Aktualizacja: 19 grudnia 2024
Aparat Golgiego to dość charakterystyczna struktura znajdująca się wewnątrz komórek eukariotycznych, czyli takich, które posiadają jądro komórkowe, w związku z czym potocznie zwane są jądrowcami. Omawiany aparat pełni wiele różnorodnych funkcji, nie ogranicza się wyłącznie do jednej roli. Ma więc kluczowe znaczenie w przetrwaniu komórki.
Co to jest aparat Golgiego?
Aparat Golgiego to struktura wewnątrzkomórkowa (organellum komórkowe) tworząca się z pęcherzyków siateczki szorstkiej. Jej podstawowym elementem jest diktiosom, składający się z 5-8 łukowato wygiętych i spłaszczonych cystern. Ciekawostką jest, że aparat Golgiego został odkryty i zbadany stosunkowo dawno, ponieważ już w 1989 roku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska jego odkrywcy. Specyficzną jego cechą jest fakt, że wykazuje on zdolność redukcji azotanu srebra.
W obrębie komórki eukariotycznej aparat Golgiego lokuje się zazwyczaj w okolicy jądra komórkowego, będącego centralnym, praktycznie najważniejszym organellum porównywanym do centrum dowodzenia w danej komórce. Warto wiedzieć, że w pojedynczej komórce może być zarówno jeden, jak i kilka aparatów Golgiego. Wszystko zależy od funkcji, którą ma ona spełniać. Dla przykładu w pojedynczej komórce roślinnej spotkać można nawet do 1000 takich struktur, co jest ogromną liczbą.
Aparat Golgiego – budowa
W budowie aparatu Golgiego wyszczególnić można wspomniane wcześniej diktiosomy, wyglądu przypominające stos płaskich, rozszerzających się na swoich końcach woreczków. Można je przyrównać także do cystern, od których odrywają się pęcherzyki transportujące określone substancje. W rzeczywistości są one zamkniętymi błonami, które układają się wewnątrz komórki warstwowo, przypominając nieco talerze. Zwykle jest ich 6.
Każdy aparat Golgiego ma dwa bieguny, które określa się dla lepszego zrozumienia biegunem dojrzewania cis i biegunem dojrzewania trans. Biegun cis zwraca się ku jądru komórkowemu, co wiąże się z jego rolą. To właśnie do niego kierują się pęcherzyki z substratami przeznaczonymi do wszelkich modyfikacji. Przeciwnie, biegun trans zwraca się ku błonie komórkowej, a jego zadaniem jest uwalnianie pęcherzyków z gotowym już produktem, który zostanie wykorzystany przez komórkę.
Pomiędzy opisanymi cysternami zauważyć można charakterystyczne elementy międzycysternowe zbudowane z mikrotubuli. Utrzymują one strukturę całego aparatu Golgiego.
Aparat Golgiego – funkcje
Aparat Golgiego w organizmach roślinnych (a dokładniej jego cysterny A i G) odpowiadają za syntezowanie polisacharydów, które z kolei wykorzystywane są do budowy pierwotnej ściany komórkowej. W komórkach eukariotycznych w obrębie aparatu Golgiego dochodzi do potranslacyjnej modyfikacji białek oraz modyfikacji lipidów, a procesy te dotyczą w największym stopniu zwłaszcza glikoprotein i glikolipidów. Aparat Golgiego bierze udział w tworzeniu się błony komórkowej, a nawet w endocytozie, w ramach której gwarantuje odzyskiwanie składników błony komórkowej.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Basińska A., Krzesłowska M., Woźny A., Nowe fakty dotyczące transportu pęcherzykowego w komórkach roślinnych, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2012.
Zostaw komentarz