Kolagen do picia
Kolagen do picia

apidocytyAdipocyty to komórki tkanki tłuszczowej odpowiedzialne m.in. za magazynowanie energii w organizmie (pod postacią tłuszczów prostych). Ich nadmierna ilość nie jest jednak wskazana – przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości.

Adipocyty – charakterystyka

Komórki tkanki tłuszczowej powstają w tkance łącznej z niezróżnicowanych komórek tej tkanki (z tzw. komórek mezenchymy), fibroblastów lub histiocytów. Wykazują zdolność do gromadzenia w cytoplazmie sporych ilości tłuszczów – najpierw w formie niewielkich kropelek. Następnie łączą się one w jedną, dużą kroplę tłuszczu, wypełniającą niemal całą komórkę. W konsekwencji tego spycha cytoplazmę oraz jądro na obwód, przez co komórka przyjmuje postać kulistą. W niektórych narządach, zwłaszcza w tkance łącznej podskórnej, komórki tłuszczowe mogą gromadzić się w dużych ilościach w pobliżu naczyń krwionośnych, przemieniając luźną tkankę łączną w tkankę tłuszczową.

Tkanka tłuszczowa u kobiet stanowi do 25% masy ciała, zaś u mężczyzn około 15-20%. Wiąże się to z faktem, że pasma tkanki łącznej w przypadku kobiet są cienkie i leżą prostopadle do powierzchni skóry, ułatwiając tworzenie się dużych ugrupowań adipocytów. W przypadku mężczyzn przegrody łącznotkankowe są grubsze, leżą równolegle pod niewielkim kątem do powierzchni skóry, co utrudnia tworzenie się większych ugrupowań komórek tłuszczowych. Należy przy tym zaznaczyć, że u mężczyzn pojawia się tendencja do odkładania tłuszczu w okolicy brzucha (sylwetka jabłka), a u kobiet w dolnej części brzucha, biodrach i udach (sylwetka gruszki).

Adipocyty – rozrastanie

Adipocyty mogą się rozrastać na 2 sposoby:

  • w procesie hipertrofii (zwiększenie rozmiaru komórek);
  • na drodze hiperplazji (zwiększenie liczby komórek).

Ten proces może zachodzić w odpowiedzi na zwiększone gromadzenie się lipidów w komórkach tłuszczowych w wyniku nadmiernego spożycia kalorii, co prowadzi do przyrostu masy ciała i otyłości.

Adipogeneza

Adipogeneza to hiperplazja komórkowa. Stanowi proces różnicowania i rozwoju komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów) z komórek pierwotnych. Polega na tworzeniu się nowych adipocytów z niezróżnicowanych komórek macierzystych. To proces dość skomplikowany, wieloetapowy, polegający na nabywaniu przez komórki niezróżnicowane cech immunofenotypowych typowych dla adipocyta.

W sytuacjach nadmiernej kumulacji tłuszczu w komórce (w stanach patologicznych), gdy osiągnie ona krytyczną objętość, ulega apoptozie. W efekcie dalsze gromadzenie triglicerydów jest możliwe wyłącznie po zmobilizowaniu nowych komórek z obecnych w tkance preadipocytów. Potwierdza to zdolność tkanki tłuszczowej do przebudowy.

Adipocyty – funkcje

Podstawową rolą adipocytów jest magazynowanie energii, która wykorzystywana jest zarówno podczas długotrwałego wysiłku czy głodu, jak i do reakcji na poziomie komórkowym. Tkanka tłuszczowa jest największym rezerwuarem energii w organizmie dlatego, że ma dużą gęstość energetyczną i jest słabo uwodniona, w przeciwieństwie do glikogenu czy białek.
Adipocyty wydzielają ponadto hormon o nazwie leptyna. Odpowiada ona za regulację głodu i wspólnie z adiponektyną wpływa na wzrost wrażliwości na insulinę. Działa hamująco na przekaźnik pobudzający łaknienie o nazwie neuropeptyd Y.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Nadmiar adipocytów skutkuje przyrostem tkanki tłuszczowej i wiąże się najczęściej z brakiem aktywności fizycznej oraz nieodpowiednią dietą. W praktyce jednak pewne jej ilości mogą pojawiać się nawet u osób ze zdrowymi nawykami – warto bowiem wymienić czynniki genetyczne, problemy zdrowotne, przyjmowane leki, wiek, płeć i wiele więcej. Konsekwencje przewlekłego nadmiaru tkanki tłuszczowej mogą być poważne. Nie tylko wpływa to na zaburzenie proporcji sylwetki, ale również może niszczyć zdrowie.

Znacznie wzrasta ryzyko zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu) oraz narządu ruchu (obciążone stawy szybciej się zużywają, powodując zmiany zwyrodnieniowe stawów). Obserwuje się też problemy trawienne, dermatologiczne, a nawet skłonność do depresji czy wahań nastroju. Osoby otyłe częściej doświadczają chorób wątroby, a wszelkie przewlekłe problemy zdrowotne mają gorsze rokowania i cięższy przebieg.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kononowicz W., Tkanka podskórna. Charakterystyka oraz metody niwelowania i zastosowania tkanki tłuszczowej w kosmetologii i medycynie estetycznej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 4/2020.
  3. Murawska-Ciałowicz E., Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami