W miesiącach letnio-jesiennych wiele osób zastanawia się, co zrobić z ogórków. Jest to wówczas sezon na te warzywa, a jeśli ktoś uprawia je samodzielnie w przydomowym ogródku, może liczyć na obfite zbiory. Ogórki można wykorzystać zarówno do sałatek i potraw, jak i przyrządzać z nich przetwory, z których korzysta się przez całą zimę. Oto pomysły na wykorzystanie ogórków na wiele sposobów.
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone są nie tylko wyjątkowo smaczne i stanowią od dawna tradycyjny element kuchni polskiej, ale jednocześnie są bardzo zdrowe. To naturalne żywność probiotyczna, która wzmacnia mikroflorę jelitową, poprawia trawienie i odporność oraz wpływa na dobre samopoczucie. Ogórki kiszone idealnie smakują zimą, choć z powodzeniem można jeść je całorocznie. Niezbędne są następujące składniki:
- 2 kg małych gruntowych ogórków;
- 2 główki czosnku;
- 2 l wrzącej wody;
- 4 płaskie łyżki soli kamiennej;
- pęczek kopru.
Taka ilość składników wystarczy do wypełnienia 4 szklanych słoików o pojemności około 1 l. Wszystkie produkty należy podzielić na cztery równe części, aby w każdym słoiku znajdowało się ich po tyle samo. Na dno każdego wyparzonego słoika umieszcza się kawałek kopru oraz ząbki czosnku, A na to pionowo ustawione ogórki. Należy upychać się bardzo ciasno, mieszcząc ich jak największą liczbę w każdym słoiku. Następnie zagotowuje się wodę wraz z solą i gorącą zalewa ogórki w taki sposób, aby całkowicie je przykryć. Po szczelnym zakręceniu należy odstawić je w ciemne, chłodne miejsce. Ogórki zakiszą się po kilkunastu dniach.
Ogórki małosolne
Ogórki małosolne są bardzo dobrą przekąską na lato, ale nie tylko. Nadają się zarówno do spożywania samodzielnego, jak i do kanapek, sałatek czy nawet obiadów. Potrzebne składniki:
- 1,5 kilograma ogórków;
- 10 cm korzenia chrzanu w kawałku;
- 2 l wody;
- 2 łyżki soli;
- 4 liście laurowe;
- kilka gałązek kopru;
- pół główki świeżego czosnku.
Na dno szklanego lub kamionkowego naczynia umieszcza się gałązkę kopru, listek laurowy oraz kawałek czosnku. Na to należy włożyć ogórki, a następnie przykryć je ponownie liściem laurowym, koprem, chrzanem i czosnkiem. Ogórki zalewa się wrzącą, posoloną wodą. Naczynie odstawia się następnie w zabezpieczone miejsce, nie musi być chłodne. Warto przykryć się przykrywką, aby ograniczyć dostęp powietrza i opóźnić ich psucie. Ogórki nadają się do spożycia najlepiej na drugi dzień, jednak całość warto zjeść w przeciągu tygodnia.
Co zrobić z ogórków? Pozostałe pomysły
Ogórki to jedne z najbardziej uniwersalnych warzyw, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Oto pozostałe, lubiane i popularne propozycje:
- mizeria – świeże ogórki idealnie nadają się jako podstawowy składnik mizerii. Można łączyć je z pomidorami, rzodkiewką, szczypiorkiem, koperkiem, młodą cebulką, a następnie połączyć te składniki za pomocą śmietany. Klasyczna mizeria łączy w sobie wyłącznie ogórki i śmietanę;
- świeże sałatki grillowe – pokrojony w półplasterki ogórek idealnie nadaje się do świeżych, letnich, grillowych sałatek. Najlepiej w połączeniu ze świeżą sałatą, rukolą, papryką, pomidorkami koktajlowymi, rzodkiewką, koperkiem, kukurydzą. Całość doprawia się oliwą z oliwek i ulubionymi przyprawami do sałatek;
- chłodnik ogórkowy – ze świeżych ogórków można wykonać pyszny chłodnik ogórkowy, którego pozostałymi składnikami są czosnek, sól i pieprz, jogurt naturalny oraz świeży koperek;
- serek śniadaniowy – ogórki w połączeniu z twarożkiem i innymi warzywami idealnie nadają się do kanapek;
- smoothie – ze względu na dużą zawartość wody oraz uniwersalny smak ogórki bardzo dobrze komponują się z selerem naciowym, szpinakiem i owocami w pożywnych warzywno-owocowych koktajlach.
Tak naprawdę ogórki można jeść również samodzielnie bez żadnej obróbki. Przepisów na ich wykorzystanie jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- https://aniagotuje.pl/przepis/salatka-z-ogorkow.
- Mackenzie J., Wielka księga słoików. Ponad 250 przepisów od przetworów z warzyw i owoców aż po pasty i dipy, Wydawnictwo Laurum, 2017.
Zostaw komentarz