Aktualizacja: 1 września 2021
Jakie jajka są najzdrowsze, a jakich lepiej unikać? W ostatnich latach to pytanie pada coraz częściej, ponieważ znacznie wzrosła świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania, właściwego stylu życia, a także ochrony zwierząt i środowiska naturalnego. Nie wszystkie jajka są sobie równe – wszystko zależy od wielu czynników.
Jakie jajka są najzdrowsze?
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że jajka nie pochodzą wyłącznie od kur. Znoszą je wszystkie ptaki, z czego korzysta człowiek. Mimo, że to właśnie kurze są najpopularniejsze, na rynku można spotkać również między innymi:
- przepiórcze;
- gęsie;
- kacze;
- indycze;
- strusie.
Przepiórcze są bardzo malutkie, dlatego aby się najeść trzeba zjeść przynajmniej 3-4 jajka. Mogą po nie sięgać osoby uczulone na białko jaja kurzego. W porównaniu do nich mają również więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza oraz cynku. Jaja gęsie są większe od kurzych, a nawet od kaczych i indyczych. Ich największą zaletą jest idealna proporcja kwasów omega-3 do omega-6. Mają jednak nieco oleisty smak i konsystencję – nadają się do pieczenia, lecz niekoniecznie do jajecznicy. Jaja kacze w porównaniu do kurzych są większe, posiadają także więcej cholesterolu i gęstszą konsystencję. Ich atutem jest bogaty smak oraz znacznie większa ilość cennych kwasów tłuszczowych. Z kolei indycze mają aż 4-krotnie więcej cholesterolu niż kurze i 2-krotnie więcej kalorii.
Fenomenem są jaja strusie, które charakteryzują się ogromnymi rozmiarami. Jedno takie jajko może stanowić śniadanie dla całej rodziny i zastąpić nawet do 20 jaj kurzych. Są cennym źródłem żelaza, magnezu i NNKT (najwięcej ze wszystkich rodzajów jaj). Byłyby więc najzdrowszym i najkorzystniejszym wyborem, gdyby nie ich niewielka dostępność. Jeśli nie mamy możliwości wyboru jaj strusich, warto spróbować przepiórczych lub gęsich. Również one są zdrowszą alternatywą dla jaj kurzych. Pamiętajmy, że ważna jest różnorodność – dobrym pomysłem będzie wypróbowanie wszystkich rodzajów, ponieważ wszystkie one różnią się smakiem.
Które jaja kurze wybrać?
Jeśli mimo różnorodności jaj ptasich chcemy kupować kurze, warto zastanowić się, które jaja kurze będą najzdrowszym wyborem. Tutaj należy zwracać uwagę na sposób hodowli zwierząt, która może być:
- ekologiczna – kury trzymane są w warunkach naturalnych, mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz, są karmione zróżnicowaną karmą z certyfikatem ekologiczności. Dodatkowo dożywiają się tym, co znajdą na wybiegu;
- z wolnego wybiegu – w ciągu dnia kury mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Mogą więc wykazywać wszelkie naturalne zachowania. Dostają pokarm, a mimo tego mogą spożywać znalezioną na wybiegu roślinność;
- ściółkowa – kury zamknięte, karmione paszą, jednak mogą się samodzielnie poruszać;
- klatkowa – kury zamknięte w niewielkich klatkach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk, karmione sztucznie, często hormonami wzrostu i antybiotykami, których składniki przedostają się do jaj.
Najzdrowszym wyborem będą więc jaja ekologiczne lub z wolnego wybiegu. Tylko one zagwarantują bogactwo składników odżywczych w tym produkcie. Najgorszym z możliwych będzie wybór jaj z chowu klatkowego. Takie jajka nie tylko są mniej smaczne od poprzedników, ale i zawierają w swoim składzie szkodliwe substancje czy toksyny. Na dłuższą metę nie pozostanie to obojętne dla zdrowia konsumenta. Jednocześnie zwierzęta trzymane w takich warunkach cierpią, co jest niehumanitarne.
Jajka na miękko czy na twardo?
Jajka na twardo są mniej zdrowe niż te w wersji na miękko. Gotowanie na twardo zajmuje około 8-10 minut, jednak zbyt długie utrzymywanie jajek na ogniu sprawia, że siarka zawarta w produkcie reaguje z żelazem. W efekcie na żółtku pojawia się delikatna, zielonkawa powłoczka. Może to doprowadzić do problemów żołądkowych – wzdęć, bólów brzucha czy odbijania. Jajka na twardo są także cięższe do strawienia. Znacznie zdrowszym wyborem będzie jajko na miękko – białko ścięte, zaś żółtko albo płynne, albo lekko ścięte.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Seweryn E., Królewicz E., Stach K., Kustrzeba-Wójcicka I., Właściwości odżywcze i alergizujące jaj kurzych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.
- Kijowski J., Leśnierowski G., Cegielska-Radziejewska R., Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 5/2013.
- Całkosiński A., Majewski M., Majewski J., Ciszewska A., Jajka – zbilansowane źródło składników odżywczych, Medycyna Rodzinna, 21/2018.
Zostaw komentarz