Aktualizacja: 21 października 2020
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że hormony również działają w służbie wymarzonej sylwetki. Pytanie, które nasuwa się teraz jest następujące: jak aktywować geny szczupłości? Odpowiedź brzmi: przy pomocy hormonów szczupłości, naturalnych dla naszego ciała. Magiczne słowo, które jest drogą do ładnego i atrakcyjnego wyglądu to hormony. Każdy je posiada. Tylko, że każdy posiada indywidualny klucz, potrzebny do uwolnienia komórek tłuszczowych.
Hormony w służbie wymarzonej sylwetki
Należy jedynie aktywować geny szczupłości, w które wyposażyła nas Matka Natura. One zadbają o to, aby komórki tłuszczowe oddały magazynowany tłuszcz. Bo jak już zostało wspomniane potrafią one podporządkować się wszystkim „rozkazom” procesu przemiany materii, które z mózgu przekazywane są przez hormony.
Jak dziwacznie by to nie brzmiało, to hormony decydują o tym, czy będzie można omijać wieszaki z ubraniami numer 40 i więcej. Każdy człowiek, z nadwagą czy bez, posiada takie hormony. Wiele z nich dosłownie „pożera” tłuszcze. Powód tego jest jasny. Dla ich codziennej pracy hormony potrzebują bardzo dużo energii. Właśnie potrzebną energię zdobywają przy pomocy genów szczupłości, w większości z komórek tłuszczowych.
W tym punkcie koło się zamyka. Nie trzeba więc więcej dręczyć się przechodząc z jednej diety na drugą! Ciało człowieka samo produkuje wszystko to, co potrzebne jest do osiągnięcie szczupłej sylwetki. Jak już wyżej wspomniano: te wspaniałe wyszczuplające „oprogramowanie” siedzi w każdym z nas, także w ludziach otyłych. Jedynym wyjątkiem są ludzie chorobliwie otyli (chorzy na poważne choroby).
Przykłady hormonów
Przykładowymi hormonami, które wspierają utrzymanie idealnej sylwetki, są:
- hormon wzrostu;
- melatonina;
- DHEA;
- hormony tarczycy;
- grelina.
Hormon wzrostu działa wielokierunkowo na niemal wszystkie narządy naszego organizmu, ponieważ moduluje on szlaki metaboliczne, a także wpływa na fizjologię układu nerwowego, płciowego, immunologicznego, krążenia i oddechowego. To właśnie zaburzenia syntezy tego hormonu przyczyniają się do rozwoju otyłości centralnej oraz miażdżycy.
Melatonina jest jednym z najbardziej efektywnych zmiataczy wolnych rodników, a stres oksydacyjny ma istotne znaczenie zarówno w procesie starzenia, jak i rozwoju poważnych chorób, w tym także otyłości. Jej działanie jest bardzo obszerne, gdyż wykazuje zdolność rozpuszczania się zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie.
DHEA zalicza się do tak zwanych neurosteroidów, czyli do steroidów syntetyzowanych bezpośrednio w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Wywiera on modulujący wpływ na przewodnictwo nerwowe. Jego niedobór może objawiać się na wiele sposobów, najczęściej jednak jest to znaczne obniżenie nastroju i libido, osteopenia oraz zmniejszenie masy i siły mięśniowej kosztem wzrostu masy tłuszczowej.
Hormony tarczycy wywierają głęboki, głównie pobudzający wpływ na metabolizm pośredni w organizmie człowieka, obejmujący zużycie tlenu, glikolizę, glukoneogenezę, oksydację kwasów tłuszczowych, obrót białkowy i wiele więcej. Gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, bardzo często zauważa się nadwagę, a nawet otyłość. Można zatem powiedzieć, że niedoczynności tarczycy często towarzyszy zwiększenie masy ciała.
Grelina z kolei odgrywa istotną rolę w regulacji przyjmowania pokarmu. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy za pomocą stymulacji nerwu błędnego. Odpowiada on za przywspółczulne unerwienie większości narządów jamy brzusznej, w tym również żołądka. Prawidłowa synteza, a następnie stężenie tego hormonu w ustroju reguluje zatem chęć przyjmowania pokarmu, przez co łaknienie znajduje się pod stałą kontrolą. Grelina współpracuje z leptyną.
Czy hormony wystarczą?
Wprawdzie hormony odgrywają niezwykle istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu i tym samym zgrabnej sylwetki, to jednak zawsze konieczny będzie także zdrowy styl życia. Nawet mając sprawną gospodarkę hormonalną, nie można liczyć, że zapewni ona idealny wygląd, przez co można zrezygnować z aktywności fizycznej i objadać się słodyczami. To właśnie zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna utrzymują prawidłową czynność układu hormonalnego. Nie należy o tym zapominać.
To, co jemy, wywiera wpływ na produkcję hormonów, funkcjonowanie mózgu, nastrój i na całe zdrowie. Jeśli posiłki nie zawierają właściwych składników, organizm nie wyprodukuje hormonów we właściwy sposób. Tym bardziej nie zdoła utrzymać odpowiedniej równowagi hormonalnej.
Zobacz również: Co jeść, aby zachować równowagę hormonalną.
Bibliografia
- Gluck M., Edgson V., Zdrowe hormony, Wydawnictwo Vital, Białystok 2010.
- Potempa M., Jonczyk P., Janerka M., Kucharzewski M., Grelina – hormon regulujący energetyczny metabolizm ustroju, znaczenie kliniczne. Część 2. Wpływ na metabolizm węglowodanów i lipidów, Medycyna Metaboliczna, 3/2014.
- Gołębiowska-Gągała B., Szewczyk L., Wpływ hormonów tarczycy na regulację przemiany białkowo-aminokwasowej, Endokrynologia Pediatryczna, 4/2005.
- Karasek M., Hormony młodości?, Endokrynologia Polska, 2/2007.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
hmmm tylko jak wyprodukować więcej tego genu szczupłości 🙂