Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 grudnia 2023

Dieta po świątecznym obżarstwieDieta po świątecznym obżarstwie powinna być lekkostrawna i może zawierać potrawy z dodatkiem produktów oczyszczających z toksyn. Warto również sięgać po detoksykujące koktajle warzywno-owocowe lub rozpocząć suplementację Chlorelli, która dodatkowo poprawi trawienie. Co sprawdzi się najlepiej w jadłospisie po okresie świątecznym?

Dieta po świątecznym obżarstwie – pokarmy lekkostrawne

Dania na świątecznych stołach są dość ciężkostrawne, ponieważ obfitują w kapustę, groch, grzyby czy gęste sosy. Chętnie sięgamy ponadto po sałatki na bazie majonezu czy ciasta, zwłaszcza pierniki, makowce oraz serniki, tak typowe dla tego okresu w roku. Wiele osób nie ogranicza się co do ilości spożywanych pokarmów. Wszystko to wpływa obciążająco na wątrobę i układ pokarmowy. Możemy czuć się ospali, zmęczeni, senni, a waga prawdopodobnie skoczy w górę. Aby czuć się lepiej, warto po świątecznym obżarstwie zastosować dietę lekkostrawną nawet przez kilka dni.

Do pokarmów lekkostrawnych zaliczyć można: gotowane warzywa (najlepiej na parze, aby nie usuwać z nich cennych składników odżywczych), jajka na miękko, chude ryby i drób, naturalny nabiał (bez dodatków smakowych), drobne kasze, jasne pieczywo oraz zupy niezabielane śmietaną i niezagęszczane mąką. W tym czasie warto zrezygnować z pełnoziarnistego pieczywa i innych źródeł błonnika pokarmowego.

Koktajle detoksykujące

Wprawdzie potrawy świątecznie nie zanieczyszczają organizmu toksynami czy metalami ciężkimi, jednakże koktajle detoksykujące mogą oczyścić organizm z negatywnych związków kumulujących się przez cały okres jesienno-zimowy. Dodatkowo poprawiają trawienie, dostarczając mnóstwa witamin, minerałów i antyoksydantów. Koktajl wspomagający oczyszczanie wątroby:

Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy na gładką masę. Koktajl nadaje się od razu do spożycia. Jednocześnie przez cały okres grudnia i stycznia (a nawet dłużej) warto suplementować Chlorellę.

Napary ziołowe na trawienie

Dieta po świątecznym obżarstwie powinna zawierać napary ziołowe o działaniu poprawiającym trawienie, żółciopędnym, wiatropędnym oraz oczyszczającym. Do takich ziół należą: dziurawiec, melisa, rumianek, nasiona babki jajowatej, mniszek lekarski oraz mięta. Można również sięgnąć po napar z prawoślazu. Przede wszystkim należy pamiętać, że przed rozpoczęciem ziołolecznictwa należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do picia konkretnych ziół. Dotyczy to głównie kobiet w ciąży i osób przyjmujących przewlekle leki.

Przyprawy na trawienie

W diecie po świątecznym obżarstwie nie może zabraknąć przypraw, które wpłyną pozytywnie na czynność układu pokarmowego i przyspieszą metabolizm. Są to przede wszystkim rozmaryn, tymianek, estragon, majeranek oraz szałwia. Świetnie sprawdzą się również: cynamon, bazylia, cząber, czosnek, gorczyca i kminek. Uzupełnieniem może być olej z czarnuszki egipskiej, który (wbrew pozorom) wcale nie jest tłusty i ciężki, lecz ma właściwości stymulujące perystaltykę jelit i żółciopędne. Olej z czarnuszki można także suplementować, przyjmując regularnie Olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach.

Dieta po świątecznym obżarstwie – obróbki termiczne

Po świątecznych, pysznych daniach można jeść równie smacznie, jednak nieco zdrowiej. Przede wszystkim należy unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu). Dobrze sprawdzą się: gotowanie na parze, pieczenie, grillowanie (np. na grillu elektrycznym). Lepiej zrezygnować z gotowania warzyw w wodzie, ponieważ tracą one wówczas część wartościowych składników odżywczych. Alternatywą jest wspomniane gotowanie na parze.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami