.

Nie ma sposobów na całkowite wyleczenie tego typu chorób.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Garrod D., Chidgey M., Desmosome structure, composition and function, Biochimica et Biophysica Acta, 3/2008.
  2. Sawicki W., Histologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami