Aktualizacja: 25 marca 2022
Wiele osób interesujących się zdrowym stylem życia zastanawia się, czy produkty light są zdrowe. To zagadnienie jest tak popularne, ponieważ świadomość na temat odżywiania i szkodliwości niektórych produktów spożywczych wciąż rośnie.
Spis treści
Czym są produkty light?
Produkty light, czyli takie o obniżonej zawartości energetycznej (nie posiadające tak dużej ilości cukrów czy tłuszczu, a więc mające mniejszą kaloryczność), wciąż są niezwykle popularne na polskim rynku. Stanowią urozmaicenie diet odchudzających lub jadłospisu osób dbających o zdrowy wygląd. Wprawdzie posiadają mniej kalorii, ale czy rzeczywiście są zdrowe?
Zalety produktów light
Produkty light często posiadają niższy indeks glikemiczny, przez co mogą po nie sięgać diabetycy. Oczywiście nie jest to regułą. Z pewnością cechuje je niższa kaloryczność, przez co mogą być zdrową przekąską między głównymi posiłkami, w momencie, gdy nie możemy już pohamować głodu. Będą lepszą alternatywą dla fast foodów czy słodyczy. Jedzone sporadycznie mogą rzeczywiście przyczynić się do spadku masy ciała.
Wady produktów light
Żywność typu light niestety nie jest szczególnie odżywcza. Aby obniżyć kaloryczność takiego produktu trzeba coś z niego usunąć – w przypadku nabiału najczęściej jest to tłuszcz. Oczywiście pozwala to zaoszczędzić nieco energii i z jednego punktu widzenia jest zjawiskiem pozytywnym, lecz wraz z tłuszczem usuwa się inne cenne składniki odżywcze, zwykle witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (głównie witaminę A i witaminę D). Są one niezbędne między innymi do prawidłowego rozwoju kośćca oraz zachowania jego wytrzymałości i stabilności. Dodatkowo miejsce ma wówczas znaczny spadek przyswajalności wapnia, na co w warunkach normalnych wpływa obecność witaminy D. W niektórych produktach zauważa się zastąpienie tłuszczu cukrami, co także nie jest pozytywne.
Żywność light oddziałuje również na psychikę. Decydując się na jej spożycie mamy poczucie, że nie musimy liczyć kalorii w spożywanych pokarmach, w końcu posiadają one ich znacznie mniej niż tradycyjna żywność. To błędne myślenie, które może doprowadzić do przejadania się. Nawet produkty typu light spożywane w nadmiarze przyczyniają się do nadwagi.
Ostatnią istotną wadą takich produktów jest ich cena. Zazwyczaj jest ona wyższa niż w przypadku tradycyjnej wersji. Jak powszechnie wiadomo, produkty ekologiczne, bio czy light zawsze będą nieco droższe, ponieważ cieszą się większą popularnością. Jednak ich jakość często nie jest na tyle dobra, aby była warta takich cen. Podsumowując, produkty typu light wcale nie są złotym środkiem w zrzuceniu zbędnych kilogramów i dbaniu o sylwetkę.
Jak zdrowo schudnąć?
To nie produkty light determinują zdrowe i efektywne chudnięcie. Nie zagwarantują one rezultatów, jeśli nie będą przestrzegane następujące zalecenia:
- regularna aktywność fizyczna;
- picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
- wysypianie się;
- unikanie stresu;
- przebywanie na diecie redukcyjnej.
Ostatni punkt powoduje najwięcej dyskusji. Dieta redukcyjna to nie taka, która niemal całkowicie ogranicza spożywanie posiłków i prowadzi do głodzenia się, lecz taka, której kaloryczność jest obniżona o około 300-400 kcal, w zależności od indywidualnych potrzeb. Najpierw trzeba więc obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie odjąć od tego wspomnianą ilość. Większe odjęcie kalorii spowoduje napady głodu, zatrzymanie metabolizmu i przeciwne efekty do oczekiwanych.
Jednocześnie należy pamiętać, aby dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych – węglowodanów złożonych, witamin, minerałów, białka i nawet tłuszczów. To ważne, ponieważ wszystkie te związki wpływają na gospodarkę hormonalną, trawienie i samopoczucie, a więc prawidłowe i przede wszystkim trwałe chudnięcie. Dania powinny być jednak zdrowe – tłuszcze dostarczamy z olejami roślinnymi, rybami czy orzechami, a nie chipsami. Raz na jakiś czas można oczywiście sięgnąć po coś słodkiego, lecz należy pilnować, aby nie powtarzało się to regularnie oraz aby dzienna kaloryczność nie została przez to przekroczona. Pozwolenie sobie na sporadyczne niezdrowe przekąski sprawi, że utrzymanie diety nie będzie tak ciężkie i nie skończy się kompulsywnym objadaniem po nocach.
Suplementy
Dodatkowo warto zdecydować się na zdrową suplementację. Wiele osób ma problem z podażą cennych składników odżywczych. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie do diety suplementów, które zawierają w swoim składzie kompleks takich związków. Może to być np. Spirulina, która w składzie posiada m.in. błonnik, NNKT, pełnowartościowe białko, minerały, witaminy i antyoksydanty, dzięki czemu odżywia organizm i wspomaga chudnięcie. Chcąc wpłynąć na naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn można natomiast zacząć przyjmować Chlorellę, która wykazuje działanie detoksykujące.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gniedziejko M., Lesiów T., Zachowania konsumenckie związane z wyborem mlecznych produktów light i ich uwarunkowania, Nauki Inżynierskie i Technologie, 4/2018.
- Stanway P., Zdrowa dieta – zdrowe życie, Wydawnictwo Medium, Warszawa 1998.
- Seignalet J., Odżywianie czyli trzecia medycyna, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
Nigdy nie miałam dobrej opinii o produktach light i mój dietetyk kliniczny również mnie przed nimi przestrzega
ciężko mi się zmobilizować do diety, bo odkąd zapanowała pandemia, paradoksalnie ruszam się więcej i lepiej się wysypiam.
Jeżeli chodzi o schudnięcie to lepiej robić wszystko by nie mieć nadwagi.