Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 lipca 2024

Produkty wzdymająceProdukty wzdymające to taka żywność, która po spożyciu wywołuje wzdęcia i gazy. Wszystko przez jej charakterystyczny skład. Takie produkty są przeciwwskazane na diecie lekkostrawnej, jak również u pacjentów zmagających się z licznymi, przewlekłymi chorobami układu pokarmowego. W przypadku zdrowych osób spożycie produktów wzdymających nie prowadzi do rozwoju dodatkowych dolegliwości. U osób chorych natomiast po spożyciu pojawiają się bóle brzucha, biegunki, złe samopoczucie czy nudności.

Produkty wzdymające – lista

Do grona produktów wzdymających zaliczamy przede wszystkim następujące:

Warto wiedzieć, że również bardzo szybkie spożywanie posiłków i niedokładne przeżuwanie kęsów pokarmowych prowadzą do wzdęć. Wszystko przez to, że połyka się wówczas znaczne ilości powietrza, które przedostają się aż do jelit. Podobnie sytuacja wygląda podczas rozmów w trakcie jedzenia.

Jeśli chcemy stworzyć dietę ubogą w produkty wzdymające, najlepiej początkowo skonsultować się z dietetykiem. Dobierze on potrawy w taki sposób, aby nie zawierały produktów wzdymających w składzie, jednak aby wciąż dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu chronimy się przed ewentualnymi niedoborami pokarmowymi. W późniejszym czasie, gdy nabierzemy już doświadczenia, można samodzielnie ustalać jadłospis.

Produkty wzdymające – jak działają?

Cukry znajdujące się w owocach, warzywach i mleku, takie jak:

Wzmagają procesy fermentacyjne w jelicie. Stanowią pożywkę dla bakterii zasiedlających jelito. Produktami fermentacji są gazy oraz substancje mogące nasilać perystaltykę jelita i w efekcie przyczyniać się do wystąpienia objawów gastrycznych. Laktoza jest szczególnym czynnikiem ryzyka, ponieważ wiele osób dorosłych nie posiada już tak wysokiej aktywności enzymu laktazy, który rozkłada ten cukier. Niestrawiona laktoza ulega fermentacji i prowadzi do tworzenia się gazów o nieprzyjemnym zapachu.

Z kolei tłuste, smażone i ciężkie potrawy bardzo długo zalegają w żołądku oraz w jelicie cienkim i jelicie grubym. Im dłuższe zaleganie w przewodzie pokarmowym, tym większe ryzyko wzdęć i gazów.

Jak unikać wzdęć?

Istnieje wiele sposobów, aby przeciwdziałać wzdęciom bez wspomagania się farmakoterapią. W zależności od grup produktów wzdymających przedstawionych powyżej, domowe postępowanie prezentuje się następująco:

Gazowane napoje lepiej zamienić na te bez dodatku dwutlenku węgla, na przykład:

Zamian smażenia wybierajmy duszenie, gotowanie na parze lub pieczenie. Świetnym sposobem na łagodzenie wzdęć jest też aktywność fizyczna. Wystarczy 15-minutowy spacer po jedzeniu, aby w wielu przypadkach pozbyć się uciążliwych gazów. Z kolei do ziół likwidujących wzdęcia zaliczamy miętę pieprzową, piołun, melisę lekarską czy ostropest plamisty.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grochowska U., Poradnik żywieniowy dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Warszawa 2013.
  2. Ostrowska L., Dietetyka kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. Krystyniak K., Klonowska J., Nowe trendy w dietetyce, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami