Aktualizacja: 16 listopada 2022
USG nerek to badanie obrazowe bardzo często wykorzystywane do diagnostyki i monitorowania leczenia chorób nerek, takich jak kamica moczowa, guzy i nacieki nowotworowe w obrębie tych narządów czy uszkodzenia mechaniczne. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, w związku z czym nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Można wykorzystywać USG nerek także u osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży czy małych dzieci.
Spis treści
USG nerek – na czym polega?
USG nerek wykonywane jest przy użyciu specjalnego aparatu ultrasonograficznego, emitującego fale zwane ultradźwiękami. Są to dźwięki bardzo wysokie, niesłyszalne dla ucha ludzkiego, które po dotarciu do głębiej zlokalizowanych struktur anatomicznych odbijają się od nich tworząc obraz. Obraz ten rzutowany jest na ekranie urządzenia, wskutek czego lekarz może z dużą dokładnością zaobserwować nerki. Choć fala ultradźwiękowa przenika przez komórki ciała, nie wywiera na nich niekorzystnego wpływu, w przeciwieństwie do np. promieniowania rentgenowskiego.
Badanie jest szybkie, trwa kilka lub kilkanaście minut, jak również całkowicie bezbolesne. Może pojawić się jedynie chwilowy dyskomfort związany z nałożeniem na skórę zimnego żelu do USG. USG nerek wykonuje się w 3 pozycjach – leżenia na plecach oraz leżenia na prawym i lewym boku. Po nałożeniu żelu na skórę w okolicach nerek lekarz przykłada głowicę ultrasonografu i jeżdżąc nią po ciele poprzez zmianę kątów ułożenia głowicy może oglądać nerki z różnych stron. Po wykonaniu badania żel należy wytrzeć, a pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności. Powikłania i skutki uboczne nie występują.
Standardowo badania USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej wykonuje się u pacjentów dorosłych sondą 3,5 MHz, z kolei u dzieci sondą 5 MHz. Badanie dopplerowskie (USG Doppler) pozwala na ocenę naczyń nerkowych, a zwłaszcza szerokości naczyń, przepływu oraz stanu ścian tętnic nerkowych.
USG nerek – wskazania
Wskazaniami do wykonania USG nerek są przede wszystkim następujące objawy:
- krwiomocz i krwinkomocz ujawniony podczas badania moczu;
- nieprawidłowy wynik badania moczu;
- bóle podbrzusza lub okolicy nerek;
- dodatni objaw Goldflama;
- wodonercze;
- nawracające infekcje dróg moczowych;
- podejrzenie jakichkolwiek chorób nerek, np. kamica nerkowa czy niewydolność nerek;
- nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza wysokie lub nieustabilizowane;
- torbiele nerek;
- nowotwory i przerzuty nowotworowe.
Wskazaniem może być również przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, których składniki aktywne mogą negatywnie wpływać na kondycję i funkcję nerek. Rutynowo USG nerek wykonuje się po przeszczepieniu nerek aby ocenić ich funkcjonowanie i przyjęcie przez organizm. Podczas badania bardzo często wykonuje się również USG pęcherza moczowego, wówczas dodatkowymi wskazaniami są:
- nowotwory pęcherza moczowego;
- zatrzymanie moczu;
- silny ból podczas oddawania moczu;
- kamica pęcherza moczowego;
- częstomocz;
- nawracające infekcje pęcherza moczowego.
O konieczności wykonania USG nerek decyduje lekarz urolog. Niekiedy konieczne jest wykonanie innych badań obrazowych, np. tomografii komputerowej.
USG nerek – przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania USG nerek jest uszkodzenie skóry w miejscu aplikacji żelu, np. obszerne odleżyny, oparzenia czy świeże rany pooperacyjne.
Ile kosztuje USG nerek?
Zazwyczaj wykonuje się USG całej jamy brzusznej, obejmując przy tym nerki. Koszt takiego badania wynosi 150-300 zł. Badanie USG nerek można wykonać również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), wówczas jest ono nieodpłatne.
Jak przygotować się do USG nerek?
Ze względu na bliskie położenie jelit i nerek dzień przez badaniem należy powstrzymać się od objadania się lub spożywania ciężkostrawnych, wzdymających potraw. Należy również zrezygnować z picia alkoholu i gazowanych napojów. Najlepiej spożyć delikatny, lekkostrawny posiłek półpłynny i pić wyłącznie niegazowaną wodę mineralną. W dniu badania należy natomiast pozostać na czczo, co dotyczy również wody. Około 1-1,5 l wody należy wypić około 1 godzinę przed badaniem, jeśli w jego trakcie oceniany będzie również pęcherz moczowy. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania stałych leków czy aktywności fizycznej.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szopiński T., Keller E., Zatura F., USG nerek – co jest istotne dla urologa?, Journal of Ultrasonography, 16/2016.
- Chudek J., Diagnostyka ultrasonograficzna nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, Choroby Serca i Naczyń, 1/2008.
- Seiz K., Braun B., Ultrasonografia – od wskazania do interpretacji, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Zostaw komentarz