Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 marca 2022

Dieta odchudzająca dla dzieciDieta odchudzająca dla dzieci musi być dobierana szczególnie ostrożnie, aby uniknąć wszelkich niedoborów pokarmowych. Rosnący i wciąż rozwijający się organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na wiele składników, takich jak np. wapń czy NNKT, których brak może skutkować poważnymi konsekwencjami (zaburzenia wzrostu, problemy z prawidłowym widzeniem, skłonność do urazów, pogorszenie pamięci i koncentracji itd.).

Dieta odchudzająca dla dzieci – zasady

Pierwszą, podstawową zasadą planowania diety odchudzającej dla dziecka, jest nie wykonywanie tego samodzielnie. Doborem posiłków powinien zająć się doświadczony dietetyk, jako że niedobory pokarmowe w wieku dziecięcym mają znacznie poważniejsze konsekwencje niż niedobory u ludzi dorosłych. Nie wolno także podawać dziecku żadnych suplementów diety sprzyjających utracie masy ciała. Do niezwykle ważnych zasad diety odchudzającej dla dzieci należą:

  • regularne spożywanie posiłków, najlepiej 4-5 dziennie. Powinny to być niewielkie porcje, pomiędzy którymi dziecko może sięgać po zdrowe przekąski;
  • unikanie podawania dziecku do jedzenia produktów i potraw, których nie lubi;
  • wykluczenie z posiłków tzw. ukrytych kalorii, czyli np. zastąpienie majonezu w sałatce jogurtem naturalnym;
  • zachęcanie dziecka do picia wody pomiędzy posiłkami oraz uświadamianie go, że większość kupnych soków oraz napoje gazowane są niezdrowe.

Dzieciom do 7. roku życia nie powinno się ograniczać kaloryczności posiłków. Utrata masy ciała powinna następować wskutek zwiększonej aktywności fizycznej oraz unikaniu jedzenia fast-foodów czy słodyczy, a nie z cięć kalorycznych. U nieco starszych dzieci z otyłością stosuje się pewne obniżki kaloryczne, jednak zawsze po konsultacji z lekarzem.

Zobacz również: Zdrowe przekąski.

Jakich składników odżywczych potrzebuje dziecko?

Dieta odchudzająca dla dzieci powinna obfitować w związki niezbędne do dalszego rozwoju organizmu. Są to przede wszystkim:

Duże ilości wszystkich tych związków znajdują się w Spirulinie, aldze bezpiecznej także dla dzieci. Po konsultacji z lekarzem warto rozważyć jej suplementację. Aby dostarczyć dziecku wskazanych minerałów w diecie powinny znaleźć się produkty mleczne, mięso, rośliny strączkowe oraz otręby. Dostarczą one dodatkowo błonnika, który zahamuje nadmierny apetyt i poprawi trawienie. Chcąc uzupełnić zapotrzebowanie na witaminy, warto przygotowywać posiłki z dodatkiem jaj, nasion i świeżych warzyw. Natomiast kwasy Omega 3 znajdują się w tłustych rybach morskich, ziarnach i nasionach oraz olejach roślinnych. Witaminę D należy dostarczyć w postaci suplementów diety. Warto pamiętać, że nie rekomenduje się stosowania diety bezmięsnej w przypadku dzieci.

Choć wydawałoby się, że na diecie odchudzającej nie powinno być tłuszczów, zdrowe tłuszcze są wręcz niezbędne do skutecznego i bezpiecznego zrzucenia zbędnych kilogramów. Dodatkowo wpływają na rozwój młodego układu nerwowego, skóry, wzroku oraz na czynność narządów wewnętrznych. Sprawa z zapotrzebowaniem na poszczególne składniki odżywcze komplikuje się, gdy dziecko zmaga się z alergiami lub chorobami, np. celiakią. Tutaj ponownie poleca się wizytę u dietetyka mającego doświadczenie z pracą z dziećmi.

Przekąski i słodycze na diecie odchudzającej

Każde dziecko lubi czasem sięgnąć po coś słodkiego i absolutnie nie należy całkowicie wykluczać słodyczy z diety, nawet tej odchudzającej. Oczywiście mowa wyłącznie o zdrowych słodyczach, do których można zaliczyć np. domowe lody wykonane z jogurtu naturalnego i świeżych owoców, domowe galaretki owocowe czy andruty przekładane niskosłodzonym dżemem. Sklepowe łakocie można śmiało zastępować słodkimi owocami, kisielem czy budyniem. Słodkie przekąski zawsze należy podawać dziecku dopiero po zjedzeniu pełnowartościowego posiłku, a nigdy przed. Należy również wyeliminować z diety słone przekąski takie jak orzeszki, chipsy, chrupki czy paluszki słone.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pieszko M., Penkowska M., Śliwińska A., Małgorzewicz S., Stosowanie diet odchudzających wśród nastolatek, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, 86/2014.
  2. Karney A., Oblacińska A., Kluba L., Świątkowska D., Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat, Instytut Matki i Dziecka.
  3. Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami