Burczenie w brzuchu, to objaw znany każdemu bez względu na wiek. Można go zaobserwować u niemowląt, dzieci, osób dorosłych czy seniorów. Najczęściej kojarzy się z głodem, może jednak mieć inne przyczyny i występować u osób, które dopiero spożyły obfity posiłek. W większości przypadków burczenie w brzuchu jest zjawiskiem fizjologicznym, które nie powinno wzbudzać niepokoju.
Spis treści
Burczenie w brzuchu – przyczyny
Burczenie w brzuchu to w rzeczywistości głośna praca jelit, czyli odgłos trawienia, gdy treść pokarmowa i płyny mieszają się ze sobą. Jest to możliwe dzięki mięśniowce gładkiej, z której zbudowane są ściany żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego, a także współpracy układu hormonalnego oraz układu nerwowego. Można zatem powiedzieć, że burczenie w brzuchu pojawiające się między posiłkami umożliwia oczyszczenie światła jelit z zalegającej treści pokarmowej, kierując ją w stronę odbytnicy. Umożliwia poprawne i efektywne trawienie, a więc i przyswajanie składników pokarmowych.
Częste i głośne burczenie w brzuchu, któremu towarzyszą inne objawy gastryczne, może pojawiać się jednak w przebiegu schorzeń takich jak:
- zespół jelita drażliwego;
- choroba Leśniowskiego-Croha;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- alergie pokarmowe;
- celiakia;
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
- chroniczne zaparcia lub biegunki;
- nietolerancje pokarmowe.
Nagle i bardzo głośne burczenie w brzuchu może również pojawić się w sytuacji silnie stresującej lub po przejedzeniu się. Dlaczego więc głośne burczenie występuje wówczas, gdy jesteśmy głodni? Jest proste wyjaśnienie tego zjawiska. Układ pokarmowy pracuje stałe, nawet wtedy, gdy nie znajduje się w jego świetle żaden pokarm. Wówczas, zamiast treści pokarmowej, jelita wypełnione są dużą ilością gazów, to właśnie je słyszymy podczas charakterystycznego bulgotania w brzuchu. Po spożyciu posiłku gazy mieszają się z treścią pokarmową, dlatego ich obecność i przemieszczanie się nie są aż tak słyszalne.
Burczenie w brzuchu – objawy
Burczenie w brzuchu najczęściej nie powoduje żadnych objawów. Może jedynie wiązać się z dyskomfortem, gdy znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym panuje cisza. Jeśli jesteśmy bardzo głodni, burczeniu w brzuchu towarzyszą objawy takie jak nudności, delikatne bóle brzucha o charakterze ściskającym i rozlanym, zawroty głowy, nadmierna produkcja śliny na myśl lub widok jedzenia oraz dekoncentracja. Jeśli natomiast burczenie w brzuchu pojawia się w przebiegu chorób przewlekłych, w obrazie klinicznym pojawia się objawy typowe dla konkretnej choroby. Najczęściej:
- biegunki lub zaparcia;
- różnego stopnia bóle brzucha;
- uczucie niepełnego wypróżnienia się;
- domieszka krwi w kale;
- zgaga;
- choroba refluksowa;
- nudności lub wymioty;
- gazy, często o nieprzyjemnym zapachu;
- wzdęcia;
- odbijanie treścią pokarmową.
Powyższe objawy nie mają jednak związku z samym zjawiskiem burczenia w brzuchu. Podobnie jak ono, są jedynie konsekwencją choroby pierwotnej.
Burczenie w brzuchu – diagnostyka
Jeśli burczenie w brzuchu współwystępuje z innymi objawami ze strony układu pokarmowego lub jest dla nas niepokojące, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub od razu do lekarza gastroenterologa. Podstawowe badania diagnostyczne to: morfologia krwi, badanie moczu, USG jamy brzusznej, a także gastroskopia lub kolonoskopia, w zależności od podejrzeń lekarza.
Sposoby na burczenie w brzuchu
Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie burczenia w brzuchu. Nie jest możliwe całkowite zahamowanie go, ponieważ stanowi reakcje fizjologiczną i prawidłową. Podobnie jak nie możemy zatrzymać trawienia, co byłoby wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Za pomocą domowych sposobów możemy zmniejszać niekomfortowe dla nas odgłosy związane z trawieniem. Dobrze sprawdzają się:
- spożycie posiłku – pokarm miesza się z gazami jelitowymi i tłumi odgłos burczenia. Jeśli jesteśmy przed ważnym egzaminem lub rozmową o pracę powodująca u nas stres, mimo braku apetytu warto spożyć chociaż coś niewielkiego – batonik zbożowy, niewielką kromkę lub kawałek słodkiej bułeczki. W innych przypadkach należy po prostu dbać o regularne spożywanie posiłków;
- ziołolecznictwo – zioła takie jak anyż, mięta czy kolendra siewna działają rozkurczowo, zmniejszają powstawanie gazów jelitowych i pomagają sprawnie usuwać je z układu pokarmowego. Warto pić napary lub dodawać je do posiłków;
- picie wody – jeśli nie mamy apetytu, sporadycznie przestrzeń w jelitach można zapełniać wodą. Metoda u wielu osób nie jest jednak skuteczna. Dlatego alternatywnie poleca się picie maślanki lub kefiru, które są gęstsze od wody.
Błędem jest natomiast życie gumy w takich sytuacjach. Jeśli przeżuwamy cokolwiek, układ nerwowy otrzymuje informację o tym, że niedługo pokarm zostanie połknięty. Przekazuje więc tę informację do układu pokarmowego, który zaczyna intensywniej trawić. Jako że nie połykamy gumy do żucia (jest to wręcz niezalecane), jelita zaczynają pracować, lecz nie dociera do nich żadna treść pokarmowa. W efekcie burczenie w brzuchu może się nasilać.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Dąbrowski A., Wielka interna – gastroenterologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2019.
Zostaw komentarz