Aktualizacja: 27 grudnia 2023
Dieta na płodność jest jednym z ważniejszych elementów w walce z niepłodnością. Poleca się ją również parom dopiero rozpoczynającym staranie się o potomstwo, ponieważ korzystnie wpływa na późniejszy przebieg ciąży i rozwój płodu. Co warto wiedzieć o diecie poprawiającej płodność?
Spis treści
Dieta na płodność
Dieta może wpływać na zdolność reprodukcyjną, ale warto podkreślić, że wpływ ten może być różny dla każdej osoby, a indywidualne czynniki genetyczne i zdrowotne również odgrywają istotną rolę. Istnieje jednak kilka ogólnych zaleceń dotyczących diety, które mogą być korzystne dla płodności. Warto dostosować dietę na płodność do konkretnych potrzeb i okoliczności.
Białka
Na podstawie uzyskanych wyników z programu NHS II stwierdzono, iż kobiety, które spożywały wysokie dawki (rzędu około 115 g) białka wykazywały aż o 41% zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń owulacyjnych, które skutkowały dłuższym oczekiwaniem na zajście w ciążę. Dalsza analiza wykazała, że istnieje różnica również w rodzaju przyjmowanego białka. Spożywanie większej ilości białka zwierzęcego przyczyniało się do wzrostu ryzyka wystąpienia niepłodności owulacyjnej. Spadek ryzyka niepłodności o 50% uzyskano w przypadku zastąpienia 5% energii pochodzącej z białek zwierzęcych białkami roślinnymi. Starając się o potomstwo, należy zatem pamiętać, aby w diecie znajdowały się zarówno białka zwierzęce, jak i roślinne, a także, aby nie przekraczać zapotrzebowania organizmu na ten związek.
Węglowodany
Jeśli w diecie przeważają produkty zawierające przemysłowo przetworzone i łatwo przyswajalne węglowodany, np. białe pieczywo i ryż, słodzone napoje gazowane, a także słodycze, wzrasta stężenie glukozy, następnie insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu 1. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu poziomu androgenów i spadku stężenia SHBG, prowadząc do zaburzeń owulacji. W diecie na płodność węglowodany powinny być zatem złożone. Warto sięgać po większą ilość produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Tłuszcze
Nasycone tłuszcze, pochodzące głównie z fast-foodów, mięsa czy podrobów, negatywnie wpływają na zdrowie konsumenta, ponieważ zwiększają ryzyko m.in:
- nadwagi;
- otyłości;
- miażdżycy;
- nowotworów;
- nadciśnienia tętniczego;
- i wielu innych chorób przewlekłych.
To zaś rzutuje niekorzystnie na płodność, zarówno męską, jak i żeńską. W diecie na płodność nie może natomiast zabraknąć NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które istotnie poprawiają libido i płodność u obu płci. Kobiety starające się o potomstwo powinny wręcz rozważyć dodatkowe przyjmowanie kwasów tłuszczowych Omega 3. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju komórki jajowej czy produkcji hormonów płciowych przyczyniających się do poczęcia.
Zobacz również: Jak poprawić jakość nasienia?
Dieta na męską płodność
Cytoplazma plemników zawiera niewielkie ilości enzymów odpowiedzialnych za wychwyt wolnych rodników, dlatego witamina A, witamina C, witamina E wpływają ochronnie i zmniejszają zaburzenia płodności wywołane stresem oksydacyjnym. Udowodniono, że mężczyźni z zaburzeniami płodności, niesuplementujący takich antyoksydantów, zmniejszali szansę na zajście w ciążę partnerki lub zwiększali ryzyko poronienia. Jakość męskiego nasienia poprawia również beta-karoten, karnityna i glutation, dlatego warto rozważyć ich suplementację. Odkryto pozytywny związek między jakością nasienia a spożyciem kwasu foliowego.
Na szczególną uwagę w diecie na męską płodność zasługuje koenzym Q10 oraz selen. Selen zwalcza zmęczenie, poprawia witalność, zwiększa ruchliwość plemników, a także działa jak detoks, czyli oczyszcza organizm. Z kolei koenzym Q10 jest źródłem energii dla plemników. Związek ten uznano jako lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności.
Zobacz również: Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności.
Dieta na płodność żeńską
W przypadku kobiecej płodności największe znaczenie ma odpowiednia podaż witamin z grupy B, w szczególności kwasu foliowego oraz witaminy B6. Nieodpowiednia podaż witaminy B12 w diecie kobiet skutkuje zahamowaniem owulacji oraz niewłaściwą implantacją zarodka. Natomiast witamina B6 bierze udział w metabolizmie tłuszczów oraz moduluje działanie hormonów steroidowych nadnerczowych i gonadowych.
Innym ważnym związkiem jest cynk. Wchodzi on w skład ponad 300 enzymów (m.in. dysmutazy ponadtlenkowej) uczestniczących w biosyntezie kwasów nukleinowych i białek. Obecność tego pierwiastka jest kluczowa do syntezy i prawidłowego funkcjonowania hormonów, w tym insuliny i tyroksyny. Udowodniono, że cynk warunkuje właściwy przebieg owulacji i cyklu miesiączkowego, ma wpływ na metabolizm estrogenów, progesteronu i androgenów.
Chcąc zadbać o lepszą płodność, można ponadto rozważyć suplementację L-karnityny, L-argininy, a także Chlorelli. Alga ta oczyszcza organizm z toksyn, zaś jego zanieczyszczenie bywa głównym czynnikiem ryzyka niepłodności u obu płci.
Zobacz również: Chlorella ratunkiem na niepłodność?
Dieta na płodność – śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się wysokim udziałem warzyw i owoców, warzyw strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, oliwy z oliwek, ryb i owoców morza oraz niskim udziałem czerwonego mięsa. Udowodniono, że jest jedną z najzdrowszych diet na świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o wspieranie układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo jej przestrzeganie przyczynia się do lepszej płodności i wpływa na właściwy rozwój płodu już po zapłodnieniu.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet, Poznań 2014.
- Wiktorowicz K., Okręglicka K., Nitsch-Osuch A., Wpływ sposobu żywienia na płodność mężczyzn, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2019.
- Sawaniewska B., Gajewska D., Lange E., Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2019.
- Bojanowska M., Kostecka M., Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2018.
- Ratajczak M., Gietka-Czernel M., Rola selenu w organizmie człowieka, Postępy Nauk Medycznych, 12/2016.
Zostaw komentarz