Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dieta IFDieta IF to złożona metoda żywieniowa polegająca głównie na wykonywaniu kontrolowanych przerw pomiędzy głównymi posiłkami. Innymi słowy, obejmuje tzw. post przerywany – posiłki spożywa się wyłącznie w określonych okienkach godzinowych bądź w określone dni tygodnia. Istnieje wiele modyfikacji klasycznej diety IF.

Dieta IF – na czym polega?

Dieta IF to termin używany do określania schematów żywieniowych, polegających na cyklicznym i wyraźnym ograniczaniu kaloryczności posiłków. W różnych odmianach stosowana jest w wielu religiach od pokoleń, ale jej wpływ na stan zdrowia nie jest wystarczająco poznany. Dieta IF może przybierać wiele różnych postaci, najczęściej są to:

  • 16/8 – od godziny 20:00 do 12:00 (przez 16 godzin) nie wolno spożywać żadnych posiłków, są one dozwolone w okienku czasowym 8-godzinnym, czyli od 12:00 do 20:00. System trwa przez 7 dni w tygodniu;
  • 20/4 – poszczenie trwa przez 20 godzin, czyli od 16:00 do 12:00 dnia następnego, przy czym posiłki spożywać można wyłącznie w okienkach czasowych 12:00-16:00, trwających 4 godziny na dobę. System trwa przez 7 dni w tygodniu;
  • 5/2 – poszczenie trwa 2 dni w tygodniu, które można dowolnie wybrać (przeważnie powinny to być dni koło siebie, np. sobota i niedziela), aby móc spożywać posiłki normalnie (bez wyznaczania okienek) przez pozostałe 5 dni w tygodniu;
  • 6/1 – poszczenie trwa 1 dzień w tygodniu, zaś przez 6 pozostałych dni posiłki można spożywać o dowolnych porach.

Oczywiście dietę IF można skonstruować również w innych ramach czasowych czy dniach tygodnia. Wszystko zależy od własnych potrzeb i preferencji, a także od trybu życia i stanu zdrowia. Nie powinno się jednak samodzielnie ustalać bardziej drastycznych form diety IF, zwłaszcza obejmujących post trwający dłużej niż 1 dzień w tygodniu. Dotyczy to głównie osób przewlekle chorych, np. diabetyków, a także kobiet w ciąży. W wielu chorobach czy właśnie w przypadku ciąży taka forma żywienia może mieć wiele negatywnych konsekwencji, od pogorszenia stanu zdrowia, aż do stwarzania zagrożenia życia.

Dieta IF – wskazania

Głównym wskazaniem do stosowania tego typu postu przerywanego jest nadwaga i otyłość. Należy jednak pamiętać, że w wyznaczonym na jedzenie okienku czasowym nie można spożywać wszystkiego, na co ma się ochotę. Dieta powinna być skomponowana zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym i tak, aby dostarczać wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Pierwotnym założeniem diety IF była właśnie chęć redukcji masy ciała i spalania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, zatem nadwaga i otyłość wciąż pozostają kluczowymi wskazaniami do jej stosowania. Przyjmuje się, że jeśli posiłki będą spożywane wyłącznie w niewielkim okienku czasowym, konsument dostarczy mniejszą liczbę kalorii do swojego organizmu.

Innym wskazaniem może być chęć wypracowania systematycznego, cyklicznego trybu żywieniowego, co znacznie ułatwia wdrażanie zdrowych nawyków i dbanie o zdrowie. Niektóre osoby uważają, że dieta IF przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn, nie ma to jednak potwierdzenia naukowego – specjaliści twierdzą, że większe znaczenie ma jakość i rodzaj spożywanych pokarmów niż spożywanie ich w wyznaczonych godzinach.

Dieta IF – przeciwwskazania

Nie w każdym przypadku dieta IF będzie korzystnym rozwiązaniem. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem klinicznym. Ustalenie postu przerywanego wspólnie z dietetykiem rekomendowane jest jednak każdemu. Pozwoli to nie tylko bezpiecznie wprowadzić dietę IF w swoje życie, ale również zapobiegnie niedoborom pokarmowym w związku z błędnym doborem posiłków. Nieodpowiednio zastosowana dieta IF może być niebezpieczna dla zdrowia i wywoływać zupełnie inne skutki, niż pożądane.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rives J., Dieta IF. Post przerywany. Jedz przez 8 godzin, chudnij przez 16, Wydawnictwo JK, 2022.
  2. Chojnacki C., Konrad P., Błońska A., Intermittent fasting – kolejny ryzykowny trend żywieniowy czy dieta o udowodnionych podstawach naukowych?, Gastroenterologia Praktyczna, 2/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami