Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 lutego 2022

Andropauza (męska menopauza, męskie przekwitanie, męskie klimakterium) to zjawisko dotyczące aż około 50% mężczyzn w wieku po 55. roku życia. Mimo tego, wciąż mało się o niej mówi, przez co pozostaje tematem tabu. Charakteryzuje się ujawnieniem postępujących wraz z wiekiem niedoborów hormonalnych, co przekłada się na wystąpienie lub nasilenie niektórych dolegliwości. Wiele z tych objawów jest możliwych do uniknięcia czy zminimalizowania, dlatego tak ważna jest świadomość mężczyzn w tym temacie.

Andropauza – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną andropauzy jest wzrastający niedobór określonych hormonów w organizmie mężczyzn:

Do stopniowego niedoboru tych hormonów dochodzi wskutek starzenia się organizmu. To naturalne procesy fizjologiczne, którym niestety nie można zapobiec. Choć często porównuje się pojęcie andropauzy i menopauzy (u kobiet), nie są one tymi samymi zjawiskami. W przypadku kobiecej menopauzy miejsce ma wygaśnięcie funkcji jajników, co jest zjawiskiem niepodważalnym biologicznie. Z kolei podczas męskiej andropauzy funkcje endokrynne i egzokrynne zostają zachowane.

Zobacz również: Zaburzenia hormonalne.

Objawy andropauzy

Andropauza

Zaburzenia hormonalne w przebiegu andropauzy prowadzą do ujawnienia się szeregu objawów. Wyjątkowe znaczenie przypisuje się redukcji masy i siły mięśniowej. Dodatkowo pojawiają się:

  • otyłość;
  • obniżenie samooceny;
  • zmniejszenie gęstości tkanki kostnej;
  • wzrost udziału tkanki tłuszczowej w masie ciała, z tendencją do gromadzenia się jej w obszarze brzucha;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • zaburzenia snu, w tym problemy z zasypianiem, bezsenność i sen przerywany;
  • nadmierna potliwość ciała;
  • uderzenia gorąca.

Najistotniejszym problemem emocjonalnym tych mężczyzn są dolegliwości związane ze spadkiem aktywności seksualnej. Mężczyźni po ukończeniu 50. roku życia wykazują większą wrażliwość na punkcie swojej atrakcyjności, popularności czy stanu zdrowia. Nierzadkim zjawiskiem jest wyolbrzymianie swoich dolegliwości oraz utrata wiary we własną osobę. W efekcie rodzi się agresja i niechęć w stosunku do młodszych, sprawniejszych i silniejszych mężczyzn. Dodatkowymi objawami są:

  • zmiana rytmu dobowego;
  • ciągłe poirytowanie;
  • zmęczenie;
  • przeczulenie na bodźce z otoczenia;
  • zmniejszenie tolerancji wysiłku psychicznego;
  • kłopoty z pamięcią;
  • zmniejszona zdolność kojarzenia faktów;
  • roztargnienie;
  • obniżenie zdolności intelektualnych.

Wszystko to w dużym stopniu wpływa negatywnie na jakość życia mężczyzn. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że po wystąpieniu andropauzy znacznie zwiększa się ryzyko miażdżycy, osteoporozy czy insulinooporności. Ponadto to okres, w którym mężczyźni najczęściej zmagają się z przerostem gruczołu krokowego i z nowotworami prostaty.

Zobacz również: Naturalne afrodyzjaki w kuchni.

Andropauza – co dalej?

Jak wspomniano we wstępie, jesteśmy w stanie zapobiegać występowaniu niektórych objawów andropauzy, choć nie jesteśmy w stanie całkowicie jej zahamować. Najskuteczniejszą metodą jest wyrównanie poziomu brakujących hormonów, czyli tzw. hormonalna terapia zastępcza. Pacjentowi podaje się testosteron lub gonadotropinę kosmówkową. Zmniejszanie pozostałych objawów andropauzy zależy od ich specyfiki. Przykładowo, problemy z gruczołem krokowym i oddawaniem moczu powinny być konsultowane z urologiem, zaś wszelkie niepokojące zaburzenia nastroju – z psychologiem lub psychoterapeutą.

Bardzo ważne jest zrozumienie ze strony bliskich. Również mężczyzna musi zrozumieć fizjologię andropauzy i wiedzieć, że to całkowicie naturalne zjawisko. Nie może wstydzić się prosić o pomoc. W kontekście stylu życia po ukończeniu 50. roku życia szczególnie ważna jest regularna aktywność fizyczna i urozmaicona dieta. Mężczyzna powinien regularnie badać swoje zdrowie. Dodatkowo warto wspomagać się ziołami podnoszącymi poziom testosteronu, np. kozieradką czy czarnuszką.

Zobacz również: Skóra twarzy mężczyzny.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Walaszek K., Tomala B., Kowalska I., Rej-Kietła A., Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2017.
  2. Jarecka K., Jakość związku a objawy menopauzalne u kobiet i andropauzalne u mężczyzn, Polskie Forum Psychologiczne, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami