Aktualizacja: 19 lutego 2024
USG piersi (inaczej: sonomammografia) to jedno z podstawowych badań profilaktycznych, które powinna wykonywać każda kobieta bez względu na swój stan zdrowia. Co więcej, wykonuje się je na każdym etapie diagnostyki chorób piersi: od profilaktyki, po rozpoznawanie zmian klinicznych (wyczuwalnych, widocznych w innych badaniach obrazowych) oraz subklinicznych, a także w celu monitorowania biopsji. Zajmuje się tym lekarz ginekolog.
Spis treści
USG piersi – przygotowanie do badania
Przed wykonaniem USG piersi ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Istotne są informacje dotyczące wieku pacjentki, wykonanych badań obrazowych piersi (MMG czy MMG MR), terminu ostatniej miesiączki, liczby porodów, karmienia piersią (w tym czasu trwania), stosowania leczenia hormonalnego, występowania chorób nowotworowych piersi i/lub raka jajnika w rodzinie i wielu innych. Dopiero później ginekolog może przystąpić do wykonania badania, które zazwyczaj jest elementem rutynowej kontroli ginekologicznej.
Jak wygląda USG piersi?
Podczas badania pacjentka znajduje się w pozycji leżącej – na plecach, a następnie na jednym i drugim boku. Na skórę naniesiony zostaje żel do USG, po którym poruszać się będzie głowica urządzenia. Sposób prowadzenia głowicy wyznacza natomiast budowa anatomiczna piersi, tj. promieniste ułożenie płatów gruczołowych wokół otoczki i brodawki. Badanie przeprowadza się techniką radialną, wykonując przekroje podłużne. Podczas niego można wykonać kontrolowany ucisk głowicą na tkanki piersi, co przydaje się w ocenie okolicy zabrodawkowej i zaotoczkowej, jak również w ocenie odkształcalności uwidocznionych zmian ogniskowych. Każda nieprawidłowa zmiana w piersiach powinna być uwidoczniona przynajmniej w 2 prostopadłych przekrojach.
USG piersi umożliwia uwidocznienie poszczególnych elementów anatomicznych piersi (z rozróżnieniem na strefy: przedgruczołową, gruczołową oraz zagruczołową), takich jak: skóra, przewody mlekowe, końcowe jednostki przewodowo zrazikowe, tkanka tłuszczowa, mięśnie piersiowe większy i mniejszy, węzły chłonne.
Czy USG piersi boli?
USG piersi jest badaniem całkowicie bezbolesnym, niewymagającym wcześniejszych przygotowań ani zastosowania żadnego znieczulenia. Podczas niego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry ani do wywołania żadnych przykrych dolegliwości (nawet jeśli zostaną stwierdzone patologiczne zmiany). USG piersi trwa około 15 minut.
Jak często robić USG piersi?
W związku ze wzrastającą zachorowalnością na raka piersi u kobiet we wszystkich grupach wiekowych, w tym także poniżej 50. roku życia, Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne rekomenduje wykonywanie profilaktycznych badań USG piersi co 12 miesięcy u kobiet od 30. roku życia. Badania te, przeprowadzane regularnie co 12 miesięcy, począwszy od 25. roku życia, są także zalecane przez Polską Unię Onkologii. Kobiety z grup wysokiego ryzyka powinny badać się jednak co 6 miesięcy. Ważne jest jednoczesne samobadanie piersi co miesiąc.
USG piersi – wskazania
Wskazaniem do USG piersi jest chęć kontroli stanu zdrowia gruczołów piersiowych, celem ewentualnego wczesnego rozpoznania raka piersi u kobiet. Badanie powinna więc odbywać regularnie każda kobieta. Szczególne wskazania (do wykonania USG piersi częściej, niż jest to zalecane) to niepokojące zmiany zaobserwowane podczas samobadania piersi, wciągnięcie brodawek sutkowych, nagła bolesność piersi niezwiązana z cyklem miesiączkowym, wyczuwalne guzki w piersiach oraz powiększenie węzłów chłonnych pachowych.
USG piersi – cena
USG piersi jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz zdrowia (NFZ) dla każdej kobiety bez względu na wiek. Może wykonać je dowolny lekarz ginekolog lub onkolog współpracujący z NFZ. Można jednak wybrać badanie prywatne, wówczas jego koszt wynosi około 150-200 zł.
Nieprawidłowe USG piersi – postępowanie
Kobieta, u której wykryto nieprawidłowości podczas USG piersi, otrzymuje skierowanie na dalsze badania – zazwyczaj na mammografię. Jeśli i ona wyjdzie nieprawidłowo, pacjentkę kieruje się na pobranie biopsji, która następnie zostanie odesłana do badań histopatologicznych i dokładnie przeanalizowana. Na tej podstawie wystawia się trafne rozpoznanie i można podjąć decyzję o dalszym leczeniu.
Przeciwwskazania do USG piersi
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania USG piersi. Badanie to można robić nawet w przypadku kobiet w ciąży. Znaczenia nie ma również wiek, stan zdrowia czy etap cyklu miesiączkowego kobiety.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ślubowski T., Ślubowska M., Wojciechowski A., Techniki diagnostyczne w raku piersi. Część I: Metody obrazowe i ich modyfikacje, Ginekologia Polska, 78/2007.
- Budner M., Ruhland F., Przybylski M., Spaczyński M., Diagnostyka wczesnych stanów przedrakowych oraz raka piersi, Współczesna Onkologia, 6/2002.
- Bednarski P., Dobruch-Sobczak K., Chrapowicki E., Jakubowski W., Badanie ultrasonograficzne piersi – oczekiwania chirurga, Journal of Ultrasonography, 15/2015.
- Jakubowski W., Dobruch-Sobczak K., Migda B., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie sonomammograficzne, Journal of Ultrasonography, 12/2012.
Zostaw komentarz