Aktualizacja: 3 sierpnia 2022
Wymaz z gardła pobiera się na zalecenie lekarza, najczęściej w celach diagnostyki przyczyn nawracających infekcji górnego odcinka układu oddechowego. Próbkę pobiera się w sterylnych warunkach przy użyciu jednorazowej szpatułki, po czym może zostać ona wysłana na szczegółowe badania laboratoryjne. Czym dokładnie jest wymaz z gardła i jak go pobrać, aby nadawał się do badania? Podpowiadamy.
Spis treści
Co to jest wymaz z gardła?
Gardło jest siedliskiem licznych bakterii – zarówno tych pozytywnych, jak i patologicznych w przypadku infekcji i chorób. Osiedlają się one głównie w obrębie migdałków oraz na tylnej ścianie gardła, dzięki czemu pobierając je można dokładnie zbadań ilość i rodzaj patogennych mikroorganizmów. Właśnie tym jest wymaz z gardła. Zgodnie z definicją mianem tym określa się próbkę materiału biologicznego pobranego sterylnym patyczkiem, poddanego następnie szczegółowym badaniom mikrobiologicznym.
Wymaz z gardła – wskazania
Wymaz z gardła pobiera się wówczas, gdy chcemy określić dokładną przyczyną patologii. Zwłaszcza gdy chcemy wiedzieć czy infekcja spowodowana jest bakteriami, wirusami, grzybami, pasożytami czy jeszcze innymi patogenami. Dzięki diagnostyce mikrobiologicznej możemy ponadto oznaczyć rodzaj i ilość konkretnych szczepów, co z kolei umożliwia dobranie trafniejszej terapii. Podstawowymi wskazaniami do pobrania wymazu z gardła są:
- silny ból gardła utrudniający przełykanie, zwłaszcza, gdy utrzymuje się dłuższy czas;
- objawy oporne na wdrożone leczenie antybiotykami;
- chrypka;
- katar i kaszel, szczególnie z odkrztuszaniem wydzieliny;
- utrata głosu;
- powiększenie szyjnych węzłów chłonnych;
- nalot w jamie ustnej i gardle;
- gorączka towarzysząca bólom gardła.
Wymaz z gardła – co może wykryć?
Warto wiedzieć, że infekcje o podłożu bakteryjnym zazwyczaj posiadają cięższy przebieg niż te wirusowe, ich leczenie jest również dłuższe. Mogą doprowadzić do konsekwencji takich jak przewlekłe zapalenie ucha środkowego, ból i zapalenie zatok czy silne bóle głowy. Wśród najczęstszych wskazań wymienia się również podejrzenie zakażenia:
- maczugowcem błonicy;
- pneumokokami;
- moraxella catharralis;
- H. influenzale;
- gronkowcem złocistym;
- Chlamydią.
To najczęściej rozpoznawane bakterie, a każda z nich wymaga innego podejścia terapeutycznego.
Wymaz z gardła – jak się przygotować?
Do pobrania wymazu z gardła należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim w dniu badania należy powstrzymać się od mycia zębów, a nawet płukania jamy ustnej płynem. Do punktu pobrań stawiamy się na czczo – spożycie posiłku czy wypicie czegokolwiek znacząco wpływa na skład bakterii w jamie ustnej, co może w dużym stopniu fałszować wyniki. Na około 3 godziny przed badaniem zabronione jest życie gumy, ssanie tabletek na ból gardła czy picie wody. Z przyjęciem leków czy antybiotyku należy poczekać do pobrania wymazu.
Na czym polega pobranie wymazu z gardła?
Pobranie wymazu z gardła nie jest badaniem bolesnym, nawet gdy jednym z objawów choroby jest ból gardła. Z całą pewnością nie należy jednak do komfortowych. Może powodować odruch wymiotny, co ma związek z wprowadzaniem ciała obcego do głębszej części gardła. Badanie trwa jednak krótko, dlatego warto zdecydować się na jego wykonanie. Cały proces pobrania wymazu przebiega szybko i sprawnie. Pacjent siada na krześle, szeroko otwiera jamę ustną, po czym lekarz lub pielęgniarka pobiera materiał biologiczny za pomocą specjalnego patyczka lub drewnianej szpatułki. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund. Pobrany materiał wraz z patyczkiem umieszcza się w probówce, podpisuje i wysyła do laboratorium.
Na wyniki badań oczekuje się kilka dni, choć w przypadku wielu infekcji wirusowych otrzymujemy je jeszcze tego samego dnia, jeśli badanie odbyło się z samego rana. Na podstawie wyników można wdrożyć celowane leczenie. Zwykle badanie ma na celu dobór odpowiednich antybiotyków, jako że wybór antybiotyku bez znajomości patogenów, które spowodowały chorobę, może przyczynić się do wytworzenia antybiotykooporności i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.
Ile kosztuje wymaz z gardła?
Wymaz z gardła może być wykonany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wówczas badanie jest nieodpłatne. Jeśli jednak chcemy wykonać je prywatnie musimy liczyć się z kosztem rzędu 20-50 zł.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI Wieku, 1/2018.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz