Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2022

Z natury szczupłyZdarza się spotkać kogoś, kto uznaje, że jest z natury szczupły. Może dużo jeść, niekiedy nawet niezdrowych produktów zawierających tłuszcz czy cukry proste, a mimo tego nie przybiera na wadze i utrzymuje w miarę szczupłą sylwetkę. Jest to oczywiście możliwe i w dużej mierze wynika z fizjologicznego, indywidualnego uwarunkowania danego organizmu.

Czy ktoś może być z natury szczupły?

Czy przyszło Wam do głowy coś bardzo istotnego? Geny szczupłości! Matka Natura wyposażyła w nie każdą istotę, w tym także ludzi. I dobrze – inaczej stalibyśmy się dawno temu ofiarami zwierząt drapieżnych. Ucieczka w sytuacji zagrożenia jest dla posiadacza dużego brzucha problematyczna. Nasze 70 bilionów komórek ma nadal to samo „oprogramowanie” co przed milionami lat. Otyłym i ociężałym jest się wtedy, kiedy naturalne „oprogramowanie” bycia szczupłym i w dobrej formie zawodzi. Zostaje wybite ze swej równowagi.

Takie zaburzenia wywoływane są najczęściej niewłaściwym odżywianiem i małą aktywnością fizyczną. Cały proces przemiany materii leży „odłogiem”. Podobnie jak u niedźwiedzi w okresie snu zimowego. W takim stanie potrzebujemy mniej energii i dlatego w tkance tłuszczowej odkłada się więcej tłuszczu, niż byśmy tego chcieli. Jeśli pojawi się nadwaga można zrobić tylko jedno: aktywować naturalną szczupłość. Wtedy na pewno skończą się problemy z sylwetką.

Współczesny tryb życia zmusza jednak niestety do utrzymywania nieodpowiedniej postawy ciała i długotrwałego siedzenia (choć coraz częściej mówi się o ergonomii podczas pracy). Przyczyniają się do tego również czynniki takie jak: brak wystarczającej ilości snu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i nadmierny stres w życiu codziennym. Wszystko to przyczynia się do upośledzenia podstawowej przemiany materii, czyli metabolizmu. Należy pamiętać, że taki tryb życia prowadzi do rozwoju również innych, poważnych chorób – otyłości, cukrzycy, miażdżycy, a także nowotworów. Wiele z tych chorób będzie towarzyszyć już przez całe życie, utrudniając utrzymanie prawidłowej masy ciała mimo zdrowych nawyków. Tak powstaje błędne koło, z którego ciężko jest wyjść.

Zobacz również: Siedzący tryb życia – jak wpływa na zdrowie?

Geny szczupłości

W ludzkim DNA znajduje się wiele tysięcy genów odpowiedzialnych za kodowanie białek. Wykazano, że kilkanaście z nich służy do regulacji masy ciała. Gdy dojdzie do zaburzeń w obrębie tych genów – np. aminokwasy będą nieprawidłowo wbudowywane, struktura DNA się zmienia i prowadzi do upośledzenia funkcji białek. Jednym z często opisywanych genów mających związek z sylwetką, jest jest gen FTO zlokalizowany na 16. chromosomie. Jego uszkodzenie wiąże się z niewielką zmianą – następuje jedynie zmiana pozycji jednego allela. To jednak wystarczy, aby spowolnić znacząco termogenezę, metabolizm, a także nasilić lipogenezę. Powiązanie między poszczególnymi genami a otyłością wciąż jest zagadką. Trwają badania mające na celu dokładne udowodnienie tego powiązania.

Sens zdrowego stylu życia

Zaburzenia w obrębie genów odpowiedzialnych za masę ciała oraz rozwijająca się nadwaga w przeważającej części przypadków wiąże się z nieodpowiednim stylem życia. Osoby z natury szczupłe, które spożywają znaczną nadwyżkę kalorii, bardzo często wykazują inne parametry, które pozwalają na utrzymanie prawidłowej wagi – dużo się ruszają, są młode lub cierpią na chorobę, do której się nie przyznają. Młody wiek cieszy się swoimi prawami – w młodszym wieku ma się zdecydowanie szybszy metabolizm, dzięki czemu nawet niezdrowo się odżywiając, można zachować zgrabną sylwetkę. Sytuacja ta zmienia się, gdy dorastamy.

Odpowiednia, zbilansowana dieta oraz codzienna aktywność fizyczna jest wskazana nie tylko po to, aby zachować prawidłową wagę. Osoby utrzymujące dzienny bilans kaloryczny, lecz unikające jakiejkolwiek aktywności, wprawdzie będą szczupłe, lecz ciało nie będzie jędrne i ładnie zaokrąglone na granicach mięśni. Skóra może być pokryta cellulitem i stracić na elastyczności. Z tego względu osobom dbającym o sylwetkę poleca się połączenie aktywności ze zdrowym odżywianiem. Taki styl życia chroni również przed rozwojem wielu chorób – tak natury fizycznej, jak i psychicznej.

Cofnijmy się o kilka dekad w tył – wówczas mało było osób, które cierpiały na nadwagę i otyłość. Wynika to między innymi z faktu, że dostępna wówczas żywność była całkowicie naturalna, nierzadko gospodarstwa domowe były samowystarczalne. Ludzie każdego dnia poświęcali dużo czasu na ruch, zarówno w polu i koło domu, jak i w godzinach po codziennych obowiązkach. Również to może świadczyć o znaczeniu stylu życia na kształtowanie sylwetki.

Bibliografia

  1. Ziora K., Kardas K., Kibuca M., Ziora K., Zespoły genetyczne u dzieci przebiegające z otyłością, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 1/2007.
  2. Kłosiewicz-Latoszek L., Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2010.
  3. Wąsowski M., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E., Otyłość – definicja, epidemiologia, patogeneza, Postępy Nauk Medycznych, 4/2013.
  4. Stankiewicz M., Pieszko M., Śliwińska A., Małgorzewicz S., Wierucki Ł., Zdrojewski T., Wyrzykowski B., Łysiak-Szydłowska W.,Występowanie nadwagi i otyłości oraz wiedza i zachowania zdrowotne dzieci i młodzieży małych miast i wsi – wyniki badania Polskiego Projektu 400 Miast, Endokrynologia Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 2/2010.
  5. Stąpor N., Kapczuk I., Krzewska A., Sieniawska J., Rakuś-Kwiatosz A., Piątek D., Bąk K., Szydełko J., Beń-Skowronek I., Czym różni się styl życia dzieci otyłych i szczupłych?, Endokrynologia Pediatryczna, 1/2016.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami