Aktualizacja: 10 listopada 2021
Fasolka szparagowa to warzywo z grupy roślin strączkowych. Może być żółta lub zielona, a obydwa rodzaje różnią się między sobą smakiem oraz właściwościami odżywczymi. Z całą pewnością to jedno z częściej spożywanych polskich warzyw, zwłaszcza w okresie letnim i wczesnojesiennym.
Spis treści
Skład fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa skład ma bardzo bogaty. Bez względu na jej kolor, znajdziemy duże ilości składników takich jak:
- błonnik pokarmowy;
- białko;
- witaminy z grupy B – w tym niacyna, kwas pantotenowy, foliany i pirydoksyna;
- witamina K;
- witamina C;
- sód, potas, wapń, mangan, żelazo.
Zielona fasolka szparagowa jest bardziej bogata w kwas foliowy i witaminę A, natomiast fasolka szparagowa żółta w potas i fosfor. To warzywo o niskiej zawartości tłuszczu, sięgającej do 0,2 g na 100 g produktu. Zaletą jest również niskokaloryczność (27 kcal w 100 g) oraz niski indeks glikemiczny (15).
Fasolka szparagowa – właściwości zdrowotne
Fasolka szparagowa jest idealnym warzywem dla anemików i osób niedożywionych, ponieważ zawiera spore ilości żelaza i folianów. Żelazo ma postać niehemową, którego biodostępność możemy zwiększać spożywając jednocześnie produkty bogate w witaminę C. Po fasolkę szparagową warto sięgać w ciąży i podczas karmienia piersią – dostarcza większości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu w I trymestrze. Do właściwości zdrowotnych fasolki szparagowej możemy zaliczyć również:
- wspomaganie pracy układu krwionośnego, zmniejszanie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, np. nadciśnienia tętniczego;
- regulacja poziomu cholesterolu LDL;
- wspomaganie procesów trawienia;
- poprawę odporności;
- działanie antyoksydacyjne;
- zwiększanie wchłaniania wapnia i utrzymywanie gęstości tkanki kostnej (odpowiada za to witamina K);
- potęgowanie wchłaniania pozostałych składników odżywczych z pożywienia (odpowiada za to mangan).
Szczególną ostrożność powinni zachować diabetycy. Chociaż fasolka szparagowa posiada niski indeks glikemiczny, rozgotowanie jej wiąże się z jego znacznym wzrostem. Wystarczy więc pilnować, aby podczas przyrządzania fasolki nie dopuścić do jej rozgotowania, aby cieszyć się cennymi właściwościami.
Należy pamiętać, że fasolka szparagowa jest trująca w surowej postaci, ponieważ zawiera toksalbuminę. Związek powodujący ból brzucha, nudności i wymioty. Aby bez problemu cieszyć się jej wyjątkowym smakiem, należy poddać ją obróbce cieplnej, najlepiej gotując na parze lub piekąc, ponieważ gotowanie w wodzie zmniejsza zawartość cennych składników.
Jak przygotować fasolkę szparagową?
Po zakupie fasolkę szparagową należy przechowywać w plastikowej torebce z otworami, co umożliwi jak najdłuższe zachowanie jej świeżości. Przed przygotowaniem jej należy odciąć końcówki oraz opłukać strąki pod bieżącą wodą. Dalsza obróbka zależy już od tego, do czego chcemy ją wykorzystać. Gotując zupę, warto zalać fasolkę zimną wodą, co pozwoli na zachowanie większej ilości składników odżywczych. Aby fasolka szparagowa była miękka, wystarczy 10-20 minutowe gotowanie. Wrzucamy ją więc pod koniec przygotowywania zup.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szafirowska A., Kaniszewski S., Instrukcja uprawy fasoli zwykłej na nasiona w warunkach ekologicznych, Skierniewice 2014.
- Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
Zostaw komentarz