Aktualizacja: 1 lutego 2025
Cytozyna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grona pirymidyn, oznaczanym skrótem C lub Cyt. Stanowi jedną z zasad azotowych, wchodzi w skład nukleotydów kwasów nukleinowych DNA lub RNA, które występują w organizmie każdego człowieka. Można więc powiedzieć, że jest podstawą współczesnej genetyki.
Cytozyna – charakterystyka
Cytozyna jest jedną z podstawowych zasad azotowych, znajdujących się w DNA i RNA. Innymi są: adenina, guanina i tymina (w DNA) lub uracyl (w RNA). W strukturze DNA cytozyna tworzy komplementarną parę z guaniną za pomocą trzech wiązań wodorowych, jednak w RNA również łączy się właśnie z guaniną.
Cytozyna zaliczana jest do grona pirymidyn – jednopierścieniowych związków aromatycznych, w przeciwieństwie do puryn (a są nimi adenina oraz guanina), które wykazują strukturę dwupierścieniową. Omawiany związek pełni niezwykle istotną rolę w procesie przechowywania i przekazywania informacji genetycznej. W kodzie genetycznym sekwencje cytozyny i innych zasad azotowych tworzą geny, które kodują białka, enzymy i inne kluczowe cząsteczki dla funkcjonowania organizmów.
Ciekawostką jest, że cytozyna wykazuje wysoką podatność na procesy deaminacji (reakcja chemiczna polegająca na odłączeniu od danego aminokwasu grupy aminowej), które z kolei mogą prowadzić do mutacji genetycznych. Jeśli tak się stanie, może dojść do powstania uracylu, który tak naprawdę nie powinien występować w DNA (znaleźć go można wyłącznie w RNA). To zaś jest przyczyną błędów w replikacji DNA i licznych zaburzeń genetycznych o różnym charakterze.
Budowa cytozyny
Cytozyna posiada różne grupy funkcyjne, które nadają jej specyficzne właściwości chemiczne. Są nimi:
- grupa aminowa − NH2 przyłączona do drugiego atomu węgla w pierścieniu;
- grupa ketonowa − C=O przyłączona do czwartego atomu węgla w pierścieniu.
Związek ten ma wzór sumaryczny C4H5N3O oraz masę molową 111,10 g/mol. Połączona z rybozą wiązaniem N-glikozydowym tworzy w konsekwencji nukleozyd cytydynę, natomiast w połączeniu z deoksyrybozą tworzy deoksycytydynę.
Cytozyna – funkcje
Cytozyna, podobnie jak inne zasady azotowe, odpowiada przede wszystkim za przekazywanie informacji genetycznej. Uczestniczy bowiem w jej kodowaniu. Zwłaszcza w DNA łączy się komplementarnie z guaniną, tworząc tym samym stabilny kompleks istotny dla struktury podwójnej helisy. Cytozyna angażuje się w regulację ekspresji genów. Modyfikacje tej zasady azotowej mogą wpływać na to, czy dany gen jest aktywny czy nie. Metylacja cytozyny w określonych miejscach DNA może prowadzić do wyciszenia genów, co jest ważne w procesach takich jak rozwój, różnicowanie komórek i odpowiedź na stres.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jorde L., Carey J., Bamshad M., Genetyka medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Zostaw komentarz