Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

Nagła utrata wagiNagła utrata wagi może mieć zupełnie błahe przyczyny, jednak niekiedy jest objawem mniej lub bardziej groźnych chorób. Niepokojący jest bardzo duży spadek masy ciała w krótkim czasie, a także występowanie objawów dodatkowych, takich jak omdlenia, zawroty głowy, przewlekłe osłabienie czy mroczki przed oczami. Problem warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zaleca się wykonanie badania krwi i badania moczu, zwłaszcza pod kątem poziomu hormonów.

Nagła utrata wagi – przyczyny

Przyczynami nagłej utraty wagi mogą być m.in.:

Wiele osób, najczęściej w młodym wieku, wykazuje często niewłaściwy model zachowań, wyróżniający się nieregularnym trybem życia, stresem, obecnością nałogów (palenie papierosów, picie kawy), uleganiem presji środków masowego przekazu na temat pożądanego kształtu sylwetki. To również przyczynia się do nagłej utraty wagi, jednak zwykle kosztem zdrowia i z ryzykiem efektu jojo. U osób dorosłych i starszych stres, życie w biegu i problemy osobiste mogą przyczyniać się do utraty masy ciała.

Prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że niepokój powinien wzbudzić spadek wagi o 10% i więcej w ciągu ostatnich 6 miesięcy w sytuacji, gdy nie da się tego schudnięcia wytłumaczyć zmianą diety czy większym wysiłkiem fizycznym.

Nagła utrata wagi przez stres

W sytuacjach stresowych wzrasta poziom kortyzolu, a maleje poziom serotoniny i dopaminy w mózgu. Te ostatnie substancje są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Nadmierna ilość kortyzolu w połączeniu ze spadkiem dopaminy i serotoniny przyczynia się do przewagi czynności układu współczulnego nad przywspółczulnym. Organizm znajduje się w stanie czuwania i akcji, a co się z tym wiąże – zahamowaniu ulegają odruchy odczuwania głodu czy czynność układu pokarmowego. Prowadzi to nie tylko do utraty masy ciała przez stres, ale i licznych problemów zdrowotnych związanych z niedoborami pokarmowymi.

Nagła utrata wagi – konsekwencje

Przy nagłej utracie wagi, w krótkim odstępie czasu, zaobserwować można wiele konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim:

Obraz kliniczny zależy również od tego, co spowodowało utratę wagi. Przy nadczynności tarczycy pojawiają się np. tachykardia i drżenia mięśniowe, zaś przy depresji – skrajne obniżenie nastroju i apatia. Postępująca utrata masy ciała może wręcz prowadzić do skrajnego wyniszczenia.

Nagła utrata wagi – leczenie

Jeśli nagła utrata wagi ma przyczynę chorobową, należy dokładnie zdiagnozować ją i rozpocząć leczenie. W pierwszej kolejności wykonuje się szczegółowe badania moczu i krwi, zwłaszcza pod kątem hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Badania obrazowe są uzupełnieniem diagnostyki, jeśli postawione zostanie wstępne rozpoznanie. Bez względu na przyczynę, przy nagłej utracie wagi ważnym elementem jest dietoterapia. Posiłki powinny być lekkostrawne, ale nasycone w składniki odżywcze. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy braku apetytu. Uzupełniająco stosuje się suplementację produktami takimi jak:

Przy braku apetytu warto również sięgnąć po zioła zwiększające go, czyli po :

Wskazana jest regularna aktywność, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli zmagamy się z nagłą utratą wagi warto zwrócić uwagę na regularny tryb życia, unikanie używek i stresu, wysypianie się oraz uzupełnianie elektrolitów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kopiczko A., Cieplińska J., Stecka A., Ocena występowania zaburzeń stanu odżywienia, ogólnego otłuszczenia oraz dystrybucji tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn w wieku 20–30 lat, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2015.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Leśniewska G., Stres a równowaga życiowa, Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, 40/2015.
  4. Kłósek P., Rola stresu psychologicznego w neuroendokrynnej regulacji pobierania pokarmu i powstawaniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami