Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2024

Błona postsynaptycznaBłona postsynaptyczna jest jednym z 3 kluczowych elementów tworzących synapsę. Zgodnie z definicją to błona komórkowa neuronu odbierającego impuls nerwowy bądź błona komórki efektorowej, do której docierają cząsteczki neuroprzekaźników łączące się ze specyficznymi receptorami błony.

Błona postsynaptyczna – co to jest?

Mianem błony postsynaptycznej określa się błonę zlokalizowaną w obrębie komórki odbiorczej, czyli odbierającej dany impuls nerwowy przekazywany z komórki nadawczej, na której znajduje się błona presynaptyczna. To podstawowa część każdej synapsy. Synapsą nazywa się natomiast wyspecjalizowane połączenia, w obrębie których miejsce ma proces przekazywania impulsu nerwowego z komórki nerwowej (komórki presynaptycznej) do innego neuronu lub do komórki mięśniowej czy gruczołowej. Błona postsynaptyczna zawiera gęstą sieć neurofilamentów, wnikających do szczeliny synaptycznej. W obrębie błony pre- i postsynaptycznej zaobserwować można charakterystyczne zgrubienia.

Podstawowym przykładem błony postsynaptycznej są te zlokalizowane w obrębie komórek mięśniowych, ponieważ to właśnie one odbierają impulsy pochodzące z układu nerwowego, będące sygnałem do wykonania ruchu danym mięśniem. Wówczas błona postsynaptyczna jest jednocześnie błoną mięśnia współtworzącą złącze, w którym końcowa płytka motoryczna jest znacznie powpuklana, tworząc fałdy pierwotne i wtórne. Odpowiadają one za zwiększanie powierzchni błony oraz utrzymywanie na swych grzbietach receptory nikotynowe. W ich zagłębieniach znajdują się kanały sodowe, działające jak wzmacniacze dla sygnałów powstałych w konsekwencji pobudzenia receptorów acetylocholiny.

Potencjały postsynaptyczne

W obrębie błon postsynaptycznych tworzą się tzw. potencjały postsynaptyczne, które podzielono na pobudzające i hamujące. Pobudzające są konsekwencją depolaryzacji błony postsynaptycznej, znajdującej się dokładnie pod pobudzaną kolbką synaptyczną i związaną z aktywowaniem przez neurotransmitery przechodzenia do wnętrza komórki jonów sodu. W obrębie tego potencjału zajść może sumowanie przestrzenne, jeśli pobudzenie dotyczy wielu synaps tego samego neuronu, jak również sumowanie czasowe, gdy powtarzający się bodziec wywołuje kolejne potencjały postsynaptyczne.

Z kolei potencjał hamujący to zjawisko całkowicie odwrotne. W przebiegu niego na błonie postsynaptycznej tworzy się potencjał hamujący, wywołany pobudzeniem części presynaptycznej. Wynika z napływu do danej komórki głównie jonów chloru. Zjawisko hamowania postsynaptycznego może przyjmować charakter bezpośredni, gdy tworzy się w konsekwencji aktywności w obrębie błony presynaptycznej, jak również pośredni, gdy wywołuje go aktywność neuronu postsynaptycznego.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Booij L., Drobnik L., Anatomia i fizjologia przewodnictwa nerwowomięśniowego – część II, Anestezjologia i Ratownictwo 2010; 4: 318-339.
  2. Stępień A., Neurologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami